13. Przegląd Teatrów Amatorskich SPOT

Właśnie dziś (14.04.2018), po 4 sezonach nieobecności, powróciły SPOTkania Teatrów Młodych w warszawskim DK Zacisze, funkcjonujące również pod nazwą Przegląd Teatrów Amatorskich SPOT. Jednodniowy przegląd dobiegł końca, werdykt jury został ogłoszony – na podanie go na fanpage’u DK czy stronie wydarzenia należy jeszcze poczekać.

Na tegorocznej edycji przeglądu zagrały następujące grupy:

1. Teatr Hybrydy Uniwersytetu Warszawskiego ze spektaklem Serenada,
2. Teatr TU, Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie, ze spektaklem Szczurzysyn,
3. Teatr Scena Kotłownia, Ostrowskie Towarzystwo Inicjatyw Kulturalno-Oświatowych OTIKO Ostrów Mazowiecka, ze spektaklem Stopklatka,
4. Teatr Blagier, Spółdzielczy Dom Kultury Stalowa Wola, ze spektaklem Piaskownica,
5. Teatr Fraglesy, XLV LO im. Romualda Traugutta Warszawa, ze spektaklem Absolwenci,
6. Teatr Nietentego, Teatr im. A. Sewruka Elbląg, ze spektaklem Odmieniec,
7. Grupa Teatralna Remiza, Stowarzyszenie Kulturalny Serock, ze spektaklem Dziób w dziób,
8. Teatr Fiakier, Dom Kultury Dorożkarnia Warszawa, ze spektaklem Czarne/Białe,
9. Resume, Fundacja Czas Kultury Legionowo, ze spektaklem NieFer,
10. Teatr Poezji i Muzyki „U Radziwiłła”, Szydłowieckie Centrum Kultury Zamek, ze spektaklem Na pełnym morzu,
11. Młodzieżowe Studio Teatralne, Dom Kultury Zacisze, ze spektaklem Pociąg do SPOTu.

HISTORIA PRZEDSIĘWZIĘCIA

Przegląd został zainicjowany w 1999 r. przez pracujących już jakiś czas w DK Zacisze absolwentów szkół teatralnych, Anetę i Roberta Płuszków. Postanowili oni zacząć SPOT, by dać okazję “swoim dzieciakom” zmierzyć się z innymi grupami teatralnymi. Z czasem wydarzenie zaczęło się coraz bardziej rozwijać – pomyślność przedsięwzięcia zdawał się zapowiadać już skład pierwszego jury (Jan Machulski, Jerzy Zelnik, Ewa Gawryluk, Piotr Szwedes). W 2013 odbyła się 12. edycja przeglądu, po której nastąpiło zawieszenie działalności imprezy. Całe szczęście, w tym roku organizatorzy powrócili do tradycji SPOTkań.

SKĄD TA NAZWA?

Dlaczego SPOT? Światło spotu jest szczególne. Oświetla dokładnie to, co ma być oświetlone. Ten jeden punkt i ani centymetra więcej.

To przeczytać można na stronie DK Zacisze. Warto wiedzieć, że słowa te piszą ludzie, którzy do teatru i do ludzi go tworzących podchodzą z naprawdę dużym sercem:

Głowy mieliśmy pełne pomysłów, serca wypełnione artystyczną pychą i opiekę pewnej muzy imieniem Melpomena. (…) To dzięki tym młodym ludziom <Grupie Teatralnej TnT z DK Zacisze> (w większości z Targówka) uwierzyliśmy, że potrafimy: tworzyć, wzruszać, inspirować i zaskakiwać. Mówiliśmy ich językiem: przecież byliśmy niewiele starsi od naszych wychowanków. Tworzyliśmy wielką, artystyczną rodzinę. 

Wydarzenie bardzo interesuje. To wspaniałe, że do polskiego świata teatralnego powraca inicjatywa pozwalająca rozwijać się młodym adeptom teatru. To świetne, że DK stwarza okazję do obejrzenia kilkunastu spektakli ZUPEŁNIE ZA DARMO. Bardzo ubolewamy, że w tym roku nie udało nam się na tę imprezę dotrzeć – czekamy na publikację wyników i kolejną edycję!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here