Wystawa Mariusza Foreckiego z jubileuszami w tle

Wystawa Mariusza Foreckiego, Fot. Jagoda Haloszka

Mariusz Forecki, fotograf-dokumentalista intensywnie fotografujący w Polsce i na terenach byłego ZSRR wydał własnie swoją najnowszą książkę fotograficzną Mechanizm, która pokaże efekt zmian w Polsce w latach 1989 – 2019. W połowie listopada w Poznaniu odbył się wernisaż zdjęć, które znalazły się w publikacji. Nie zabrakło wzruszających momentów.

Mariusz Forecki autor nagradzanych książek z fotografią dokumentalną: I love Poland (2009), Kolekcja Wrzesińska (2011), W Pracy (2011), Człowiek w ciemnych okularach (2016). Ukończył Instytut Kreatywnej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opavie. Laureat wielu konkursów fotograficznych i autor wystaw. Swoje zdjęcia pokazywał na najważniejszych festiwalach fotograficznych w Europie. Uhonorowany został m.in. medalem Związku Polskich Artystów Fotorafików i Nagrodą Artystycznych Miasta Poznania.

30 lat na zdjęciach

Opowieść w najnowszej książce Mariusza Foreckiego rozpoczyna się jeszcze w roku 1988 od zdjęć, a w zasadzie małych wglądówek przedstawiających wizytę brytyjskiej premier Margaret Thatcher w Hali Mirowskiej w Warszawie i zakup przez nią jabłek. Na zdjęciach zrobionych rok później możemy zobaczyć ostatni zjazd PZPR w sali kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Wewnątrz panuje podniosła atmosfera. Natomiast tuż obok dworzec kolejowy Warszawa Centralna i manifestacja niewielkiej grupy opozycjonistów, rozganianej przez milicję gazem łzawiącym, płakami, czym tylko się da. Zdjęcia układają się w znaczącą dla polskiej społeczności historię w latach 1989 – 2019.

Książka jest ważnym, fotograficznym dokumentem ewolucji polskiego społeczeństwa w ostatnich 30 latach, widzianej poprzez wydarzenia, które dotknęły każdego z nas i w większości nie trafiły na pierwsze strony gazet – mówi autor książki.  Początek lat 90-tych to duża wolność twórcza i świetny czas dla fotografa-dokumentalisty. Ruszyła rewolucja, która zmieni całe społeczeństwo – dodaje.

fot. Mariusz Forecki

Książka została wydana przez wydawnictwo PIX.HOUSE. Do współpracy fotograf zaprosił grafika i projektanta książek fotograficznych Andrzeja Dobosza, który zaprojektował jego ostatnią książkę o Rosji Człowiek w ciemnych okularach. Wstęp napisał Piotr Gajdziński, autor głośnej książki o premierze Mateuszu Morawieckim. Co ciekawe photobook ma dwie różne okładki. W wydaniu publikacji pomogli również internauci, którzy na stronie polakpotrafi.pl zebrali ponad 20 tys. zł.

Wystawa w Poznaniu

15 listopada  w poznańskiej galerii Pix.House przy ul. Głogowskiej 35 odbył się wernisaż wystawy Mariusza Foreckiego Mechanizm. Polska 1989-2019 oraz przedpremierowy pokaz książki. Wydarzenie zainaugurowalo Festiwal Xprint, którego główna część odbędzie się od 5-8 grudnia.

Nie zabrakło również wzruszających momentów. Mariusz Forecki, po wygłoszeniu przez Adriana Wykrotę laudacji na jego cześć, od ekipy PIX.HOUSE otrzymał najprawdopodobniej najważniejsze wyróżnienie dla dokumentalisty – wyjątkową statuetkę doskonałości w dokumentowaniu codzienności – Złotą Małpę (pieszczotliwe nazwaną Oskarem). Nagroda byla uhonorowaniem 30 lat pracy Mariusza. Foreckiego.

Drugim momentem, który poruszył uczestników wystawy byla wiadomość, że Galeria mieszcząca się przy ul. Głogowskiej 35a obchodzi 5-lecie swojego istnienia.

Od początku działalności zorganizowane zostało 51 wystaw, galeria zaprezentowała prace 533 fotografek i fotografów z 15 krajów. Odbyło się 95 spotkań otwartych oraz dyskusji. Fotografujący mogli wziąć udział w 8 konkursach i 17 warsztatach. Odbyły się 3 edycje międzynarodowego festiwalu książek fotograficznych XPRINT. Wydawnictwo PIX.HOUSE wydało 22 książki / publikacje nagradzane i wyróżniane na takich konkursach jak: Paris Photo, Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie, Festiwal w Bratysławie, Atenach, Madrycie, Grand Press Photo, czy Fotograficznej Publikacji Roku. – powiedział Adrian Wykrota.

My ze swojej strony gratulujemy i życzymy wielu sukcesów. Zapraszamy również do obejrzenia fotorelacji z wernisażu.

 

 

Spotkanie

Spotkanie z Mariuszem Foreckim i Piotrem Gajdzińskim oraz oprowadzanie kuratorskie odbędzie się 7 grudnia podczas festiwalu książek fotograficznych XPRINT.

 

Festiwal XPRINT pod szyldem premier