Ambasada Japonii zaprasza – wydarzenia w Wydziale Informacji i Kultury

Wydział Informacji i Kultury - Ambasada Japonii
By by ja:User:Reggaeman - ja:画像:Himeji-jo.jpg, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=381551

Ambasada Japonii serdecznie zaprasza na wydarzenia, które będą miały miejsce w Wydziale Informacji i Kultury. 

Co miesiąc Ambasada Japonii zaprasza do Wydziału Informacji i Kultury, gdzie oprócz Biblioteki i Czytelni mieści się wystawa prezentująca tradycyjny pokój w stylu japońskim oraz gabloty z eksponatami. Ponadto organizowane są wykłady, prezentacje i inne wydarzenia skupione wokół kultury Kraju Kwitnącej Wiśni.

Wydział Informacji i Kultury Ambasady Japonii
Al. Ujazdowskie 51, 00-536 Warszawa

Tel.: 22 584 73 00
e-mail: info-cul@wr.mofa.go.jp

Luty 2018

8-11 lutego. Przegląd filmowy Nieznane oblicza Japonii

W dniach 8-11 lutego w warszawskim kinie Elektronik po raz czwarty odbędzie się przegląd współczesnego kina japońskiego „Nieznane oblicza Japonii”.

Kino Elektronik

ul. Generała Zajączka 7, 01-518 Warszawa

PROGRAM:

8 lutego, czwartek

20:00  Blask (Hikari), reż. Naomi Kawase, Japonia 2017, 101 min. – oficjalne otwarcie 

9 lutego, piątek

18:00 Vancouver Asahi (Bankūbā no asahi), reż. Yuya Ishii, Japonia 2014, 132 min.

20:30  Pożegnalna obietnica (Jinsei no yakusoku), reż. Kan Ishibashi, Japonia 2016, 120 min. – przed filmem prelekcja dr Igi Rutkowskiej

10 lutego, sobota

16:30 Spotkanie z Piotrem Milewskim „Matsuri, czyli święto po japońsku” – wstęp wolny

18:00  Blask (Hikari), reż. Naomi Kawase, Japonia 2017, 101 min.

20:00 Wyśpiewać życie (Ayashii kanojo), reż. Nobuo Mizuta, Japonia 2016, 125 min.

11 lutego, niedziela

18:30  Ogród słów (Kotonoha no niwa), reż. Makoto Shinkai, Japonia 2013, 46min. – prelekcja dr. Radosława Siedlińskiego – wstęp wolny

20:00 Kwitnące wiśnie „Yoko” (Yōkōzakura), reż. Gen Takahashi, Japonia 2016, 114 min.

Bilety na filmy w cenie 15 zł/film do nabycia w kasie kina oraz on-line poprzez stronę Bilety24.pl (uwaga, operator on-line dolicza prowizję od sprzedaży w wysokości 1 zł)

Na „Ogród słów” wstęp wolny. Odbiór bezpłatnych wejściówek za okazaniem biletu na dowolny inny seans z przeglądu.

Więcej informacji: http://kinoelektronik.pl/2018/01/17/nieznane-oblicza-japonii-edycja-4/

20 lutego (wtorek) godz. 17:30 Bronisława Piłsudksiego dziedzictwo japonistyczne i japońskie

Wykład prof. dr hab. Alfreda Majewicza

 

Bronisław Piłsudski

Od czasu powołania japońsko-polskiego komitetu dla rekonstrukcji wyników badań naukowych Bronisława Piłsudskiego (1866-1918) na Sachalinie, w Japonii i w Przyamurzu w związku z odnalezieniem dokonanych przezeń w latach 1902-3 dźwiękowych nagrań języka i folkloru Ajnów, działalność tego badacza jest stałym i ważnym punktem czy rozdziałem w przedstawianiu dziejów stosunków między Polską i Japonią. Bronisław był starszym bratem marszałka Józefa, na Dalekim Wschodzie znalazł się jako zesłany na ciężkie roboty na Sachalin przestępca polityczny skazany za udział w przygotowaniach do zamachu na życie cara Rosji Aleksandra III. Tam zainteresował się językami i kulturami ludów tubylczych – Niwchów, Oroków, Ulczów, Nanajów, przede wszystkim jednak Ajnów – ludu stanowiącego pozostałość przedjapońskiej ludności Archipelagu Japońskiego. Uzyskane wyniki aktualnie publikowane w formie „Dzieł zebranych” zapewniły mu trwałe miejsce w annałach nauki, pomniki w Rosji i Japonii, jego nazwisko stało się nazwą szczytu górskiego, trafiło nawet do japońskiego podręcznika gimnazjalnego. Japonię odwiedził Piłsudski cztery lub pięć razy, razem przebywając tam nieco poniżej jednego roku. Prezentacja ma na celu przedstawienie sylwetki tego w Polsce bardzo mało znanego badacza, ze zogniskowaniem uwagi na wzmiankowanych wynikach oraz na związkach tak ich jak i ich autora z Japonią.

Prof. dr hab. Alfred F. Majewicz

obecnie wykłada w Zakładzie Japonistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W zakresie jego zainteresowań naukowych znajdują się m.in. językoznawstwo, peryferyjne kultury Japonii i Chin, etnolingwistyka, folklorystyka. Jest autorem około 400 publikacji naukowych, w tym 80 książek, a także redaktorem naczelnym kilku pism naukowych. Jest m.in. prezesem Polish Association of Japanese Studies, dyrektorem International Institute of Ethnoliguistics and Oriental Studies, członkiem Komitetu Nauk Orientalistycznych Polskiej Akademii Nauk. Był kierownikiem Zakładu Japonistyki Instytutu Orientalistycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicz w Poznaniu i dyrektorem tego instytutu. Wykładał na uczelniach w Japonii i w Niemczech, organizował szereg międzynarodowych konferencji i ekspedycji naukowych. Za swoją działalność został uhonorowany m.in. japońskim Orderem Wschodzącego Słońca, Złote Promienie z Rozetą (2002).

Wstęp bezpłatny. Zapisy: info-cul@wr.mofa.go.jp

28 lutego (środa) godz. 17:30 Od ukiyo-e do shin hanga. Drzeworyt japoński w czasach przemian

Wykład p. Anny Katarzyny Maleszko

 

Japoński drzeworyt ukiyo-e

zauroczył polskich miłośników sztuki japońskiej już w drugiej połowie XIX wieku i to zainteresowanie nie przemija. Stosunkowo najmniej jest znany końcowy okres istnienia nurtu ukiyo-e i jego dwudziestowieczna metamorfoza, kiedy to za sprawą wydawcy Watanabe Shōzaburō (1885-1962) powstał drzeworyt shin hanga („nowy drzeworyt”). Spotkanie będzie poświęcone artystom i dziełom z tego właśnie czasu – od okresu Meiji (1868-1912) po pierwszą połowę XX wieku. Obalenie szogunatu Tokugawa, przywrócenie realnej władzy cesarzowi i otwarcie granic w połowie XIX wieku stało się początkiem przełomowych wydarzeń w historii Japonii, pociągając za sobą przemiany w sferze kultury, obyczajowości, estetyki, sztuki. Wśród artystów grafików zarysowało się przy tym kilka różnych podejść do problemu, jaki ma być drzeworyt japoński w zmienionej rzeczywistości. Część pozostała wierna tradycji i tworzyła kompozycje bliskie stylistyce ukiyo-e. Jednak w drugiej dekadzie XX wieku zaczął rozwijać się styl shin hanga: zaczęły powstawać prace wykonywane tradycyjną techniką i często nawiązujące do dawnych, znanych tematów, pokazanych jednak w nowy, „uwspółcześniony” sposób, z wykorzystaniem elementów stylu europejskiego. Prócz wykładu na temat schyłku ukiyo-e i rozwoju shin hanga będzie można obejrzeć prace z tego okresu, pochodzące z kolekcji znanego śpiewaka operowego Krzysztofa Kura i Anny Katarzyny Maleszko.

Anna Katarzyna Maleszko

kustosz kolekcji japońskiej Muzeum Narodowego w Warszawie, tłumaczka i redaktorka książek poświęconych sztuce dalekowschodniej i europejskiej. Zorganizowała lub współorganizowała wiele wystaw sztuki japońskiej, m.in. w Warszawie, Krakowie, Bytomiu, Gnieźnie, Gdańsku, Szczecinie. Jest autorką licznych opracowań z tego zakresu. W listopadzie 2017 r. rząd Japonii ogłosił decyzję o odznaczeniu jej Orderem Wschodzącego Słońca, Złote i Srebrne Promienie.

Wstęp bezpłatny. Zapisy: info-cul@wr.mofa.go.jp

źródło: informacja prasowa Wydziału Informacji i Kultury Ambasada Japonii