“Pod presją” i “Zapiski z wygnania” zwycięzcami 11.Festiwalu Boska Komedia

Materiały prasowe

Znamy zwycięzców 11. Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia w Krakowie. Grand Prix dla najlepszej produkcji otrzymały ex-aequo spektakle: Pod presją w reżyserii Mai Kleczewskiej i Zapiski z wygnania w reżyserii Magdy Umer.

W konkursie głównym wzięło udział 14 spektakli, spośród których jury w składzie: Anamarta Pizarro, Ivan Medenica, Igor Lozada i António Araujo wyłoniło zwycięzców w dziewięciu kategoriach.

Druga nagroda za najlepszą rolę męską festiwalu – Jan Sobolewski za rolę w Żabach .

Druga nagroda aktorska za najlepszą rolę kobiecą festiwalu –  Jadwiga Jankowska-Cieślak za rolę w Wyjeżdżamy.

Najlepsza reżyseria dźwięku i muzyka  – Paweł Mykietyn za pracę nad Wyjeżdżamy.

Najlepsza scenografia i kostiumy – Małgorzata Szczęśniak za scenografię do Wyjeżdżamy.

Najlepsza reżyseria – Michał Borczuch za Żaby.

Pierwsza nagroda aktorska za najlepsza rolę męską festiwalu– Szymon Czacki za rolę w Konformiście 2029.

Pierwsza nagroda aktorska ex-aequo za najlepsza rolę kobiecą festiwalu – Sandra Korzeniak za rolę w Pod Presją oraz Krystyna Janda za rolę w Zapiski z wygnania.

Najlepszym produkcjami Boskiej Komedii 2018 roku ogłoszono: Pod presją w reżyserii Mai Kleczewskiej oraz Zapiski z wygnania w reżyserii Magdy Umer.

Jury swój werdykt poparło słowami:

Pod presją – “Wykorzystując wysoki stopień realizmu w przedstawieniu tak aktorskim, jak i scenograficznym, nagrodzona produkcja wychodzi daleko poza emocje. Zamierzony cel osiąga poprzez multimedia, szczególny styl gry głównej aktorki oraz atmosferę dramatu. Ich połączenie daje potężny ładunek emocjonalny o politycznym wydźwięku.”

„Wykorzystując wysoki stopień realizmu w przedstawieniu tak aktorskim, jak i scenograficznym, nagrodzona produkcja wychodzi daleko poza emocje. Zamierzony cel osiąga poprzez multimedia, szczególny styl gry głównej aktorki oraz atmosferę dramatu. Ich połączenie daje potężny ładunek emocjonalny o politycznym wydźwięku”.

Zapiski z wygnania – „Nie uciekając się do żadnych nowych, wymyślnych form teatralnych, trzymając się jedynie potężnego i doniosłego politycznie tekstu oraz fantastycznej gry aktorskiej, przedstawienie łączy doświadczenia subiektywne z pamięcią, by otwarcie mówić o ekstremizmach odradzających się nie tylko w Polsce, ale w całym świecie”

Zwycięskie spektakle możemy cały czas oglądać. W repertuarze Teatru Śląskiego w Katowicach Pod presją zobaczymy w lutym, a w Teatrze Polonia w Warszawie Zapiski z wygnania granę będą jeszcze w grudniu.

11. Boska Komedia – program festiwalu

Znamy program 11. Festiwalu Boska Komedia

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o