Podsumowanie Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach

Polskie Kręgi Sztuki w Chinach
zdj. dzięki uprzejmości organizatora festiwalu

Dobiegła końca trzecia edycja Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach. Jego celem jest przybliżenie polskiej kultury i pokazanie, że nasz kraj to nie tylko Chopin i Lewandowski.

Trzecia edycja Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach za nami. Przez ponad dwa miesiące mieszkańcy Państwa Środka mogli uczestniczyć w przeróżnych wystawach plastycznych, wykładach, warsztatach i koncertach. Odbywały się również projekcje polskich filmów oraz prezentacje branży gier wideo. Wydarzenia festiwalowe zawitały do największych chińskich miastach: w Pekinie, Changshy, Chengdu, Hangzhou, Gulangyu, Kunmingu, Xiamenie i Sanyi.

Doświadczenie zdobyte podczas wcześniejszych edycji Festiwalu pozwala nam docierać z wystawami, koncertami i pokazami filmów do najbardziej prestiżowych galerii, sal koncertowych i kinowych już nie tylko w samej stolicy Chin. W tym roku z naszym Festiwalem odwiedziliśmy aż siedem innych dużych miast w Państwie Środka. Nasze tytułowe „kręgi sztuki” są symbolem przenikania się różnych dziedzin sztuki prezentowanych podczas Festiwalu: muzyki, filmu, multimediów i twórczości plastycznej. Zaproszeni przez nas artyści są wybitnymi przedstawicielami każdej z nich. Zależy nam na tym, aby polska kultura jak najszerzej zagościła w świadomości chińskiej publiczności, a Polska była postrzegana nie tylko jako kraj Fryderyka Chopina czy Roberta Lewandowskiego. Reakcje licznie uczestniczącej we wszystkich wydarzeniach publiczności, rozmowy zakulisowe oraz oferty współpracy artystycznej przedstawiane przez chińskich partnerów utwierdziły nas w przekonaniu o tym, że Festiwal jest przedsięwzięciem ważnym i potrzebnym. Przed nami wciąż długa droga w budowaniu polsko-chińskich relacji, ale cieszy nas i motywuje sukces trzeciej odsłony naszej imprezy – mówi Wojciech Majewski, dyrektor Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach.

Podsumowanie Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach

Podczas otwarcia Festiwalu premierowe pokazy w Chinach miała polsko-brytyjska produkcja Dywizjon 303. Historia prawdziwa. W projekcjach uczestniczył sam odtwórca roli Jana Zumbacha – Maciej Zakościelny, który odpowiadał na dociekliwe pytania chińskich kinomanów. Swoją premierę w Państwie Środka miała również Zimna Wojna Pawła Pawlikowskiego (ostatnio wyróżniona Europejską Nagrodą Filmową aż w 5 kategoriach). Pokazom filmów towarzyszyła wystawa prac uznanego plakacisty – Sebastiana Kubicy. Oprócz tego odbyła się prezentacja polskiej branży gier, którą zwieńczył sukces polskiej studentki Ani Kowalczyk na festiwalu Aniwow!

Na festiwalu nie mogło też zabraknąć wielkich wydarzeń muzycznych, obejmujących różne style i gatunki. Niemało emocji wzbudził występ The Voice of The Wild Hunt. Grupa ta wykonuje muzykę ze znanej na całym świecie gry CD Projekt. Chińczycy mieli także szansę bliżej poznać i lepiej zrozumieć polski jazz. Stało się tak za sprawą koncertów zespołu Circles Of Art Orchestra, na którego czele stoi Wojtek Konikiewicz. Supergrupa, której pomysłodawcą jest Wojciech Majewski, tegoroczną trasę koncertową połączyła dodatkowo z wyjątkowymi warsztatami muzycznymi. W ramach Festiwalu serię koncertów w prestiżowych salach Państwa Środka dał także Grzegorz Niemczuk – wybitny pianista młodego pokolenia.

Polskie Kręgi Sztuki w Chinach

 

 

 

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Kręgi Sztuki. Więcej informacji o wydarzeniu na stronie Festiwalu.