Rondo Sztuki – Jak kulturalnie spędzić wiosnę w Katowicach?

Majówka już za pasem, ale na Śląsku jest co robić i to w kulturalny sposób! Katowicka Galeria Rondo Sztuki proponuje by po maturze chodzić na… na przykład wystawy.

Zacznijmy od dzieci

Aż do 6 czerwca w Rondzie Sztuki trwać będzie wydarzenie pod tytułem Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci, które pochyli się nad tematyką ilustracji w książkach dla dzieci. Inicjatywa skupiła w sobie konkurs na najlepszy projekt książki dla najmłodszych odbiorców, konferencję naukową poświęconą zagadnieniu projektowania publikacji dla dzieci oraz szereg wystaw. Już teraz możemy podziwiać najlepszy projekty, które w dziecięcej literaturze spełniają rolę kluczową. To z nimi często wiążemy wspomnienia. Podczas katowickiego festiwalu książki odbędą się aż cztery wystawy, w tym obfitujące w smakowite nazwiska polskich artystów. Rondo Sztuki zapewnia na przykład świetne i pełne zabawnych detali prace Katarzyny Boguckiej, nieco bardziej minimalistyczne projekty Oli Płocińskiej czy pełne nostalgii grafiki Emilii Dziubak. Te będziemy mogli zobaczyć w ramach wystawy Tu czy Tam?

Absurd w Absurdalnej

Filmy kina klasy B są specyficzną gałęzią kinematografii. Z tą myślą Rondo Sztuki połączyło swoje siły ze Stowarzyszeniem pfee i katowickimi klubokawiarniami Drzwi Zwane Koniem i Absurdalną… w absurdalny sposób. 18 maja wystartuje druga już edycja Krypty Absurdu. to pokazy filmów absurdalnych oraz filmów klasy B, odbywające się cyklicznie, raz w miesiącu. Mają ma celu zapewnienie katowickiej widowni chwili oddechu w codziennym życiu. Festiwal rozpocznie 16 pokaz Krypty Absurdu podczas którego zobaczyć można wiele przedziwacznych filmów krótkometrażowych, animacji, teledysków oraz wiele innych. Oczywiście wszystkie dzieła będą ociekać wręcz groteską i bezgraniczną wyobraźnią twórców. Ważnym punktem festiwalu jest pierwsza reżyserska retrospektywa w historii projektu. Jej bohaterem jest Glenn Berggoetz. Człowiek orkiestra, który w swoich filmach jest alfą i omegą. Reżyseruje, gra główne role, stoi za kamerą, komponuje muzykę itd. Jego pierwszy film To Die Is Hard mogliśmy podziwiać na I edycji Festiwalu Krypta Absurdu. W tym roku ponownie zobaczymy ten film oraz jego drugie dzieło The Worst Movie EverPełen program festiwalu znaleźć można na oficjalnym wydarzeniu na Facebooku, nad którym czuwa Galeria.

Bierzemy głęboki wdech…

…I wydech. Niemal każdy miał styczność choć raz z takim poleceniem. Ćwiczenia oddechowe z reguły mają na celu nas uspokoić. Pierwsze co nam przychodzi na myśl  w stanie silnego zmęczenia to “muszę poodychać”. Memy czy “motywatory” otaczające nas dookoła mówią nam just breathe. W oddychaniu jest jednak coś coś więcej i to właśnie chce ukazać nam Małgorzata Rozenau – malarka, projektantka, wykładowczyni katowickiej ASP. Prywatnie tworzy murale, ale i uprawia jogę. Prace, które zostaną wystawione w Rondzie Sztuki związane są z doświadczeniami świadomego oddychania, wyciszenia i zatrzymania w pędzie codzienności. 

W moich pracach w różnym stopniu pojawia się wątek oddechu, wynikający z jego obserwacji w codziennym życiu. Fascynuje mnie jego prostota i różnorodność, wraz z głębokim wymiarem działań, w jodze oraz ujęciu różnych ćwiczeń i technik oddechowych (od pranajamy do oddechu holotropowego). Szukam środków wyrazu, by zwrócić uwagę na sam proces, który, choć mało widoczny, toczy się nieustannie w trybie on – przyznała Rozenau.


Wystawie towarzyszyć będą warsztaty z dziećmi i rodzicami, obejmujące proste ćwiczenia oddechowe z jogi i działania z przedmiotem, który jest animowany przez oddech, polepszające koncentrację i kierujące w stronę wewnętrznej uważności. Uczestnicy będą mogli zapisać lub narysować swoje obserwacje i wrażenia. Celem warsztatów jest także nauczenie się prostej metody, którą można wykorzystać w sytuacjach wymagających koncentracji, spokoju.


Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.