Wystawa i premiera publikacji “Life Goes On” w Poznaniu

Fot. Jan Jurczak

W poznańskiej Galerii Pix.house 3 czerwca odbył się wernisaż oraz promocja publikacji Jana Jurczaka Life Goes On. 

Zdjęcia do projektu Life Goes On powstawały we wschodniej Ukrainie (obwodzie donieckim), w miasteczkach leżących kilka kilometrów od linii frontu. Jan Jurczak szczególnie często wracał do wspólnoty żyjącej w Awdijiwce, niedaleko Doniecka. Dzięki Elenie, która wynajęła jedno piętro bloku, powstały mieszkania udostępnione bezdomnym.

Mieszkańcy urządzili tam salę do tańca, wykorzystywaną do organizacji także innych zajęć. Na tym piętrze mieszka Irina, makijażystka, której syn zginął w wyniku ostrzałów. W pokoju obok mieszka Tanja ze swoją córką Kristiną. Ira, Tanja i Kristina nie mają swoich domów. Na prawo od pokoju Iry jest sala ‒ krzesła, stary telewizor i krzyż, mieści się w niej kościół protestancki. Dwa światy się przenikają. Życie i wojna, miłość i śmierć.

Śmierć, obok miłości, jest granicą na której kończy się dla mnie dokument. Leży zbyt głęboko w sferze prywatności człowieka, żebym mógł ją fotografować – podkreśla autor wystawy.

Na publikacje o wojnie na Ukrainie nie ma już miejsca w mediach. Na opowieści o życiu podczas wojny tym bardziej.

Life Goes On w Poznaniu

Wernisaż wystawy oraz premiera publikacji odbyła się 3 czerwca o godz. 18 w poznańskiej Galerii Pix.house. Jej kuratorem jest Adrian Wykrota. Wystawa, która jest prerezentowana opiera się na nowym materiale wizualnym, który w ostatnich dniach powstał w Awdijiwce (wschodni obwód Ukrainy).

Ta wystawa jest niezwykła pod wieloma względami. Została podzielona na trzy części.  Pierwszą z nich jest film, drugą zdjęcia a trzecią publikacja -mówi Adrian Wykrota.

Dziesięć osób. Luda, Losza, Daniel, Kristina, Tanja, Artiom, Siergiej, Irina, Wowa, Marija. Samotne starsze kobiety, matka z dzieckiem i alkoholicy zabrani z ulicy. Ci ostatni mają najczęściej wyroki za kradzież. W centrum są na odwyku. Siedzą przed nami i milczą. To milczenie i światło, które emituje filmowy obraz odbity od śnieżnobiałego ekranu pozwala nam dostrzec to, czego na co dzień nie widzimy lub nie chcemy widzieć. Nie jest to wojna sama w sobie, to pewnego rodzaju ukłon i zwrot w kierunku najsłabszych osób, które nawet pomimo wojny są na marginesie życia.

Publikacja Life Goes On jest częścią wystawy realizowanej w ramach Sekcji ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie 2019. Współwydawcą publikacji jest Fundacja Pix.house. Jan Jurczak został wybrany w 2018 roku Talentem Roku Pix.house.

Jan Jurczak kontynuuje swoją akcję pomocową Peace and love initiative. W ramach zbiórki pieniędzy na rzecz miejsca dla osób pozbawionych domu oraz centrum pomocy powstałego w Awdijiwce w strefie konfliktu na wschodniej Ukrainie sprzedaję dwie swoje prace: publikację (zdjęcia i tekst) oraz wideo. Pieniądze przeznaczone będę na pokrycie stałych kosztów centrum pomocy, naprawę dachu budynku (uszkodzonego podczas ostrzału) oraz kosztów leczenia Eleny Pisarevej, która walczy z nowotworem, nie przestając zarządzać centrum.

Inf. prasowe PIX.house

Mariusz Forecki zapowiada nową książkę fotograficzną