“CHICAGO” – PREMIERA W KRAKOWSKIM TEATRZE VARIETE

Już jesienią w Krakowskim Teatrze Variété będzie można zobaczyć musical Chicago. Kulturalne Media objęły nad nim patronat medialny.

PRAPREMIERA, WZNOWIENIE I FILM

Prapremiera Chicago (pod tytułem Chicago: A Musical Vaudeville) w reżyserii Boba Fosse’a miała miejsce 3 czerwca 1975 roku w 46th Street Theatre na Broadwayu. 27 sierpnia 1977 roku, po 936 spektaklach, musical zszedł z afisza.

Został wznowiony w maju 1996 roku. Po skróceniu tytułu spektakl przeniesiono na Broadway, gdzie premiera miała miejsce w dniu 14 listopada 1996 roku.  Nowa inscenizacja spotkała się z aprobatą publiczności i krytyków. Od tej pory Chicago grane jest nieprzerwanie. Widowisko cieszy się ogromną popularnością nie tylko na Broadwayu. Zostało wielokrotnie przetłumaczone i wystawione w trzydziestu krajach na całym świecie. W 2003 roku Rob Marshall podjął się ekranizacji dzieła i osiągnął ogromny sukces. Film zdobył siedemnaście nagród, w tym sześć Oskarów.

Spektakl oparty jest na autentycznych wydarzeniach, które miały miejsce w Chicago w latach 20-tych. Reporterka Chicago Tribune opisała historię dwóch kobiet, które trafiają do więzienia i stają przed sądem za morderstwa.

CHICAGO W POLSCE

W sezonie 1993/94 Chicago zostało wystawione w Polsce po raz pierwszy jako spektakl dyplomowy.  Wyreżyserował go Mieczysław Grąbka w PWST w Krakowie. Potem spektakl był wystawiany w Polsce jeszcze cztery razy – w Gliwickim Teatrze Muzycznym (2000 rok), Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu (2000 rok), Teatrze Komedia w Warszawie (2002 rok) i Teatrze Muzycznym w Gdynii (2002 rok).

Premierę Chicago w Teatrze Variété zapowiedziano na 26 listopada 2017 roku. Za reżyserię odpowiedzialny jest znany i niezwykle ceniony przez krytyków i widzów Wojciech Kościelniak.

FABUŁA I OBSADA CHICAGO W KRAKOWSKIM TEATRZE VARIETE

Jest 1929 rok w Chicago. Gospodyni domowa Roxie Hart (Alicja Kalinowska / Barbara Kurdej – Szatan)  wierzy, że jej życie odmieni się za pomocą śpiewu i tańca. Jej jedynym pragnieniem jest podążyć w ślady gwiazdy kabaretu – Velmy Kelly (Sabina Karwala / Katarzyna Osipuk). Gdy obie lądują w więzieniu oskarżone o popełnienie morderstw, Roxie otrzymuje niepowtarzalną szansę, by spełnić swoje marzenia – zwłaszcza, że z pomocą przychodzi jej znany adwokat Billy Flynn (Łukasz Szczepanik / Michał Staszczak). Blok więzienny zarządzany jest przez skorumpowaną naczelniczkę Morton Mama (Mariola Napieralska / Olga Szomańska), która za pieniądze załatwia wszystko.

Na scenie zobaczymy dziewiętnastu aktorów, którym towarzyszyć będzie zespół czternastu muzyków. Jesteśmy przekonani, że będzie to jedna z najciekawszych premier teatralnych w nowym sezonie, której nie możecie przegapić! Ten tytuł jest skazany na sukces.

BILETY

Bilety trafiły już do sprzedaży. Najszybciej i najłatwiej możecie je kupić, wchodząc na stronę internetową Teatru: teatrvariete.pl. Można je zakupić również w kasie Teatru (tel.: 12 442 78 02).

Obecnie w sprzedaży są bilety na Chicago w następujących terminach: 26 i 30 listopada,  1-3 grudnia i 7-10 grudnia.