Festiwal Teatrów Klasycznych w Poznaniu [zapowiedź]

"Gajusz", fot. Marlena Henrysiak

W nadchodzącym tygodniu będziemy mogli zobaczyć w Poznaniu dwa spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Klasycznych organizowanego przez Instytut Filologii Klasycznej UAM. Ci, którzy są na miejscu, już dziś powinni rozważyć, czy nie zawitać w progi IFK na ul. Fredry.

Pierwszą z dwóch inscenizacji, jakie utworzą Festiwal Teatrów Klasycznych, jest Wesele Bazylii przygotowane przez Studencki Teatr Klasyków Sfinga na podstawie nowego, dotąd niepublikowanego polskiego tłumaczenia komedii Plauta pt. Casina. Utwór przetłumaczyła prof. Ewa Skwara.

Źródło: materiały promocyjne

Spektakl rozegra się w auli starego Collegium Historicum na ul. Święty Marcin 78. Starożytności we wnętrzu przystrojonym żyrandolami dziwią? Łukasz Berger i Katarzyna Kaniecka-Juszczak odpowiedzialni za adaptację sztuki, postanowili nieco zabawić się konwencją – możecie się więc przygotować na interpretację Plauta w duchu teatru mieszczańskiego!

Wesele Bazyliico, jak, gdzie i kiedy?

Obsada:
Anarchides (mąż): Michał Gondek
Militaria (żona): Liwia Magnus
Olimpik (sługa): Jędrzej Duda
Siodłas (sługa): Łukasz Berger
Panter[ek] (oszust): Dawid Kuczkowski
Mirra (sąsiadka): Maria Karnowska
Salwator (sąsiad): Kacper Kołodziej

polskie tłumaczenie: Ewa Skwara
adaptacja: Łukasz Berger i Katrzyna Kaniecka-Juszczak.

projekt plakatu: Julia Mochoń

Spektakle odbędą się w auli (starego) Collegium Historicum, ul. św. Marcin 78

sobota 26 maja, godz. 19.00
poniedziałek 28 maja, godz. 20.00
środa 30 maja, godz. 20.00

WSTĘP WOLNY!

Spójrzcie też na stronę wydarzenia, by być na bieżąco!

Gajusz Teatru Emocjonalnego Anima

Drugą propozycją na Festiwal Teatrów Klasycznych jest wolna interpretacja szekspirowskiego dramatu Juliusz Cezar w wykonaniu studenckiego Teatru Emocjonalnego Anima. Spektakl powstały w piwnicy Domu Studenckiego BABILON, który formacja upatrzyła sobie na swoje siedlisko, został ostatnio zaprezentowany w ramach XIX Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wlkp.

Fot. Marlena Henrysiak

Gajusz Juliusz Cezar, najpotężniejszy człowiek świata, dowiedziawszy się, że Senat zadecydował wręczyć mu koronę władcy, postanowił wyjść z domu. Żeby spełnić swe marzenia, żeby zawładnąć Republiką, musi uzyskać pełnię kontroli nad Rzymem: najmniejszym miastem wypełnionym przez najróżniejsze strachy – pomioty anty-Erosa. Co zabiło Gajusza w Idy Marcowe? Dlaczego nie zrealizował swej woli?

Obsada:
Gajusz: Józef Urbanowicz
Brutus: Damian Janiak
Spiskowcy(?): Katarzyna Rynkowska, Agata Nowak, Marlena Henrysiak, Michalina Cendrowska

Reżyseria: Damian Janiak

Spektakl odbędzie się we wtorek, 29.05.18 r., o 19:00, w sali 330 (Instytut Filologii Klasycznej) Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej na ul. Fredry 10.

Spójrzcie na stronę wydarzenia, by być na bieżąco!

WSTĘP WOLNY!