Spektakl “Diane for a day” w Poznaniu już niedługo

Fot. Julian Besch

W jaki sposób uwidacznia się na scenie tożsamość i jak można ją rozgrywać? Inspirowany warsztatami drag king artystki Diane Torr, spektakl Diane for a day zgłębia nowe sposoby traktowania cielesności na scenie. Tożsamość płciowa nie jest zresztą jedyną rzeczą jaka jest tu badana, testowana i poddawana próbom. Już niedługo spektakl zagości na scenie w CK Zamek w Poznaniu.

THEATER THIKWA (Niemcy) to kolektyw artystyczny złożony z artystów z niepełnosprawnościami i pełnosprawnych aktorów. Ten udany eksperyment społeczny trwa już 25 lat i ostatecznie przyjął postać pełnowymiarowego, repertuarowego teatru z własną siedzibą i bogatą ofertą artystyczno-warsztatową. Charakterystyczne dla wszystkich realizacji Thikwy jest poszukiwanie określonej estetyki, w której znajdują wyraz zarówno indywidualne, zróżnicowane cechy biorących w niej udział osób, jak i cechy wspólne dla wszystkich uczestników. Obszarem artystycznych poszukiwań zespołu są: teatr, performans, taniec, muzyka i słowo oraz wszystko to, co znajduje się na styku i pomiędzy nimi. Niepełnosprawni i pełnosprawni aktorzy pracują razem nad wszystkimi inscenizacjami, często współpracując też z artystami z zewnątrz grupy. Thikwa zapewniła sobie trwałe miejsce na teatralnej scenie i zyskała szerokie uznanie odbiorców i krytyki. Ich dokonania prezentowane były na licznych festiwalach w kraju i za granicą. Samo słowo „thikwa“ oznacza w języku hebrajskim nadzieję.

Diane for a day

Ten pierwszy wspólny projekt Theater Thikwa i kolektywu twórczego hannsjana, w którym performerki z obu grup stawiają szereg pytań dotyczących standardów ciała i ról płciowych w obrębie przestrzeni inkluzywnych i poza nimi – z humorem, historiograficznym zacięciem i sporą dawką muzyki. Tożsamość płciowa nie jest zresztą jedyną rzeczą jaka jest tu badana, testowana i poddawana próbom – również teatralność indywidualnych przywilejów staje się punktem wyjścia dla żartów, ujściem dla wybuchów gniewu i źródłem (samo)upełnomocnienia.

Artystki (…), z brodami i pod krawatem rozjeżdżają na małej scenie jeden stereotyp męskości po drugim, wypaczają obraz piosenkarzy, dramaturgów, studentów i marketingowców od piwa dla kobiet do tego stopnia, że nie sposób go nie rozpoznać. To co człowieka wykańcza, trzeba wyśmiać na całego! – czytamy w recenzji Georga Kascha

Spektakl w CK Zamek w Poznaniu

Theater Thikwa gościł już raz w zamkowym programie Teatr powszechny z przedstawieniem Seesaw w choreografii Lindy Weißig. Ten niezwykle subtelny spektakl taneczny, wypełniony magicznym ruchem, ulotnymi obrazami, baśniowymi postaciami i piękną muzyką wprost zachwycił poznańską publiczność. Najnowszy spektakl Diane for a day będzie można zobaczyć 22 maja o godz. 19, w Sali Wielkiej CK Zamek w Poznaniu. Bilety w cenie 20 (ulgowy) i 30 (normalny) złotych można nabyć na stronie internetowej ebilet.pl. Po spektaklu odbędzie się również spotkanie z artystami.

Mariusz Forecki zapowiada nową książkę fotograficzną

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here