Wystawa powarsztatowa Mój Fyrtel/Moja Przestrzeń

Fot. Materiały PIX.House

Czym jest Mój Fyrtel? Czym jest Moja Przestrzeń? Czy w świecie niebieskiego ekranu jest jeszcze miejsce na żywy kontakt z drugim człowiekiem? Czy potrafimy pochylić się nad tematami z pozoru nieistotnymi? Jak opowiedzieć te małe historie innym? Na te i inne pytania odpowiedzą uczestnicy warsztatów Mój fyrtel/Moja przestrzeń zorganizowanych przez Fundację Pix.House.

Dwudziesto osobowa klasa wzięła udział w warsztatach fotograficznych Mój fyrtel/Moja przestrzeń. 

– Na warsztatach uczestnicy poznali podstawy pracy nad fotograficznym projektem długoterminowym. Stworzyliśmy wspólnie dokumentalny obraz naszej przestrzeni, naszych przeżyć i relacji. Obraz, który po latach będzie świadectwem zmiany – podkreślają organizatorzy przedsięwzięcia.

Warsztaty prowadzili:

Adrian Wykrota

Fotograf, dokumentalista, pomysłodawca i współzałożyciel galerii PIX.HOUSE. Członek ZPAF (Związku Polskich Artystów Fotografików) i kolektywu UNPOSED. Ukończył kulturoznawstwo-medioznawstwo i filologię angielską. Student Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Stypendysta Ministerstwa Kultury, Marszałka Województwa Wielkopolskiego i miasta Poznań. Uczestnik warsztatów agencji Magnum Photos w Birmingham i Belfaście. W 2014 roku wybrany jednym z 30 najlepszych na świecie fotografów przed 30 przez Magnum Photos. Zwycięzca i finalista konkursów: IPA, Grand Press Photo, BzWBK Press Photo, Lumix Festival, Leica Street Photo, Fotoreporter Roku. Prezentował swoje prace na wystawach w Polsce i na świecie. Mieszka w Poznaniu.

Mariusz Forecki

Fotograf-dokumentalista, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Autor wielu projektów rejestrujących zmiany zachodzące w Polsce po 1989 roku. Fotografował na terenach byłego ZSRR (Armenia, Czeczenia, Litwa, Ukraina). Na koncie ma kilkanaście wystaw fotograficznych o tematyce społecznej. Uczestniczył m.in. w holenderskim Noorderlicht Festival, Biennale Fotografii w Pradze, Miesiącu Fotografii w Bratysławie, Biennale Fotografii w Poznaniu, festiwalu KAUNASPHOTO w Kownie. Współtwórca (z Grzegorzem Dembińskim) magazynu fotografii dokumentalnej 5klatek, wydawanego w latach 2006-2009.

Autor książek: I LOVE POLAND (ZPAF OW, Poznań 2009), POZNAŃ – KULTURA NA KAŻDĄ PORĘ (Wydawnictwo Miejskie, Poznań 2011), KOLEKCJA WRZESIŃSKA 2011 (Września 2012), W PRACY (ZPAF OW, Poznań 2012), CZŁOWIEK W CIEMNYCH OKULARACH (ZPAF OW, PIX.HOUSE, Poznań 2016). Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Zdobywca wielu nagród w konkursach fotografii prasowej. Laureat Nagrody Artystycznej Miasta Poznania w 2010 roku. Wyróżniony przez Związek Polskich Artystów Fotografików za osiągnięcia w fotografii dokumentalnej. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego ostatnia książka pt.: CZŁOWIEK W CIEMNYCH OKULARACH​ zdobyła nagrodę na Miesiącu Fotografii w Bratysławie w kategorii: fotografia współczesna. Wykładowca we Wrocławskiej Szkole Fotografii, juror w konkursach fotograficznych. Współzałożyciel Fundacji PIX.HOUSE. Mieszka w Poznaniu.

Michał Sita

Fotograf dokumentalista. Absolwent fotografii na ITF (Institut Tvůrčí Fotografie PFP SU), Opava, Czechy – 2009 i antropologii kulturowej na UAM w Poznaniu – 2011. Pracuje nad długoterminowymi cyklami, jak tymi dotyczącymi plemienności w irackim Kurdystanie, amatorskich muzeów w Finlandii, życia codziennego w Górnym Karabachu, Sudanie i w Wielkopolsce. Kurator wystaw i publikacji w ramach interdyscyplinarnego przedsięwzięcia analizującego archiwalne fotografie zoologiczne, kurator festiwalu książek fotograficznych XPRINT. Jeden z założycieli fundacji PIX.HOUSE prowadzącej w Poznaniu galerię fotografii dokumentalnej oraz dom wydawniczy.

Michał Adamski

Fotograf dokumentalista. Zajmuje się realizacją tematów społecznych i dokumentalnych, w których ważny jest człowiek i jego życie we współczesnym świecie. Stypendysta Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureat konkursów fotograficznych, m.in. International Photography Award, PRIX DE LA PHOTOGRAPHIE PARIS (PX3), Grand Press Photo, Wielkopolska Press Photo. W 2015 roku wydał album „Nie mogę przebrnąć przez chaos“, który dotykał tematu straty bliskich, wyróżniony w International Photography Awards, ENCONTROS DA IMAGEM Photo Festival w Bradze (2015) oraz Fotograficzna Publikacja Roku na Fotofestiwalu w Łodzi (2016). Swoje prace wystawiał m.in. w Berlinie, Miami, Warszawie, Poznaniu, Pile i Krakowie. Jeden z założycieli Fundacji Pix.house, członek ZPAF, współpracuje z Polską Agencją Fotografów FORUM.

Wystawa powarsztatowa

Teraz przyszedł czas na podsumowanie pracy. W niedzielę 15 grudnia o godz. 16 w Galerii Pix.House, przy ul. Głogowskiej 35a odbędzie się wernisaż prac uczniów fundacji Pix.House.

Uczestnicy warsztatów i wystawy:

Aleksandra Poniatowska, Aleksandra Śmigielska, Beata Jeżak, Damian Milczarek, Damian Młodecki, Daniel Gnap, Jakub Sosnowski, Janusz Nadolski, Kinga Mądro, Konrad Baranowski, Łukasz Górowiec, Małgorzata Adamczyk, Małgorzata Wakuluk, Marianna Prange, Mateusz Walkowiak, Michał Czarnecki, Michał Paćko, Nataliia Dovga, Oleksii Sokun, Patrycja Skwierczyńska