Festiwal Kultury Żydowskiej zaprasza do Krakowa

0
140
karnet.krakowculture.pl

W tym roku po raz trzydziesty pierwszy odbędzie się Festiwal Kultury Żydowskiej. Jest to największa prezentacja współczesnej kultury tworzonej przez Żydów na całym świecie. Dlaczego warto go odwiedzić?

Mówiąc o polskiej kulturze nie sposób pominąć tej jej części, która tworzona była przez polskich Żydów. Przez pokolenia byli oni integralną częścią całego społeczeństwa. Wśród znanych Polaków żydowskiego pochodzenia wskazać można wiele postaci – Gustaw Herling-Grudziński, Stanisław Lem, Jan Brzechwa, Krzysztof Kamil Baczyński, nawet Agnieszka Holland. Rodzili się, dorastali, wiedli dorosłe życie, pracowali, a na końcu umierali w kraju, który również był ich. Pomimo tego, wielokrotnie zapomina się o żydowskiej historii naszego kraju i ich wkłądzie w jego rozwój.

Festiwal Kultury Żydowskiej stawia sobie za cel zmianę w tym temacie. Jest to próba przywrócenia pamięci o polskich Żydach i upamiętnienia tych, którzy mieszkając w Polsce od wieków zostali albo wymordowani podczas Holokaustu, albo zmuszeni do emigracji w latach powojennych. Celem Festiwalu Kultury Żydowskiej jest pokazanie różnorodności i piękna kultury żydowskiej z całego świata. Głównym punktem odniesienia jest Izrael, gdzie rozwija się ona w sposób najbardziej naturalny.

Od 1988 roku krakowski Festiwal Kultury Żydowskiej stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń zarówno w mieście, jak i kraju. Jego organizatorzy pokazują, że ta jedna z najstarszych kultur dalej ma wiele do zaoferowania. Wydarzenie jest dowodem, że czerpiąc z historii można nadal tworzyć inpirującą i wciągającą sztukę.

W tym roku, jak zwykle zresztą, nie zabraknie podczas całego festiwalu dowodów na tę tezę. Będą wystawy, spacery kulturalne po żydowskiej dzielnicy, koncerty, wystawy muzealne, ale też tradycyjne nabożeństwa. Dla każdego znajdzie się tutaj coś odpowiedniego. Pojawią się atrakcje dedykowane najmłodszym, mlodzieży czy seniorom.

Wydarzenie będzie trwało dziesięć dni – od 24 czerwca do 3 lipca 2022 roku. Na większość wydarzeń wstęp jest bezpłatny, pozostałe są biletowane. Na znaczną część z nich obowiązuje limit miejsc, dlatego warto zapisać się wcześniej. Szczegółowy program dostępny jest na stronie Festiwalu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments