Spotkanie z Mariuszem Foreckim w Warszawie

Zdjęcie autorstwa Mariusza Foreckiego z książki pt.: Mechanizm. Użycie dozwolone tylko w połączeniu z informacją o książce.
Leica 6×7 Gallery Warszawa zaprasza na spotkanie wokół książki Mariusza Foreckiego Mechanizm . Rozmowę poprowadzi Adrian Wykrota.

Jacy byliśmy? Jak wyglądał nasz kraj, a jak żyje się teraz? „Mechanizm” to fotograficzna opowieść dzięki której nie tylko możemy zobaczyć, ale także postarać się zrozumieć i docenić jak zmieniła się Polska na przełomie lat.

Wszystko dojrzewało powoli, wstydliwie, w cieniu brudnych bram domów. Czaiła się tam niepewność, czy cienki zwitek dolarów kupiony za roczną pensję, nie okaże się pociętą, komunistyczną gazetą i czy nie jest to prowokacja. Później – kilkudniowe stanie w kolejce po paszport i pierwsze wybory, nazwane trochę na wyrost „wolnymi“. I dworzec kolejowy, pachnący jeszcze brudnym wagonem drugiej klasy w nocnym pociągu relacji Szczecin-Przemyśl.

Polska na zdjęciach Foreckiego to tytułowy mechanizm. Autor nie ocenia, raczej jest dogłębnym obserwatorem rzeczywistości – tej szarej, zwykłej oraz tej „ważniejszej” – z pierwszych stron gazet. Ukazuje ją jednak nie wprost – jak zwykło się drukować ją w prasie. Sporo jest w Foreckim socjologa – dokumentalisty – dużo więcej niż fotoreportera. Opowieść zaczyna się w późnych latach osiemdziesiątych, szarość ulicy zamienia się w kolor nieprzewidywalnych lat dziewięćdziesiątych.

Fragment tekstu: Mariusz Forecki, Piotr Gajdziński, Adrian Wykrota

Tort z okazji 375-lecia browaru w Tychach, 2004. Zdjęcie autorstwa Mariusza Foreckiego z książki pt.: Mechanizm. Użycie dozwolone tylko w połączeniu z informacją o książce.

Książka została wydana przez wydawnictwo PIX.HOUSE. Do współpracy fotograf zaprosił grafika i projektanta książek fotograficznych Andrzeja Dobosza, który zaprojektował jego ostatnią książkę o Rosji Człowiek w ciemnych okularach. Wstęp napisał Piotr Gajdziński, autor głośnej książki o premierze Mateuszu Morawieckim. Co ciekawe photobook ma dwie różne okładki. W wydaniu publikacji pomogli również internauci, którzy na stronie polakpotrafi.pl zebrali ponad 20 tys. zł.

Spotkanie w Warszawie

Z okazji wydania nowej książki fotograficznej, w Warszawie 29 listopada, o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z Autorem. Spotkanie w Leica 6×7 Gallery poprowadzi Adrian Wykrota.

INFORMACJA PRASOWA PIX.HOUSE / Jagoda Haloszka

 

 

Wystawę zdjęć Mariusza Foreckiego, które zostały opublikowane w książce można zobaczyć w poznańskiej Galerii PIX.HOUSE przy ul. Głogowskiej 35a.

Wystawa Mariusza Foreckiego z jubileuszami w tle