6 najlepszych spektakli „The Best OFF” we Wrocławiu

W dniach 7–10 marca 2019 roku we wrocławskim w Instytucie Grotowskiego zostanie zaprezentowanych 6 najlepszych spektakli The Best OFF.

W 2017 roku powstał pierwszy w historii polskiego offu ogólnopolski konkurs pod nazwą 1. Konkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego The Best OFF. Spośród 224 zgłoszeń komisja wybrała 6 najlepszych spektakli. W czerwcu 2018 roku w przyznano nagrodę główną za najlepszy spektakl przedstawieniu Curko moja ogłoś to – rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk Teatru Zamiast według koncepcji Magdaleny Drab i wyróżniono pięciu równoważnych laureatów: Baby Fundacji Szafa Gra, Ghost Dance Teatru Brama, Gwoli jakiejś tajemnicy Teatru Tetraedr, Matryca [Prześwit] Pawła Grali, MY|WY Krakowskiego Teatru Tańca. 

Właśnie na rozdaniu tych nagród dyrektor Instytutu Grotowskiego obiecał gościom, że laureaci wystąpią na wrocławskiej scenie Instytutu. Jak widzimy, dotrzymał słowa.

6 najlepszych spektakli „The Best OFF” już 7–10 marca 2019 roku we Wrocławiu
Curko moja ogłoś to_fot. Karol Budrewicz

Curko moja ogłoś to – rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk to spektakl, który mierzy się z problemem autentyzmu emocji i formalizacji relacji społecznych. Spotkanie podczas wernisażu wystawy malarki naiwnej Marii Wnęk staje się przyczynkiem do rozważań na temat relacji społecznych i postrzegania osób z marginesu.

6 najlepszych spektakli „The Best OFF” już 7–10 marca 2019 roku we Wrocławiu
Baby_fot.Jagoda.Stula

Baby – to przedstawienie inspirowane życiem kobiet śląskich – córek, matek i babć. Najważniejszą warstwą spektaklu są pieśni – poprzez muzykę bohaterki oddają swoje emocje, opowiadają, co dzieje się w ich wnętrzu.

6 najlepszych spektakli „The Best OFF” już 7–10 marca 2019 roku we Wrocławiu
Ghost Dance_fot.Piotr Nykowski

Ghost Dance jest działaniem muzyczno-teatralnym inspirowanym m.in. twórczością Allena Ginsberga, Patti Smith, twórczością ludową wymierających cywilizacji czy manifestami antykapitalistycznymi. Jest to symboliczne przywołanie rytuału tańca ducha w obronie wymierających wartości.

Gwoli jakiejś tajemnicy to opowieść „inicjacyjna”. Młodzi aktorzy kroczą z wymagającym przewodnikiem, jakim jest Witold Gombrowicz, po świecie natury człowieka – pokrętnej, pełnej pozorów, fałszu, cynizmu, ze skłonnością do prowadzenia gier.

6 najlepszych spektakli „The Best OFF” już 7–10 marca 2019 roku we Wrocławiu
Matryca_fot.Mariusz Marciniak

Matryca [Prześwit] w swojej formie stanowi rzeźbę codzienności, w której wymiennie dochodzi do zbliżania i oddalania się w relacji z drugim człowiekiem.

6 najlepszych spektakli „The Best OFF” już 7–10 marca 2019 roku we Wrocławiu
MY-WY_fot.Klaudyna Schubert

Spektakl MY|WY wyrasta z inspiracji polską techniką tańca współczesnego, spajającą polską tradycję ludową i przetwarzającą ją w specyficzny kod ruchowy.

Organizatorami konkursu są kwartalnik teatralny nietak!t wydawany przez Fundację Teatr Nie-Taki oraz portal Teatralny.pl. Spektakle grane są w języku polskim, z wyjątkiem dwóch przedstawień tanecznych, Matryca [Prześwit] i MY|WY, których główną materię stanowi ruch, co sprawia, że są zrozumiałe dla niepolskojęzycznych odbiorców. Instytut Grotowskiego jest partnerem 1. i 2. edycji konkursu.

Program

czwartek 7/03

19:00 Sala Teatru Laboratorium

Paweł Grala: Matryca [Prześwit]

piątek 8/03

18:00 Studio Na Grobli

Krakowski Teatr Tańca: MY|WY

20:00 Sala Teatru Laboratorium

Fundacja Szafa Gra: Baby

sobota 9/03

18:00 Studio Na Grobli

Teatr Brama: Ghost Dance

20:00 Sala Teatru Laboratorium

Teatr Tetraedr: Gwoli jakiejś tajemnicy

niedziela 10/03

19:00 Sala Teatru Laboratorium

Magdalena Drab: Curko moja ogłoś to – rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk

Miejsca

Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium » Przejście Żelaźnicze

Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli » ul. Na Grobli 30/32

Sprzedaż biletów i karnetów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here