Pierwsze publicznie dostępne muzeum na świecie obchodzi 7 czerwca swoją dwustu sześćdziesiątą dziewiątą rocznicę założenia. To właśnie w tym miejscu zgromadzonych jest ponad osiem milionów eksponatów, zaś całość udostępniana jest za darmo zwiedzającym. Wszystkiego najlepszego dla Muzeum Brytyjskiego!
Wróćmy do początków
Początkowo Muzeum Brytyjskie grmadziło w swoich zbiorach jedynie okazy roślin i zwierząt. Działo się to za pomocą sir Hansa Sloane’a, który został na Jamajce lekarzem nowego gubernatora kolonii. Dzięki bogactwu żony mógł powiększać swoją prywatną kolekcję i kupować co ciekawsze eksponaty od podróżników i osadników kolonialnych z terenu całego Imperium Brytyjskiego. W czasie swojego życia zebrał około trzydziestu dwóch tysięcy monet i medali, pięćdziesięciu tysięcy książek, druków i rękopisów, trzysta trzydzieści cztery zielniki oraz ponad tysiąc przedmiotów związanych z antykiem. W testamencie postanowił przekazać całe swoje zbiory królowi Jerzemu II dla narodu, pod warunkiem, że Parlament utworzy dla eksponatów nowe i ogólnodostępne muzem publiczne. Władca nie był zainteresowany taką umową, ale na szczęście Parlament zdecydował się to zrobić. W ten sposób brytyjski Parlament 7 czerwca 1753 roku przyjął ustawę o utworzeniu Muzeum Brytyjskiego.
Początkowo w muzeum były jedynie trzy działy – manuskrypty, książki, rysunki i mapy oraz monety i medale. Dopiero w 1807 roku otwarto kolejny dział – starożytności, który gromadzi najstarsze antyczne artefakty. Właśnie wtedy zbiory powiększyły się o takie znane obiekty jak Kamień z Rosetty czy Marmury Elgina. W międzyczasie do zbiorów trafiały również eksponaty, z którymi nie do końca wiedziano, co należy zrobić. Władze uznawały te przedmioty za nieprzyzwoite i nie godne publicznego wystawienia, dlatego utworzyły dla nich specjalną zamknietą kolekcję. Nazwano ją Museum Secretum. Te eksponaty leżały tam aż do roku 1953, kiedy to w końcu trafiły na widok publiczny i zostały rozdzielone do poszczególnych wystaw. Jednak na tym nie kończy się cały rozwój brytjskiego muzeum. W międzyczasie powstaje jeszcze dział historii naturalnej, który dzisiaj możemy oglądać jako Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.
Dzisiaj dzięki popkulturze to muzeum stało się niemal symbolem rozpoznawczym Londynu. Jego ogromny gmach góruje nad prestiżową dzielnicą Londynu zwaną Bloomsburry. To właśnie w niej znajdują się największe instytucje naukowe – ma tu swoje miejsce Uniwersytet Londyński oraz wiele wydziałów uniwersyteckich z całego świata. Sąsiadami wielkiego muzeum są gigantyczne biblioteki i inne miejsca pełne głodnych wiedzy.
Happy Birthday!