“Jezus, latający potwór spaghetti i keczup” w poznańskiej Kólturze [zapowiedź]

Jezus, latający potwór spaghetti i keczup
Już jutro (26.10.2018) w poznańskiej Kólturze zostanie odegrany spektakl Studio Próby z CK Zamku o tytule Jezus, latający potwór spaghetti i keczup. Będzie to okazja do ponownego zobaczenia młodych aktorów oraz zapoznania się z dramatem, który został już doceniony!

Jednoaktówkę Jezus, latający potwór spaghetti i keczup Piotra Przybyła nagrodzono wyróżnieniem w 2015 roku w konkursie na sztukę teatralną dla dzieci i młodzieży organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Opisuje ona rozmowę pomiędzy homoseksualnym, dogmatycznym księdzem a nastolatkiem, który postanowił wystąpić z Kościoła. W całość wpleciona jest również historia kobiety opowiadającej o cierpieniach jej chorego na raka męża. Niniejsza sztuka zestawia w sobie popkulturowe cytaty i humor rodem z ławek gimnazjalnych z klasyką literatury polskiej.

Jezus, latający potwór spaghetti i keczup w źródłach pisanych!

Interesujące może wydać się zestawienie dwóch cytatów dotyczących tekstu autorstwa Piotra Przybyła:

Spotkanie wątpiącego Małolata i dogmatycznego Księdza to jak pojedynek biblijnego Dawida z Goliatem. To dialog małowiernego młodzieńca z dorosłym mężczyzną o wierze, nadziei i miłości. To rozmowa szukającego prawdy z nawróconym grzesznikiem – modlitwa apostaty i spowiedź wierzącego. (zapowiedź dostępna tu)

oraz:

Do leżącego krzyżem księdza homoseksualisty przychodzi nastolatek, który przeżywa kryzys wiary i chce wypisać się z Kościoła. Ksiądz rozmawia z nim obcesowo wypytując o intymne upodobania i nawyki oraz bezpardonowo je komentując. (oto źródło!)

Powyższe zdania zdają się ze sobą kolidować – jak wierzący ksiądz może wypytywać młodzieńca o intymne upodobania i nawyki oraz bezpardonowo je komentować? Czy mamy do czynienia z dokładną inscenizacją sztuki Jezus, latający potwór spaghetti i keczup? Jak wyreżyserowana została jednoaktówka Piotra Przybyła? To, nie-po-raz-pierwszy, okaże się już jutro!

Jezus, latający potwór spaghetti i keczup – informacje

autor – Piotr Przybył
reżyser – Bogdan Żyłkowski
scenografka – Agnieszka Gierach
data występu – 26.10.2018, godz. 20:00.

WEJŚCIÓWKA: 10 ZŁ, DO NABYCIA W KASIE W KAWIARNI KÓLTURA. W CENIE NAPÓJ!