Muzea w Polsce, które musisz odwiedzić!

0
260
Muzea w Polsce
fot. wawel.krakow.pl/centrum-wystawowo-konferencyjne

Polska może pochwalić się długą listą muzeów, których jest aż około tysiąca. Większość z nich robi duże wrażenie, jednak jaki obiekt z tak bogatej listy wziąć pod uwagę? Zobacz jakie muzea w Polsce musisz odwiedzić!

Muzeum Powstania Warszawskiego

To muzeum historyczne znajdujące się w Warszawie zostało otwarte w 2004 roku w przeddzień 60. rocznicy wybuchu powstania. Stanowi hołd wobec wszystkich tych, którzy oddali życie i walczyli za wolną Warszawę i Polskę. Muzeum Powstania Warszawskiego jako pierwsze w Polsce zastosowało multimedia i nowoczesne techniki audiowizualne na tak szeroką skalę. Informacje historyczne w tym miejscu są przekazywane w sposób oryginalny, co sprzyja przyswajaniu wiedzy szczególnie młodszym odwiedzającym.

Muzeum
fot. pl.wikipedia.org/wiki/Muzeum_Powstania_Warszawskiego

Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu

Auschwitz-Birkenau to muzeum, znajdujące się w Oświęcimiu, które znane jest na całym świecie. Miejsce to jest upamiętnieniem tragicznych wydarzeń wojennych i oddaje hołd ofiarom niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Nie jest to z pewnością miejsce, które ma zapewnić jakąkolwiek formę rozrywki, a wręcz przeciwnie ma zmusić do refleksji nad historią. Auschwitz to muzeum, które powinno uświadomić odwiedzającym, jak tragiczne zdarzenia miały tam miejsce i do czego może doprowadzić chora ideologia i nienawiść.

Muzea w Polsce
fot. visitmalopolska.pl/pl/obiekt/-/poi/miejsce-pamieci-i-muzeum-auschwitz-birkenau?inheritRedirect=true

Zamek Królewski na Wawelu

Zamek ten jest jednym z tych miejsc, które mają szczególne znaczenie historyczne w Polsce. W 1930 roku stał się muzeum, w którym przechowywane są niezwykle cenne obrazy, rzeźby, grafiki, meble czy wyroby złotnicze. Podziwiać można tam prywatne apartamenty królewskie oraz skarbiec koronny i zbrojownie. W komnatach Zamku znaleźć można eksponaty, chociażby słynnych arrasów Zygmunta Augusta czy malowideł włoskich z kolekcji Lanckorońskich. Od wiosny do jesieni dostępna jest dla odwiedzających Smocza Jama.

Muzea w Polsce
fot. wawel.krakow.pl

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – Oddział Podziemia Rynku

Pod wschodnią częścią płyty Rynku Głównego w Krakowie znajduję się oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Zostało założone w 2010 roku i znajduje się w nim ponad 700 eksponatów. W obiekcie dostępna jest stała ekspozycja o nazwie Śladem europejskiej tożsamości Krakowa. To multimedialny pokaz, dzięki któremu odwiedzający mogą przenieść się do czasów istnienia jeszcze średniowiecznego rynku. Muzeum wykorzystuje wiele nowoczesnych multimedialnych technik takie jak holograficzne urządzenia, które pokazują rekonstrukcje budynków.

Muzea w Polsce
fot. pl.wikipedia.org/wiki/Podziemia_Rynku_w_Krakowie

MOCAK

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie otwarte 19 maja 2011 roku. Jego działalność ma na celu rozwijać współczesną sztukę i kulturę i skupia się w głównej mierze na dziełach ostatnich dwóch dziesięcioleci. Muzeum w swojej stałej kolekcji posiada prace ponad dwustu artystów i artystek współczesnych. MOCAK chce wpłynąć na zmianę statusu współczesnej sztuki wizualnej w Polsce i sprawić, aby stała się ona ważna.

Muzea w Polsce
fot. pl.wikipedia.org/wiki/Muzeum_Sztuki_Wsp%C3%B3%C5%82czesnej_w_Krakowie_MOCAK

Muzeum zamkowe w Malborku

Muzeum mieści się w zamku krzyżackim w Malborku, ma charakter historyczno-artystyczny. Założone 1 stycznia 1961 roku. Znajduje się w nim ponad 40 tysięcy rzeźb, dzieł rzemiosła artystycznego, malarstwa i wiele innych eksponatów. Jego działalność jest ściśle związana z Zakonem Niemieckim Szpitala Najświętszej Maryi Panny, który znany jest jako zakon krzyżacki powstały w 1190 roku, w czasie trzeciej wyprawy krzyżowej do Ziemi Świętej. W 1961 roku rozpoczęto tam gromadzenie kolekcji bursztynowej, cały zbiór przyrodniczy wynosi teraz ponad 700 okazów. W kolekcji są także współczesne dzieła, takie jak biżuteria artystyczna i masowe, anonimowe prace pochodzące z lat 60.

Muzeum
fot. zamek.malbork.pl
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments