Ghosting. Stan ducha – pierwszy rapowy musical w Polsce [zapowiedź]

fot. materiały prasowe

Już 20 grudnia 2019 roku w Małej Warszawie odbędzie się premiera wyjątkowego spektaklu muzyczno-teatralnego w reżyserii Jakuba Wociala – Ghosting. Stan ducha.

Ghosting

Historia porusza temat ghostingu – współczesnego zjawiska społecznego – dotykającego ludzi, którzy komunikację międzyludzką opierają na technologiach cyfrowych. Ghosting to współczesne narzędzie manipulacji i agresji, a jego negatywne efekty są tym większe, im bardziej ludzie są zależni od komunikacji online. To zjawisko stało się punktem wyjścia dla współczesnego spektaklu muzycznego o warszawskim blokowisku. Telefony, pety, internetowe awatary, lęk, samotność w wielkim mieście, nadzieja, miłość – te wszystkie rzeczy opowiedziane przez teatr i muzykę. Akcja dzieje się współcześnie i opowiada historię dwóch młodych osób mieszkających na tym samym piętrze typowego warszawskiego bloku. Spektakl opiera się na złożonej relacji trzech postaci: introwertycznego informatyka, wrażliwej, zagubionej 30-latki i rubasznego, filozofującego nadzorcy bloku – bystrego
obserwatora. Oprócz historii bohaterów, sztuka zawiera wątek detektywistyczno-ezoteryczny związany z historią samego budynku. Spektakl opowiada o poczuciu osamotnienia, izolacji, braku sensu i treści w wielkomiejskim życiu.

Materiały prasowe.

Twórcy

Za scenariusz i ideę Ghosting. Stan ducha. odpowiadają Agnieszka Sobolewska i Filip Krzywiński. Reżyserii podjął się Jakub Wocial, który tak mówi o spektaklu:

Chcieliśmy stworzyć sztukę, która opowie o zniekształceniu relacji w naszych czasach. To obserwacja społeczna, ale w pewnym sensie wszyscy bierzemy w niej udział. Opowiadamy o przebudzeniu z cyfrowego snu. Jest to sztuka otwarta, którą bardzo cenię.

fot. Anna Kawalska/Ghosting. Stan ducha

W musicalu wystąpią raperzy: Numer Raz (Michał Witak) i Vixen  (Dariusz Szlagor) oraz wokalistka Anna Iwanek. Muzycy, którzy są spoza branży teatralnej, po raz pierwszy spotykają się na scenie teatru.

fot. Anna Kawalska/Ghosting. Stan ducha

Do spektaklu powstała muzyka autorstwa Filipa Krzywińskiego, Kamila Sobiczewskiego i DJ Eproma. Bazuje ona na rapie, elektronicznym popie i R&B. Za teksty utworów odpowiedzialni są: Numer Raz, Vixen, Anna Iwanek, Filip Krzywiński i Agnieszka Sobolewska. Choreografią zajęła się Izabella Borkowska.

Na Youtube są już dostępne dwa utwory ze spektaklu: Pod szklanym kloszem Wyjdź do mnie.

Terminy

Premiera spektaklu odbędzie się 20 grudnia 2019 roku na scenie Małej Warszawy (przy ul. Otwockiej 14 w Warszawie). Następnie będzie grany 21 i 22 grudnia. Jest współfinansowany przez Biuro Kultury Miasta Stołecznego Warszawy w ramach projektu Spójrz w bok – teatralny spektakl muzyczny.

Bilety

Sprzedaż biletów prowadzona jest na GoingApp.pl