Znamy finalistów warsztatów Mój Fyrtel/Moja przestrzeń

Fot. Materiały PIX.House

20-sto osobowa klasa weźmie udział w warsztatach fotograficznych Mój fyrtel/Moja przestrzeń. Podczas zajęć uczestnicy poznają podstawy pracy nad fotograficznym projektem długoterminowym.

Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich, którzy interesują się fotografią dokumentalną. Uczestnicy zostali wybrani na podstawie zestawu zdjęć dokumentalnych.

Stworzymy wspólnie dokumentalny obraz naszej przestrzeni. Obraz, który po latach będzie świadectwem zmiany. Będą interesować nas “małe historie” podwórek, placów, zawodów których już nie ma, czy naszych sąsiadów. Stawiamy na Waszą kreatywność w interpretacji tematu Moja przestrzeń– podkreślają organizatorzy.

W poniedziałek, 17 czerwca zostało ogłoszonych 20 uczestników, którzy wezmą udział w warsztatach.

Mamy to! Nie było lekko (poziom był wysoki), ale udało nam się wybrać listę warsztatową Mój Fyrtel 2019! Bardzo serdecznie dziękujemy za zgłoszenia. Cieszymy się, że fotografia, fotografki i fotografowie mają się dobrze. Mamy nadzieję do zobaczenia w Pix.house – stwierdzili organizatorzy wydarzenia.

Lista warsztatowa:

Aleksandra Poniatowska
Aleksandra Śmigielska
Beata Jeżak
Damian Milczarek
Damian Młodecki
Daniel Gnap
Jakub Sosnowski
Janusz Nadolski
Kinga Mądro
Konrad Baranowski
Łukasz Górowiec
Małgorzata Adamczyk
Małgorzata Wakuluk
Marianna Prange
Mateusz Walkowiak
Michał Czarnecki
Michał Paćko
Nataliia Dovga
Oleksii Sokun
Patrycja Skwierczyńska

Lista dodatkowa:

Dominika Łukaszewska
Justyna Kochańska
Marta Szyszka
Szymon Skowyrski

 

PORUSZANE ZAGADNIENIA WARSZTATOWE:

■ podstawy warsztatu
■ historia fotografii dokumentalnej – jej rola, funkcje, inspiracje
■ książki fotograficzne – źródło inspiracji
■ dokumentowanie swojej przestrzeni – fotografia dokumentalna w praktyce
■ praca nad długoterminowym projektem fotograficznym
■ analiza zdjęć wykonanych przez uczestników oraz edycja materiału fotograficznego pod wystawę i publikację
■ przygotowanie zdjęć do druku, druk, aranżacja i montaż wystawy

Terminy spotkań zostaną ustalone indywidualnie, po uformowaniu grupy warsztatowej. Projekt zakończy wspólna wystawa na Wolnym Dziedzińcu Miasta Poznań.

Prowadzenie warsztatów: 

Adrian Wykrota

Fotograf, dokumentalista, pomysłodawca i współzałożyciel galerii PIX.HOUSE. Członek ZPAF (Związku Polskich Artystów Fotografików) i kolektywu UNPOSED. Ukończył kulturoznawstwo-medioznawstwo i filologię angielską. Student Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Stypendysta Ministerstwa Kultury, Marszałka Województwa Wielkopolskiego i miasta Poznań. Uczestnik warsztatów agencji Magnum Photos w Birmingham i Belfaście. W 2014 roku wybrany jednym z 30 najlepszych na świecie fotografów przed 30 przez Magnum Photos. Zwycięzca i finalista konkursów: IPA, Grand Press Photo, BzWBK Press Photo, Lumix Festival, Leica Street Photo, Fotoreporter Roku. Prezentował swoje prace na wystawach w Polsce i na świecie. Mieszka w Poznaniu.

Mariusz Forecki

Fotograf-dokumentalista, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Autor wielu projektów rejestrujących zmiany zachodzące w Polsce po 1989 roku. Fotografował na terenach byłego ZSRR (Armenia, Czeczenia, Litwa, Ukraina). Na koncie ma kilkanaście wystaw fotograficznych o tematyce społecznej. Uczestniczył m.in. w holenderskim Noorderlicht Festival, Biennale Fotografii w Pradze, Miesiącu Fotografii w Bratysławie, Biennale Fotografii w Poznaniu, festiwalu KAUNASPHOTO w Kownie. Współtwórca (z Grzegorzem Dembińskim) magazynu fotografii dokumentalnej 5klatek, wydawanego w latach 2006-2009.

Autor książek: I LOVE POLAND (ZPAF OW, Poznań 2009), POZNAŃ – KULTURA NA KAŻDĄ PORĘ (Wydawnictwo Miejskie, Poznań 2011), KOLEKCJA WRZESIŃSKA 2011 (Września 2012), W PRACY (ZPAF OW, Poznań 2012), CZŁOWIEK W CIEMNYCH OKULARACH (ZPAF OW, PIX.HOUSE, Poznań 2016). Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Zdobywca wielu nagród w konkursach fotografii prasowej. Laureat Nagrody Artystycznej Miasta Poznania w 2010 roku. Wyróżniony przez Związek Polskich Artystów Fotografików za osiągnięcia w fotografii dokumentalnej. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego ostatnia książka pt.: CZŁOWIEK W CIEMNYCH OKULARACH​ zdobyła nagrodę na Miesiącu Fotografii w Bratysławie w kategorii: fotografia współczesna. Wykładowca we Wrocławskiej Szkole Fotografii, juror w konkursach fotograficznych. Współzałożyciel Fundacji PIX.HOUSE. Mieszka w Poznaniu.

Michał Sita

Fotograf dokumentalista. Absolwent fotografii na ITF (Institut Tvůrčí Fotografie PFP SU), Opava, Czechy – 2009 i antropologii kulturowej na UAM w Poznaniu – 2011. Pracuje nad długoterminowymi cyklami, jak tymi dotyczącymi plemienności w irackim Kurdystanie, amatorskich muzeów w Finlandii, życia codziennego w Górnym Karabachu, Sudanie i w Wielkopolsce. Kurator wystaw i publikacji w ramach interdyscyplinarnego przedsięwzięcia analizującego archiwalne fotografie zoologiczne, kurator festiwalu książek fotograficznych XPRINT. Jeden z założycieli fundacji PIX.HOUSE prowadzącej w Poznaniu galerię fotografii dokumentalnej oraz dom wydawniczy.

Michał Adamski

Fotograf dokumentalista. Zajmuje się realizacją tematów społecznych i dokumentalnych, w których ważny jest człowiek i jego życie we współczesnym świecie. Stypendysta Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureat konkursów fotograficznych, m.in. International Photography Award, PRIX DE LA PHOTOGRAPHIE PARIS (PX3), Grand Press Photo, Wielkopolska Press Photo. W 2015 roku wydał album „Nie mogę przebrnąć przez chaos“, który dotykał tematu straty bliskich, wyróżniony w International Photography Awards, ENCONTROS DA IMAGEM Photo Festival w Bradze (2015) oraz Fotograficzna Publikacja Roku na Fotofestiwalu w Łodzi (2016). Swoje prace wystawiał m.in. w Berlinie, Miami, Warszawie, Poznaniu, Pile i Krakowie. Jeden z założycieli Fundacji Pix.house, członek ZPAF, współpracuje z Polską Agencją Fotografów FORUM.

Ewa Meissner i jej Warszawa w Poznaniu