3 urodziny Krakowskiego Teatru Variete [zapowiedź]

Krakowski Teatr Variete wkrótce będzie świętować swoje trzecie urodziny. W związku z tym zaprasza 1 czerwca 2018 roku na urodzinowy spektakl Chicago. Na ten dzień zaplanowano moc atrakcji.

HISTORIA

Idea powstania sceny specjalizującej się w lekkim repertuarze teatralnym narodziła się kilkanaście lat temu. Po dwunastu latach starań doszło do realizacji tego unikatowego przedsięwzięcia. W bryłę przedwojennego budynku kinoteatru Związkowiec tchnięty został duch nowoczesności. Całość nawiązuje do lat dwudziestych minionego wieku – dawnych kabaretów teatrów rewiowych, a nawet burleski. W teatrze dominują kolory: antracyt, złoto oraz bordo, oddające klimat tamtych lat. To będzie najpiękniejszy teatr w Krakowie – mówił tuż przed otwarciem Janusz Szydłowski, dyrektor tej sceny.

Krakowski Teatr Variete jest najmłodszym z krakowskich teatrów instytucjonalnych i jedynym teatrem muzycznym w Krakowie. W ciągu 4 lat od powołania Variete i nieco ponad 3 lat od uruchomienia sceny, zrealizowanych zostało 8 premier teatralnych (Dziewczyna z plakatu, Powróćmy do tamtych lat, VARIETE FILM SHOW, Przerażony na śmierć, Rewia Variete, Nocne Variete), w tym 2 musicale na licencji broadwayowskich agencji operujących prawami autorskimi na całym świecie – Legalna Blondynka (reż. Janusz Józefowicz) oraz Chicago (reż. Wojciech Kościelniak).

Teatr Variete jako scena impresaryjna nie ma stałego zespołu aktorskiego, ale dzięki przeprowadzanym castingom, współpracuje zarówno ze znanymi i cenionymi artystami, jak i młodymi, uzdolnionymi aktorami. Do tej pory podczas przesłuchań do wyżej wymienionych musicali wzięło udział około 900 osób.

CHICAGO, BROADWAY EXCLUSIVE, QUEEN TRIBUTE, CYKL KONCERTÓW, SPEKTAKLE BALETU CRACOVIA DANZA

Premiera musicalu Chicago w Krakowskim Teatrze Variete odbyła się 25 listopada 2017 roku. Do tej pory obejrzało go prawie 14 tys. widzów.

Chicago jest światowym przebojem scen musicalowych. Jego prapremiera w reżyserii Boba Fosse’a miała miejsce w 1975 roku na Broadwayu. Musical powstał na podstawie sztuki teatralnej z lat dwudziestych  napisanej przez reporterkę Chicago Tribune, Maurine Dallas Watkins. Opisała ona historię dwóch kobiet, które trafiają do więzienia i stają przed sądem za morderstwa. Jedna z nich została oskarżona o zabicie usiłującego ją zgwałcić kochanka (pierwowzór postaci Roxie Hart), a druga, artystka kabaretowa, o zastrzelenie w samochodzie swojego partnera (Velma Kelly).

Krakowski Teatr Variete współpracuje z Jakubem Wocialem, twórcą takich wydarzeń: Broadway Exclusive oraz Queen Tribute, które na stałe goszczą w repertuarze Variete.

Od 2015 roku organizowany jest cykl koncertów, w ramach którego na scenie wystąpili m.in. Kayah, Jaromir Nohavica, Julia Marcell, Czesław Mozil, Paweł Domagała, Gaba Kulka, Maciej Miecznikowski, Marek Dyjak, Smolik/Kev Fox, Nergal i John Porter z projektem Me and That Man, Waglewski/Fisz/Emade, zespół Voo Voo.

Od 2016 roku Krakowski Teatr Variete jest sceną dla spektakli baletu Cracovia Danza.

Na deskach teatru wystawiono także musical w języku angielskim Little Shop of Horrors, w którym aktorami była młodzież ucząca się w British International School of Cracow.

PROJEKTY SPOŁECZNE I CHARYTATYWNE

Variete angażuje się również w projekty społeczne i charytatywne (projekt Superścieżka, Program Krakowska Karta Rodzinna 3+, Centrum Aktywności Seniora, Kraków Business Run, Krakowska Noc Teatrów), wspiera rozwój utalentowanej młodzieży (np. udostępniając salę baletową na próby taneczne młodych tancerzy). Dzięki prężnej współpracy z Centrami Aktywności Seniora grupa ta stanowi sporą część widzów teatralnych.

Krakowski Teatr Variete to nowa instytucja kultury, która dopiero zapisuje się w świadomości odbiorców i która konsekwentnie buduje swój repertuar, pracując nad swoją rozpoznawalnością.

URODZINOWY SPEKTAKL CHICAGO 

Na dzień 1 czerwca 2018 roku przygotowano dla widzów wiele atrakcji. Aktorzy spektaklu Chicago pokroją urodzinowy tort. Osoby, które w tym dniu zasiądą na widowni, czeka losowanie atrakcyjnych nagród oraz słodki poczęstunek i lampka wina. Będzie można upamiętnić te chwile, wykonując pamiątkowe zdjęcie i przenosząc się do Chicago lat dwudziestych. Nie zabraknie też uwodzicielsko pachnących prezentów. Szykuje się ekscytujący wieczór, którego nie możecie przegapić!

Bilety są dostępne na stronie Teatru Variete: https://teatrvariete.pl/repertuar

Zachęcamy do przeczytania naszej recenzji musicalu Chicago.

Życzymy Teatrowi Variete udanego świętowania, dalszego rozwoju, sukcesów i nowych, wiernych widzów!

Źródło: teatrvariete.pl

Materiały prasowe.