Jak to się zaczęło? – historie trzech teatrów krakowskich

Każdy teatr ma swoją unikalną atmosferę. Zimne mury skrywają w swym wnętrzu niejednokrotnie sceny niezwykłe, po deskach których stąpają aktorzy. Wzbudzają oni w nas radość, smutek i emocje, których nie doświadczymy nigdzie indziej. Już samo wejście do budynku wywołuje dreszczyk emocji cichcem biegnący po plecach. Jaka historia teatru; STU, Szczęście i KTO kryje się za szeregiem wspaniałych spektakli?

Mam zaszczyt zaprosić Was do cyklu Historie teatrówopowiadającego dzieje przeróżnych teatrów w Polsce. Nie będzie tu o spektaklach, lecz o pochodzeniu, o założycielach i pierwszych sztukach. Pragnę zaprezentować w tym wpisie trzy teatry krakowskie. Wraz z upływem czasu będziemy podróżować po pozostałych miastach w Polsce. Jesteście gotowi?

Historia teatru STU

Historia teatru
Źródło: http://www.wedrowaniestu.pl/11-listopada-godz-17-00-krakow-teatru-stu-wedrowanie-z-wyspianskim/

Teatr STU założono w 1966 roku przez Krzysztofa Jasińskiego – kierownika teatru do chwili obecnej. Inicjatywa pana Jasińskiego skupiała przede wszystkim krakowskich studentów. Teatr przetrwał mimo gwałtownie zmieniającej się rzeczywistości, dzielnie mierząc się z wyzwaniami gospodarczymi, politycznymi i społecznymi. W ten sposób stał się jednym z najważniejszych miejsc teatralnych Krakowa. Jeśli chodzi o nazwę, to „rodzina STU” – hasło teatru – oznacza po pierwsze ciągłość, a po drugie wielopokoleniową grupę osób, które były zaangażowane w życie tego teatru. Przez długie lata teatr STU był „teatrem w drodze”. Jego aktorzy występowali w ponad dwudziestu krajach na czterech kontynentach. W roku 1975 otrzymał status zawodowy i formalnie stał się teatrem profesjonalnym. Mimo tak licznych wydarzeń i przeżyć teatr STU zachował swoją niezależność i klimat teatru alternatywnego.

Historia teatru Szczęście

Historia teatru
Źródło: https://cojestgrane.pl/polska/malopolskie/krakow/miejsce/dsc/teatr-szczescie/opis

Pomysłodawcą i twórcą tego teatru jest Andrzej Talkowski – komik, magik, mim, klaun, kabareciarz, a także artysta z Piwnicy pod Baranami. Sam teatr powstał jako instytucja łącząca najlepsze cechy kabaretu, stand-upu, klaunady, improwizacji i szeroko rozumianego komizmu. Aktorzy tego teatru to utytułowani krakowscy komicy. Celem teatru Szczęście jest, naturalnie, szczęście widza, objawiające się szerokim uśmiechem na jego twarzy. Po spektaklu szczęśliwy widz może zarażać uśmiechem innych! A tego, śmiem twierdzić, nigdy za wiele. Na stronie teatru czytamy: To samo [szczęście], którego nie dają pieniądze, którego się nie ma w kartach, gdy ma się w miłości, które zawsze ma głupi i którego na szczęście ma się więcej niż rozumu.

Historia teatru KTO

Historia teatru
Była siedziba teatru KTO przy ulicy Gzymsików 8. Źródło: http://www.gazetakrakowska.pl/wiadomosci/krakow/g/krakow-zaczal-sie-exodus-teatru-kto-zdjecia,9807889,17920895/

Teatr KTO powstał w 1977 roku. Jego dyrektorem został Jerzy Zoń, do dziś pełniący tę funkcję. Jego pierwszą sztuką był Ogród rozkoszy. Teatr bywał w niemal 250 miastach w ponad 40 krajach na 5 kontynentach, między innymi odwiedził Kolumbię, Meksyk, Kostarykę, Iran, Koreę Południową i USA. Na koncie ma udział w prestiżowych festiwalach, m.in. w Wiedniu, Berlinie, Tiranie, Edynburgu czy Mińsku. Znany jest ze swoich wielkich widowisk plenerowych opowiadających o najważniejszych wydarzeniach w Europie. Współpracował z Norweską Narodową Operą w Oslo, przedstawiając w 2011 roku spektakl „Operacja – opera”. Teatr KTO jest organizatorem 29. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych w Krakowie, a także realizatorem projektów „Noc teatrów” oraz „Noc Poezji”. Od 01.01.2005 jest Teatrem Miejskim. W marcu 2016 teatr musiał pożegnać się ze swoją dotychczasową siedzibą przy ulicy Gzymsików 8. Ostatecznie jego siedziba ma się znajdować na ul. Zamoyskiego 50, jednak do tego czasu gościnnie będzie wystawiać swoje sztuki w trzech miejscach w Krakowie: w Teatrze Zależnym (ul. Kanoniczna 1), Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA (ul. Nadwiślańska 2-4) oraz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA (ul. M. Konopnickiej 26).

Po więcej informacji na temat teatrów i ich spektakli zapraszam Was na strony: Teatru STU, Teatru Szczęście oraz Teatru KTO.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here