14. edycja Melpomeny – co zagra w piątek?

14 edycja Melpomeny już w ten weekend, nie damy więc Wam o tym zapomnieć!

Dzisiaj poczytać możecie o tym, co oferuje 14 edycja Melpomeny. Droga z dworca do Ośrodka Kultury w Środzie Wlkp. jest naprawdę prosta! Sprawdzić można ją tu! Przypominamy: wstęp wolny! W czwartek zaś odkryjemy jeszcze więcej tajemnicy – dowiecie się, jak zapowiadają się sobotnie spektakle, a także poznacie dokładny harmonogram imprezy!

„Mój niepokój ma przy sobie broń”, Teatr CYK, Czerwonak.  

Każdy z aktorów, stając się Guliwerem, odbywa swoją podróż po współczesności, komentując ją, parodiując, przeżywając, uczestnicząc w niej. Guliwer stara się odnaleźć w tym świecie, znaleźć odpowiedzi, nauczyć się dorosłości. Tekst „Mój niepokój ma przy sobie broń” idealnie wpisuje się w aktualną rzeczywistość te szeroką – światową i tę małą – którą każdy zna ze swojego podwórka. 

14. edycja Melpomeny
Źródło: Gminny Ośrodek Kultury Sokół.

Teatr CYK istnieje od września 2013 roku. Do tej pory stworzył trzy spektakle: „Epopeja” Grzegorza Reszki, „Na pełnym morzu” Sławomira Mrożka oraz „Mój niepokój ma przy sobie broń” Mateusza Pakuły. Teatr zdobył m.in.: Grand Prix Jury profesjonalnego oraz I Nagrodę Jury młodzieżowego IX Wojewódzkich Konfrontacji Teatrów Dzieci i Młodzieży Dzień Dobry Sztuko 2014, III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Teatrów Amatorskich Melpomena 2015,  wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu Małych Form Arlekinada 2015 roku oraz Nagrodę za najlepszy spektakl od Jury Młodzieżowej Rady Miejskiej oraz Jury Młodych, wyróżnienie na Poznańskim Festiwalu Teatrów Marcinek w 2016 r., Grand Prix Jury profesjonalnego oraz I Nagrodę Jury młodzieżowego IX Wojewódzkich Konfrontacji Teatrów Dzieci i Młodzieży Dzień Dobry Sztuko 2016, II miejsce Jury Głównego, I miejsce Jury Rady Młodych, Nagroda reżyserska za na Ogólnopolskim Festiwalu Małych Form Arlekinada 2017r. 

 

 „Błysk aktora” Teatr TU, Czarnków   

„Błysk aktora” to wesołe spojrzenie na pracę aktora teatralnego. Trema, frustracja, twórcza pustka i stres to temat tej opowieści z przymrużeniem oka. 

14. edycja Melpomeny
Źródło: Teatr “TU”

Teatr TU działa od 7 lat. „Błysk aktora” to autorski projekt najstarszych aktorów naszego teatru. Instruktorem zespołu jest nauczyciel historii Artur Geremek. Za nami już 5 spektakli, które gościły na scenach w Poznaniu, Środzie Wlkp., Łodzi, Chełmie, Turku, Inowrocławiu, Suchym Lesie, Złotowie, Wieleniu, Rosku, Chodzieży, Czarnkowie. Na „Melpomenie” prezentowaliśmy „Ja, kukłę” w 2014 oraz spektakl „Ony” w 2015, który zdobył I nagrodę. 

 

„Długa Berta”, Teatr Kukufas, Zabrze  

“Długa Berta” czyli polska wersja hiszpańskiej opowieści o włoskich kochankach Romeo i Julii. Opowieść o skrywanej miłości i ślepej nienawiści mieszkańców wioski zagubionej gdzieś na końcu świata. Nie brak tu polskiego pragmatyzmu, włoskiej zapalczywości i subtelnego hiszpańskiego nadrealizmu. Bo to w końcu taka baśń, ale jakże prawdziwa… 

14. edycja Melpomeny
Źródło: Festiwal Teatrów Młodzieżowych Kalejdoskop

Zespół składa się z czterech uczennic szkoły średniej, które chodzą do jednej klasy, a swoją przygodę z teatrem zaczęły dwa lata temu.  Spektakl “Długa Berta” zdobył: I miejsce na ogólnopolskim festiwalu Kalejdoskop w Gardzienicach, I miejsce na miejskim festiwalu w Zabrzu. Zdobył też nagrodę specjalną Złotą Nutę za opracowanie muzyczne również w Zabrzu, zakwalifikował się również do finału Przeglądu Małych Form Artystycznych w Chorzowie. 

 

„Mokry”, Benedykt Waszak, Dębno  

„Mokry” jest monodramem raczej niedającym nadziei. W życiu zdarzają się sytuacje kończące się tragicznie. To opowieść o człowieku, który zapada się sam w sobie… 

Wieloletni aktor Teatru Kod, obecnie członek Grupy Septem. Benedykt wziął na warsztat sceniczny tekst Anatola Wierzchowskiego i zmienił to na swój dla siebie zrozumiały sposób. Jednocześnie jest to jego pierwsza poważna reżyseria. 

14 edycja Melpomeny

Termin: 17-19 listopada
Miejsce: Ośrodek Kultury w Środzie Wlkp.
Bilety: Wstęp wolny