Chasydzi z całego świata zjechali do Lelowa

Chasydzi w Lelowie 2020/fot. Agnieszka Grabuś
fot. Agnieszka Grabuś

Chasydzi z całego świata kolejny raz odwiedzili niewielki Lelów pod Częstochową. Z okazji 206. rocznicy śmierci cadyka Dawida Bidermana zwanego Lelowerem (jorcajt) chasydzi modlili się przy jego grobie, zapalali świece i zostawiali karteczki z prośbami.

Chasydzi w Lelowie 2020/fot. Agnieszka Grabuś
fot. Agnieszka Grabuś

Cadyk w rocznicę swojej śmierci zstępuje z nieba

Chasydzi w Lelowie 2020/fot. Agnieszka Grabuś
fot. Agnieszka Grabuś

Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej

Kolejnym wydarzeniem w Lelowie, które przybliża Polakom kulturę żydowską, jest coroczny Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej zwany Świętem Ciulimu-Czulentu. Odbędzie się on w dniach 21-23 sierpnia 2020 r. Festiwal ten jest jednym z najważniejszych i największych wydarzeń tego typu w Polsce. Ma przypominać wspólną historię Polaków i Żydów. Pokazuje przenikanie się kultur, uczy tolerancji i wzajemnego zrozumienia.
„Święto Ciulimu – Czulentu” otrzymało certyfikat nadany przez Częstochowską Organizację Turystyczną jako Produkt Turystyczny. Natomiast potrawa „Ciulim lelowski” i „Czulent lelowski” otrzymała certyfikat potrawy regionalnej. „Ciulim lelowski” został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych woj. śląskiego w kategorii „gotowe dania i potrawy”.