FIGURAMA 2019 – Przegląd Rysunku Figuratywnego

Źródło: https://www.facebook.com/rondosztuki/photos/gm.622480094878039/10155990065905373/?type=3&theater

Już tylko do 21 marca jest okazja odwiedzenia kilku pracowni rysunku, różnych uczelni artystycznych za jednym razem. Katowickie Rondo Sztuki zaprasza na kolejną odsłonę konfrontacji poczynań młodych twórców, przedstawicieli różnych środowisk akademickich. Międzynarodowy Przegląd Rysunku Figuratywnego Studentów Wyższych Uczelni Artystycznych-Figurama 2019 to jedyne wydarzenie w roku zrzeszające twórców na wspólnej wystawie, którzy posługują się wspólnym medium – rysunkiem.

Rysunek podstawą sztuk

Istnieje wielu zwolenników teorii, jakoby rysunek był podstawą wszelkich sztuk wizualnych. Jest to przecież forma wyjściowa do stworzenia dzieła sztuki w niemal każdej dyscyplinie twórczej. Niemniej rysunek oprócz swojej roli szkicowej, stał się z czasem autonomiczną dyscypliną. Definiowany jako forma operowania linią, sposób zagęszczania użytych kresek ewoluował we współczesnym postrzeganiu sztuki do form odległych stereotypom. Jest obecnie szeroko pojętą formą działalności twórczej. Definiowanie granic gatunku jest zatem zadaniem trudnym, wręcz nieosiągalnym. Niewątpliwie dowodzi tego FIGURAMA 2019.

Pracownie rysunku

Pracowania rysunku znajduje się w każdej wyższej uczelni artystycznej. Umiejętność wypowiedzi w rysunkowym medium jest następstwem przynależności do społeczności akademickiej. Odrębność poszczególnych pracowni świadczy o sposobie rozumienia rysunku, rozumienia świata, nauki obserwacji i zgłębiania świadomości. Przegląd FIGURAMA 2019 ma charakter międzynarodowy. W związku z tym jest przestrzenią wspólną dla wielu różnych pracowni, różnych środowisk, kultur, różnych sposobów obserwacji.

Figuracja

Istotą Przeglądu jest zestawienie rysunków figuratywnych, dominujących w pracowniach akademickich. Figura ludzka, jako motyw, wykorzystywany przez artystów od wieków, nadal pozostaje tematem aktualnym. Przeciętny student, rozpoczynając pracę nad przedstawieniem figuratywnym, ma możliwość zaproponowania nowej odsłony ciała, nieznanego dotąd spojrzenia. Właśnie to wyróżnia go spośród pozostałych. Nowy układ, sposób gromadzenia śladów, operowania gestem, to wszystko świadczy o nieograniczonych możliwościach rysunku. Poza tym Międzynarodowy Przegląd Rysunku Figuratywnego Studentów Wyższych Uczelni Artystycznych-Figurama 2019 wyłania młodych, dobrze zapowiadających się twórców.

Uczestnicy aktualnej edycji Przeglądu FIGURAMA 2019 to: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Akademia Sztuk Pięknych w Pradze (Czechy), Wydział Sztuki Uniwersytetu w Ostrawie (Czechy), Wydział Designu i Sztuki Uniwersytetu w Pilźnie (Czechy), Wydział Multimediów Uniwersytetu w Zlinie (Czechy), Wydział Konserwacji Uniwersytetu w Pardubicach (Czechy), Wyższa Szkoła Sztuk Pięknych w Bratysławie, Akademia Sztuk w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja) i Akademia Sztuk Pięknych w Budapeszcie (Węgry).

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o