“Gra z Kantorem” w krakowskiej Cricotece

Plakat

Krakowska Cricoteka kontynuuje program projekcji spektakli  Gra z Kantorem. Zaplanowano 4 spotkania – pierwsze już 28 stycznia.

Z dorobku Tadeusza Kantora inspiracje czerpie bardzo wielu artystów z dziedziny sztuk teatralnych, wizualnych, filmu, a nawet tańca. W krakowskiej Cricotece, Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora, rusza kolejna seria projekcji spektakli Gra z Kantorem. Spotkania będą poświęcone prezentacji dorobku wybitnych zagranicznych reżyserów, którzy przyznają się do inspiracji krakowskim artystą.

Kto pierwszy?

Pierwsze spotkanie już 28 stycznia.  Prezentowana będzie sylwetka artysty  Jana Lauwersa – reżysera, scenografa, założyciela grupy Needcompany i  twórcy scenariusza do spektaklu  The Blind Poet. Projekcję waśnie tego spektaklu będzie można zobaczyć w Cricotece.

Lauwers a Kantor

Jan Lauwers podobnie jak Tadeusz Kantor na początku swojej artystycznej drogi zajmował się sztukami wizualnymi, które dopiero później doprowadziły go do teatru. Dzięki temu jego spektakle charakteryzują się oryginalną estetyką zauważalną już w pierwszych minutach przedstawienia. Jan Lauwers nigdy nie poznał Kantora osobiście, jednak jak sam twierdzi, czuje, że jest między nimi „jakieś połączenie”. Twórczość obydwu artystów to bez wątpienia teatr bardzo autorski, bo tworzony przez charyzmatycznych, wszechstronnych liderów. Również aktorzy występujący w przestawieniach Lauwersa to wyraziści i ekscentryczni artyści, którym scena umożliwia spotkanie ponad wszelkimi podziałami i schematami.

The Blind Poet

Przedstawienie Needcompany The Blind Poet opowiada o historii postaci i ich przodków, która korzeniami sięga kilkunastu krain położonych na kilku kontynentach , a w wyniku zawirowań dwudziestowiecznej historii przecięły się we Flandrii. Podczas projekcji będzie można zobaczyć jak Lauwers pomaga swoim aktorom – wstaje w szczególnie przejmujących momentach, pokrzykuje, czasami wchodzi z nimi i publicznością w dialog.

Cricoteka zaplanowała cztery spotkania z cyklu Gra z Kantorem. Projekcje będą tłumaczone na język polski, a przed każdą z nich dr Anna Róża Burzyńska wygłosi krótką prelekcję. W pokazach może wziąć udział każdy – wstęp jest wolny. Więcej informacji na temat projekcji Gra z Kantorem na stronie internetowej Cricoteki i na Facebooku.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o