XI GALA TEATRALNYCH NAGRÓD MUZYCZNYCH – RELACJA

W sobotę, 24 czerwca w Filharmonii Narodowej na zakończenie sezonu artystycznego 2016/2017 odbyło się wydarzenie – XI Edycja Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury. Miałam przyjemność uczestniczyć w gali dzięki zaproszeniu od Mazowieckiego Teatru Muzycznego w Warszawie.

Organizowana od lat przez Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury w Warszawie gala przyznania tych nagród jest jedynym w Polsce wydarzeniem skupiającym całe środowisko teatrów muzycznych w naszym kraju. Są one wyrazem docenienia ich pracy w całym jej spektrum: od śpiewaków, przez tancerzy, choreografów, twórców scenografii i kostiumów, po artystów-plastyków i reżyserów spektakli muzycznych.

Kapituła Teatralnych Nagród Muzycznych zadecydowała o wyborze spośród przeszło 90 nominacji zgłoszonych przez dyrektorów publicznych teatrów muzycznych w Polsce. W jej skład weszli: Jacek Boniecki, prof. Ryszard Karczykowski, prof. Izabela Kłosińska, Tatiana Kwiatkowska, Andrzej Pągowski, Zofia Rudnicka, Jan Szurmiej oraz Iwona Wujastyk – Dyrektor Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury w Warszawie. Nagrody zostały przyznane w 18 kategoriach.

LAUREACI XI TEATRALNYCH NAGRÓD MUZYCZNYCH IM. JANA KIEPURY 2017:

I NAJLEPSZY SPEKTAKL : THE TURN OF THE SCREW/Dokręcanie śruby ; wyróżnienia: Stabat Mater/Harnasie i Borys Godunow

II NAJLEPSZA ŚPIEWACZKA OPEROWA : Jadwiga Postrożna ; wyróżnienia: Wioletta Chodowicz, Anna Radziejewska

III NAJLEPSZY ŚPIEWAK OPEROWY : Andrzej Lampert ; wyróżnienia: Tomasz Rak, Tadeusz Szlenkier

IV NAJLEPSZA WOKALISTKA MUSICALOWA : Olga Szomańska ; wyróżnienia: Edyta Krzemień, Zofia Nowakowska

V NAJLEPSZY WOKALISTA MUSICALOWY : Janusz Kruciński ; wyróżnienia: Jakub Gąska, Jakub Wocial

VI NAJLEPSZY DEBIUT ŚPIEWACZKI : Joanna Kędzior

VII NAJLEPSZY DEBIUT ŚPIEWAKA : Sławomir Kowalewski

VIII NAJLEPSZY REŻYSER : Natalia Babińska ; wyróżnienia: Iwan Wyrypajew, Waldemar Zawodziński

IX NAJLEPSZY DYRYGENT : Jerzy Dybał ; wyróżnienia: Tomasz Tokarczyk, Jerzy Wołosiuk

X NAJLEPSZA TANCERKA KLASYCZNA : Yuka Ebihara ; wyróżnienia: Chisato Ishikawa, Ksenia Naumets

XI NAJLEPSZY TANCERZE KLASYCZNY : Vladimir Yaroshenko ; wyróżnienia: Pedro Rizii, Filip Krzyżelewski

XII NAJLEPSZA TANCERKA WSPÓŁCZESNA : wyróżnienie: Karolina Cichy-Szromnik

XIII NAJLEPSZY TANCERZ WSPÓŁCZESNY : wyróżnienie: Paweł Wdówka

XIV NAJLEPSZA CHOREOGRAFIA : Henryk Konwiński ; wyróżnienie: Robert Bondara, Jacek Tyski

XV NAJLEPSZA SCENOGRAFIA : Martyna Kander i Julia Skrzynecka-Bogusławska ; wyróżnienia: Oliver Fredj, Massimo Trancanetti, Gaspard Pinta

XVI NAJLEPSZY PLAKAT TEATRALNO-MUZYCZNY : Andrzej Pągowski ; wyróżnienia: Lex Orewiński, Adam Pękalski

XVII NAJLEPSZE KOSTIUMY : Maria Balcerek ; wyróżnienia: Martyna Kander, Katarzyna Lewińska

XVIII NAGRODA SPECJALNA ZA CAŁOKSZTAŁT PRACY ARTYSTYCZNEJ : Jitka Stokalska-Dzierżykrajova

Wszystkim laureatom serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

Najbardziej ucieszyło mnie wyróżnienie dla Jakuba Wociala (z naszych partnerskich wydarzeń BROADWAY W POLSCE)w kategorii Najlepszy Wokalista Musicalowy. Byłam zawiedziona, iż nie otrzymał nagrody, ale jestem przekonana, że trafi do niego jeszcze. W tym roku wziął udział w ciekawych projektach, a jeszcze kolejne przed nim.

WRAŻENIA

Była to moja pierwsza gala teatralnych nagród muzycznych, więc oznaczało to dla mnie zupełnie nowe, ciekawe i ekscytujące doświadczenie. Miałam niepowtarzalną okazję podziwiania ludzi kultury z różnych stron Polski. Bardzo podobał mi się pomysł prezentowania możliwości wokalnych laureatów Teatralnych  Nagród Muzycznych. Chętnie posłuchałabym również występów artystów wyróżnionych nominacją do nagrody. Najbardziej przypadł mi do gustu występ Olgi Szomańskiej w duecie z Januszem Krucińskim. Zaprezentowali utwór Piękna z bestią jest.

Powiem szczerze: mimo, że nie przepadam za operami, swoimi głosami oczarowali mnie zarówno Joanna Kędzior (najlepszy debiut śpiewaczki) jak i Andrzej Lampert (najlepszy śpiewak operowy).

Wieczór znakomicie dopełnił występ gościa specjalnego –  znakomitego wokalisty jazzowego Sławka Uniatowskiego. Wystąpił on wraz z Chopin University Big Band pod dyrekcją Piotra Kostrzewy. Sławka miałam okazję po raz pierwszy słyszeć na żywo i ten występ na pewno pozostanie w mojej pamięci. Nie dziwię się, iż nazywają go polskim Frankiem Sinatrą. Uniatowski z Big Bandem zaprezentowali kilka światowych klasyków – m.in. The Way You Look Tonight czy I’ve Got You Under My Skin. Ich występ był tak genialny, że aż żal było się z nimi rozstawać. Stworzyli rewelacyjną atmosferę – dzięki nim galę znalazłam jeszcze przyjemniej.

Ideą przewodnią Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury jest wyróżnienie osób, które swoim kunsztem wpłynęły na obraz kultury muzycznej w Polsce w 2016 r., jak również kreowanie przestrzeni do wymiany poglądów i wyznaczania kierunków rozwoju tej szczególnej dziedziny sztuki, gdzie teatr spotyka się z muzyką. Moim zdaniem misję tę realizują z sukcesem.

Mazowieckiemu Teatrowi Muzycznemu gratuluje tak znakomitej organizacji tej gali. Bardzo dziękuję, że mogłam uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu. Stworzyliście piękną możliwość spotkania najważniejszych twórców kultury muzycznej z publicznością.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o