Graduation Projects 2018 w Zamku Cieszyn

Graduation Projects
Fot. Marcjanna Wysocka

Kreatywność kluczem dobrego projektowania. Dowodem na nieograniczone możliwości projektowe kreatywnych twórców jest kolejna odsłona Graduation Projects 2018. Zamek Cieszyn zaprasza na Międzynarodowy Przegląd Projektów Dyplomowych w zakresie grafiki użytkowej i wzornictwa przemysłowego.

Graduation Projects 2018
Fot. Marcjanna Wysocka

2 marca odbył się wernisaż wystawy Graduation Projects 2018. Wydarzenie wpisało się w harmonogram święta 14. Urodzin Zamku Cieszyn. Zestaw prezentowanych prac to 30 najlepszych propozycji spośród nadesłanych 347 zgłoszeń. Bohaterami trwającej edycji są dyplomaci z Czech, Polski, Słowacji i Węgier.

Historia Przeglądu

Inicjatorem wydarzenia nazwać można redakcję kwartalnika 2+3D, która w 2002 roku zaprezentowała wybrane prace młodych projektantów na stronicach pisma. Od 2006 roku prezentacja zestawu najlepszych prac odbywała się w Zamku Cieszyn. W 2010 roku Graduation Projects przeobraziło się w wydarzenie międzynarodowe, bo udział wzięli też przedstawiciele Czech, Słowacji i (od 2011 roku) Węgier. W 2017 roku organizatorami zostali: Zamek Cieszyn (jako główny organizator), Hungarian Design Council, CZECHDESIGN oraz Slovak Design Center.

Młodzi kreatywni

Co wyróżnia projektanta? Inteligencja, błyskotliwość, niepohamowana kreatywność – to na pewno. Istotnym czynnikiem w tworzeniu jest również coś, co projektanta skłania do pracy. Jest on bowiem skłonny wykreować ideę w odpowiedzi na problem. Młodzi twórcy składają w Zamku Cieszyn propozycje nowych rozwiązań, jako kontrakcji na zapotrzebowanie czy trudność. Są to więc osoby otwarte na problemy współczesności, idące im naprzeciw. Równocześnie oglądając ciekawe propozycje i my możemy wyciągać wnioski. Dokąd zmierza świat? Co go dręczy, co uwiera?

Popatrz, jakie to proste!

Międzynarodowy Przegląd Projektów Dyplomowych po kierunkach związanych ze sztuką użytkową to dobra inicjatywa, dzięki której odbiorcy karmieni są nie tylko rozrywką. Taka jest specyfika designu. Rewelacyjne pomysły zobrazowane w przestrzeni wystawienniczej są dla nas okazją do spędzenia czasu w przyjemny sposób, bo z każdym kolejnym eksponatem rośnie zainteresowanie. Równocześnie, prace dyplomowe to przemyślane realizacje, które są nowym, innym spojrzeniem na rzeczywistość. Wyjście poza stereotypy, poza ramy proponowanych zewsząd konwencji myślenia jest też wyzwaniem w projektowaniu codzienności. Podobno proste rozwiązania bywają najtrudniejsze.

14. Urodziny Zamku Cieszyn

Czas od 1 do 3 marca 2019 roku był bardzo intensywny dla wszystkich odwiedzających miasto Cieszyn. Pod królującym hasłem DESIGN i Sąsiedztwo Zamek Cieszyn zaoferował bogaty program wydarzeń. Odbyły się spotkania, rozmowy, wystawy, koncerty, a także projekt otwartych pracowni lokalnych projektantów, rzemieślników i artystów. Wizyta w Cieszynie okazała dobrym pomysłem na weekend.

Wystawa Graduation Projects potrwa do 31 marca 2019 roku. Warto zobaczyć!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o