NAJBARDZIEJ OCZEKIWANE PREMIERY TEATRALNE – JESIEŃ 2017

Tegoroczna jesień zapowiada się wyjątkowo interesująco jeśli chodzi o premiery teatralne. Będzie w czym wybierać. Chciałam podzielić się z Wami moją listą tytułów, na które czekam najbardziej.

PILOCI – TEATR MUZYCZNY ROMA

Jako fanka musicali od lat jestem wiernym widzem warszawskiego Teatru Muzycznego ROMA. Po spektaklach wychodzę zachwycona i oczarowana. Są one zawsze przygotowane z wielkim rozmachem i dbałością o szczegóły. To rozrywka na światowym poziomie, dostarczająca wielkich emocji. Po wielu premierach światowych tytułów takich jak na przykład Upiór w operze, Koty, Les Miserables czy Mamma Mia!, z niecierpliwością oczekiwałam informacji o nowej produkcji Romy. Okazało się, że przyszła pora na polski musical – Piloci.

FABUŁA

Na stronie teatru można przeczytać, że musical jest inspirowany wydarzeniami historycznymi z lat 30. i 40. ubiegłego wieku, przede wszystkim związanymi z Bitwą o Anglię. To także pełna emocji opowieść o miłości brutalnie przerwanej przez II wojnę światową, o wielkim uczuciu łączącym Jana, młodego polskiego lotnika i Ninę, warszawską aktorkę kabaretową i piosenkarkę.

W październiku i listopadzie zeszłego roku odbyły się przesłuchania do ról. Do Teatru Muzycznego ROMA zgłosiło się blisko 600 osób, z których wyłoniono około 70 aktorów, wokalistów i tancerzy, którzy wezmą udział w realizacji. Są wśród nich artyści, którzy brali już udział we wcześniejszych spektaklach w TM ROMA, ale są i tacy, dla których będzie to debiut na tej scenie.

OBSADA

NINA
(aktorka kabaretowa, piosenkarka, narzeczona Jana)
Zofia Nowakowska / Edyta Krzemień / Natalia Krakowiak

JAN
(pilot wojskowy, narzeczony Niny)
Jan Traczyk / Przemek Zubowicz / Paweł Mielewczyk

PREZES
(impresario, aktor, właściciel restauracji-kabaretu)
Janusz Kruciński / Jan Bzdawka

HANS
(pułkownik Luftwaffe)
Wojciech Stolorz / Tomasz Więcek / Michał Bronk

ALICE
(córka Lorda Stanforda)
Marta Wiejak / Basia Gąsienica Giewont

FRANEK
(pilot wojskowy, przyjaciel Jana)
Paweł Kubat / Jeremiasz Gzyl

MAKS
(pilot wojskowy, przyjaciel Jana)
Piotr Piksa (Teatr Narodowy w W-wie) / Paweł Draszba / Andrzej Skorupa

STEFAN
(pilot wojskowy, przyjaciel Jana)
Marcin Franc (Akademia Teatralna) / Marcin Wortmann / Michał Piprowski

NEL
(aktorka, piosenkarka, przyjaciółka Niny)
Ewa Lachowicz / Anastazja Simińska

EWA
(aktorka, piosenkarka, przyjaciółka Niny)
Paulina Łaba / Sylwia Banasik

PORUCZNIK PILKINGTON
(oficer Royal Air Force)
Robert Rozmus / Grzegorz Pierczyński / Krzysztof Bartłomiejczyk

PUŁKOWNIK BROWN
(oficer Royal Air Force)
Piotr Płuska / Krzysztof Cybiński

LORD STANFORD
(angielski arystokrata)
Wojciech Machnicki / Jakub Szydłowski

HOWARD
(kamerdyner Lorda Stanforda)
Wiktor Korzeniowski / Wojciech Socha

MISS PINKY
(nauczycielka języka angielskiego z WAAF)
Malwina Kusior / Agata Bieńkowska

MARY
(pielęgniarka z WAAF)
Marta Burdynowicz / Iza Bujniewicz

BETTY
(dziewczyna z WAAF)
Kaja Mianowana

JEREMI
(student)
Rafał Supiński (OiFP w Białymstoku / UMFC w Warszawie) / Karol Jankiewicz (UMFC w Warszawie)

WOJTEK
Mikołaj Gajowy / Mateusz Panasiuk / Jan Petersen / Jan Pisera / Iwo Wiciński

Za libretto i reżyserię odpowiada Wojciech Kępczyński, za muzykę – Jakub i Dawid Lubowicz, a za teksty piosenek – Michał Wojnarowski.

Próby rozpoczęły się w kwietniu. Trwają również prace nad scenografią i kostiumami. Udostępniono oficjalny teledysk do duetu głównych bohaterów musicalu – Nie obiecuj nic w wykonaniu Zosi Nowakowskiej, Jana Traczyka i orkiestry Teatru Muzycznego ROMA pod dyrekcją Jakuba Lubowicza w reżyserii Sebastiana Gonciarza.

Prapremiera zapowiedziana jest na 7 października br. Jestem przekonana, że również i ta produkcji Teatru Muzycznego ROMA okaże się sukcesem.

BILETY

Bilety są już do kupienia na stronie Teatru Muzycznego ROMA.

KOBIETY NA SKRAJU ZAŁAMANIA NERWOWEGO – TEATR RAMPA

Teatr Rampa to wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy. Pokochałam je za Rapsodię z demonem, Jesus Christ Superstar i Broadway Exclusive. Bardzo lubię tam wracać, bo ich spektakle są uzależniające, a atmosfera świetna. Kolejną produkcją Rampy jest musical Kobiety na skraju załamania nerwowego. Będzie to polska prapremiera broadwayowskiego musicalu zrealizowanego według słynnego filmu Pedro Almodóvara. W produkcji wystąpią najlepsi musicalowi aktorzy i wokaliści wyłonieni drogą wielu castingów – m.in. Małgorzata Regent, Anna Sztejner, Dariusz Kordek oraz gwiazdy Teatru Rampa znane z show Rapsodia z demonem z przebojami Queen czy rock opery Jesus Christ Superstar m.in. Natalia Piotrowska, Macieja Pawlak i Sebastiana Machalski. Pierwowzorem musicalu jest słynny przebój kinowy, komediodramat z 1988 roku autorstwa Pedro Almodóvara, który tym obrazem rozpoczął światową karierę. Na jego podstawie powstał autorski musical Davida Yazbeka i Jeffreya Lane’a. Szybko stał się on hitem Broadwayu i West Endu.

FABUŁA

Bohaterka musicalu to Pepa, kobieta ślepo zakochana w Ivanie, który niegdyś dla niej zostawił małżonkę. Teraz to ona jest tą porzuconą dla młodszej. Przypadkiem  opuszczona żona, była miłostka i obecna kochanka w końcu się spotykają. Mogą ze sobą walczyć lub sprzymierzyć się przeciw Ivanowi. Hiszpański temperament, dowcipne dialogi, nieoczekiwane zwroty akcji i poruszające piosenki to powody, dla których warto zobaczyć Kobiety na skraju załamania nerwowego. Teatr Rampa jako pierwszy w Polsce i czwarty na świecie będzie prezentował ten tytuł. Premiera zapowiedziana jest na 6 października br.

libretto – Jeffrey Lane
przekład – Jacek Mikołajczyk
inscenizacja i reżyseria – Jakub Wocial, Dominika Łakomska, Santiago Bello
kierownictwo muzyczne – Jan Stokłosa
scenografia i kostiumy – Alicja Patyniak
kierownik produkcji – Eliza Parol

OBSADA

Pepa – MAŁGORZATA REGENT
Ivan – DARIUSZ KORDEK
Lucia – ANNA SZTEJNER

Carlos – MACIEJ PAWLAK
Marisa – NATALIA PIOTROWSKA

Candela – PAULINA GROCHOWSKA
Paulina – MARTA WARDYŃSKA
Taksówkarz – SEBASTIAN MACHALSKI
Cristina – MICHALINA SOSNA-WILKOŃSKA

Pepa (alternatywa) – Anna Sztejner

Lucia (alternatywa) – Agnieszka Fajlhauer

Taksówkarz (alternatywa) – Jakub Wocial

Zespół:
Katarzyna Walczak, Anna Kędroń, Mayu Gralińska, Urszula Dral, Ewelina Kruk, Natalia Kielan, Przemysława Niedzielski, Santiago Bello, Michał Cyran, Patryk Gładyś, Daniel Zawadzki, Robert Tondera

Utalentowani, pełni pasji artyści – ich genialne interpretacje utworów, fenomenalna choreografia, świetni muzycy i piękne kostiumy – to wszystko zawsze układa się w niesamowitą całość na scenie Teatru Rampa podbijając serca kolejnych widzów. Jestem pewna, że musical Kobiety na skraju załamania nerwowego jest skazany na sukces dlatego kupiłam bilet gdy tylko rozpoczęła się sprzedaż bo wiem z doświadczenia jak szybko wyprzedają się bilety na spektakle w tym teatrze.

BILETY

Bilety już do kupienia na stronie internetowej teatru: teatr-rampa.pl/repertuar oraz na ebilet.

WIEDŹMIN – TEATR MUZYCZNY W GDYNI

Już sam Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni wizualnie zachwyca. Wybrałam się tam w tym roku na Notre dame de Paris i wracałam do Warszawy niesamowicie poruszona tym, co zobaczyłam i usłyszałam. Wzięłam ulotkę z repertuarem i znalazłam tam informację o jesiennej prapremierze – musicalu Wiedźmin na podstawie prozy Andrzeja Sapkowskiego.

FABUŁA

Scenariusz powstał na podstawie opowiadań Miecz przeznaczenia, Kwestia ceny, Ostatnie życzenie, Coś więcej, Okruch lodu. Jego głównym bohaterem jest Geralt z Rivii, wiedźmin, mutant, który za pomocą magii i nadludzkich umiejętności broni ludzi przed potworami nie stroniąc przy tym od zapłaty. Często działa pod wpływem emocji, sprzyja słabszym, poświęca się dla innych. Geralt bierze również udział w wielu niesamowitych przygodach. Chcąc chronić zarówno siebie, jak i swoich przyjaciół, wiedźmin stara się zachować neutralność w szalejącym świecie. Wśród kluczowych postaci opowieści o wiedźminie jest jego ukochana, czarodziejka Yennefer i księżniczka Ciri – jedyna dziewczynka obdarzona zdolnościami magicznymi, przeznaczona Geraltowi poprzez tzw. Prawo Niespodzianki. Towarzyszem i przyjacielem Geralta jest bard Jaskier.

Reżyseria i adaptacja: Wojciech Kościelniak

Muzyka i kierownictwo muzyczne: Piotr Dziubek

Choreografia: Liwia Bargieł

Scenografia: Damian Styrna

Kolejna premiera odbędzie się w Teatrze Muzycznym w Łodzi, którego nie miałam jeszcze okazji odwiedzić, ale nadrobię zaległości już niedługo wybierając się na nową inscenizację Les Misérables w reżyserii Zbigniewa Maciasa. Odbędzie się ona 14 października br. Jest to adaptacja Nędzników, arcydzieła Wiktora Hugo. Jego autorami są Claude-Michela Schönberg i Alain Boublil.

HISTORIA

Premiera na Broadwayu miała miejsce w dniu 12 marca 1987 roku. Niemal wszystkie piosenki stały się przebojami, podbijając serca publiczności. Był to 3 najdłużej grany spektakl w historii Broadwayu. Na tle burzliwego okresu francuskiej historii, zamętu powstania 1832 roku, rozgrywają się dramatyczne losy bohaterów, a przede wszystkim zbiegłego więźnia Jeana Valjeana, którego ściga bezkompromisowy inspektor Javert. Valjean, skazany za kradzież chleba, doświadcza na wolności duchowej przemiany. Rozpoczyna nowe życie, opiekuje się osieroconą dziewczynką, ale nie może uciec od przeszłości.

OBSADA

GŁÓWNI BOHATEROWIE:
JEAN VALJEAN – Marcin Jajkiewicz, Jakub Wocial
JAVERT – Paweł Erdman, Piotr Płuska, Tomasz Rak
FANTINE – Katarzyna Łaska, Agnieszka Przekupień
EPONINE – Sylwia Frączek, Justyna Kopiszka
COSETTE – Joanna Jakubas, Emilia Klimczak, Ewa Spanowska
MARIUS – Michał Dudkowski, Mariusz Adam Ruta, Marcin Wortmann
ENJOLRAS – Kamil Dominiak, Piotr Płuska, Łukasz Zagrobelny
THENARDIER – Mateusz Deskiewicz, Piotr Kowalczyk
Mme THENARDIER – Agnieszka Gabrysiak, Beata Olga Kowalska
GAVROCHE – Aleksander Pająk, Paweł Szymański
MAŁA COSETTE – W. Jajkiewicz, A. Lewińska, M. Przybylska, W. Woźniacka

STUDENCI, GALERNICY, ŻOŁNIERZE i INNI:
COMBEFERRE – Piotr Wojciechowski
FEUILLY – Michał Mielczarek
COURFEYRAC – Dominik Ochociński
JOLY – Szymon Jędruch
GRANTAIRE – Przemysław Pawłowski
LESGLES – Daniel Kulczyński
JEAN PROUVAIRE – Karol Lizak
STUDENCI – Krzysztof Knapczyk, Marek Prusisz, Marcin Sosiński

GANG THENARDIERA:
MONTPARNASSE – Andrzej Orechwo
BABET – Marek Prusisz
BRUJON – Maciej Markowski
CLASQUESOUS – Bogdan Sokołowski

BISKUP DIGNE – Andrzej Orechwo
MAJSTER – Dominik Ochociński
ALFONS – Marek Sosiński
BAMATABOIS – Szymon Jędruch
PAN FAUCHELEVANT – Czesław Drechsler

oraz chór, balet i orkiestra Teatru Muzycznego w Łodzi.

Przekładu dokonał Daniel Wyszogrodzki, a kierownikiem muzycznym jest Michał Kocimski.

Jestem ogromną fanką musicalu Les Misérables. Widziałam go po raz pierwszy w Teatrze Roma, gdzie z miejsca się w nim zakochałam. Potem bardzo mnie rozczarowała adaptacja filmowa z 2012 roku. Teraz z niecierpliwością wyczekuję inscenizacji w Teatrze Muzycznym w Łodzi, zwłaszcza iż jedną z głównych ról gra mój ulubiony aktor musicalowy – Jakub Wocial. Na koncercie Dream of Broadway zaprezentował jeden z utworów z Les Miserables i już wiem, że na będę musiała zabrać do teatru zapas chusteczek. Trzymam mocno kciuki za całą obsadę, życząc powodzenia i owacji na stojąco podczas premiery. Jestem przekonana, że dostarczą nam oni mocy wzruszeń. Ja na pewno wybiorę się na spektakl do Łodzi. I czuję,że nie jeden raz.

BILETY

Bilety można kupić na stronie Bilety24 –  na pokaz przedpremierowy, który odbędzie się 8 października, na premierę – 14 października oraz na późniejsze terminy. Z tego, co widzę, rozchodzą się w szybkim tempie, zwłaszcza na przed- i premierowe spektakle, więc warto pośpieszyć się z zakupem.

MUSICALE W POLSCE

Tak się złożyło, że wszystkie polecane przeze mnie premiery teatralne są musicalami. Musical w Polsce nie ma zbyt długiej tradycji. Gdy porównamy jego historię z dziejami teatru, to okaże się, że to dopiero raczkujący gatunek sceniczny. Niezmiernie się cieszę, że ten bogaty i wciąż nieodkryty u nas świat musicali coraz szerzej opanowuje sceny teatrów w Polsce.

Informacje przygotowałam na podstawie informacji podanych na stronach teatrów:
http://www.teatrroma.pl/spektakl/piloci/
http://www.teatr-rampa.pl/spektakle/kobiety-na-skraju-zalamania-nerwowego,157
http://www.muzyczny.org/
http://www.teatr-muzyczny.lodz.pl/les-miserables

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o