Kobiety w sztuce. Malarki, których twórczość warto poznać

0
188
fot. Catherine Zaidova

Mówiąc o malarstwie, na myśl nasuwają się postacie takie jak Leonardo da Vinci, Vincent van Gogh lub Picasso. A co z malarkami? Do dziś kobiety w sztuce kojarzą się głównie z „bohaterkami obrazów”, stanowiąc tylko tło dla mężczyzn. Można powiedzieć, że Frida Khalo, Georgia O’Keeffe czy nawet Tamara Łempicka to artystki, którym udało się jakoś przebić do mainstreamu. Jednak w porównaniu do mężczyzn zdecydowanie mniej mówi się o reprezentacji kobiet w malarstwie. Oto historie trzech malarek, których sztukę warto poznać.

Carmen Herrera

Kubańska malarka, która znana jest z abstrakcyjnych prac i wyrazistych kompozycji. Urodziła się 31 maja 1915 roku w Hawanie. Ze względu na protesty, które miały miejsce na Kubie, artystka wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Herrera była jedną z pionierek abstrakcji geometrycznej i minimalizmu. Jej obrazy cechują proste kształty i żywe kolory, tworząc dynamiczne i harmonijne kompozycje. Mimo że tworzyła od wczesnych lat 40., jej prace nie zdobyły znaczącej uwagi ani rozgłosu aż do późniejszych lat jej kariery. Dzisiaj jej obrazy są częścią stałych kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku czy Tate Modern w Londynie. Carmen Herrera jest przykładem artystki, która pomimo przeciwności losu i braku rozgłosu w młodszych latach, wytrwała w swojej twórczości, osiągając uznanie w późniejszym okresie życia.

Judy Cassab

Urodziła się 15 sierpnia 1920 roku w Wiedniu, w rodzinie węgierskich Żydów. W 1951 roku wraz z mężem i dwójką dzieci emigrowała do Australii, gdzie tworzyła przez większość swojego życia. Jej prace charakteryzują się różnorodnością stylów, ale jest szczególnie znana z portretów, w tym portretów znanych osób, takich jak członkowie rodziny królewskiej. Cassab tworzyła również abstrakcyjne prace, eksperymentując z różnymi technikami. Jej obrazy często były ekspresyjne i barwne, odzwierciedlając jej stany emocjonalne. Judy Cassab zmarła 3 listopada 2015 roku, a jej dziedzictwo artystyczne pozostaje ważnym elementem australijskiej sceny artystycznej.

Lee Krasner

Amerykańska malarka, urodzona 27 października 1908 roku w Nowym Jorku. Jedna z wybitniejszych postaci amerykańskiego abstrakcjonizmu i ekspresjonizmu. Lee Krasner była żoną innego artysty, Jacksona Pollocka. Ich związek był zarówno inspiracją, jak i wyzwaniem dla obu stron. Wspierali się nawzajem w tworzeniu, ale równocześnie konkurencja między nimi była wyzwaniem. Lee Krasner malowała przez całe życie. Jej prace ewoluowały wraz z upływem czasu, ale zawsze pozostawała wierna abstrakcyjnym eksperymentom. Jej prace można zobaczyć m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments