Marina Abramović w Polsce!

Marina Abramović w Polsce
Już w przyszłym roku będziemy mieli okazję zobaczyć wystawę najsłynniejszej performerki na świecie! Wystawa Do czysta odbędzie się w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.

Wystawę Do czysta będzie można oglądać od 8 marca do 11 sierpnia 2019 roku. Do czysta jest międzynarodowym projektem artystki. Ma on przybliżyć jej twórczość oraz zachęcić do wzięcia udziału w działaniach zaproponowanych przez Marinę. Wystawa będzie zawierała około 120 dzieł – od lat 60. do czasów współczesnych. Będą to nie tylko obrazy czy fotografie ale również zrekonstruowane performance, które odbędą się na żywo.

Marina Abramović zawita do Polski na wiosnę!

Twórczość performerki od zawsze była mocno związana z jej miejscem pochodzenia oraz z bieżącymi sprawami. Jej działania były niezwykle istotne dla rozwoju całej sztuki współczesnej. Dzieła Mariny bardzo wyróżniały się na tle współczesnych artystów – odważnie pokazywała swoje obserwacje świata codziennego jak i świata sztuki. Projekt Do czysta został stworzony przy współpracy Moderna Museet ze Sztokholmu wraz z Muzeum Sztuki Współczesnej Louisiana w Humlebaek w Danii, Bundeskunsthalle w Bonn oraz toruńskiego CSW.

https://www.facebook.com/csw.torun/photos/a.158717497515545/1918066688247275/?type=3&permPage=1

Marina Abramović – sylwetka

Marina Abramović urodziła się na Bałkanach 30 listopada 1946 roku, na terenie obecnej Serbii. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Belgradzie pod koniec lat 60. natomiast w 1972 roku zakończyła Akademię w Zagrzebiu. Początkowo zajmowała się malarstwem i instalacjami. Już jako studentka zaczęła organizować pierwsze performance. Jej występy były często prowokacyjne i związane z fizycznym bólem.

W latach 70. poznała niemieckiego artystę zwanego Ulay, właściwie: Frank Uwe Laysiepen. Przez kilkanaście lat stanowili parę w życiu prywatnym jak i w sztuce. Ich wspólne występy opierały się na body arcie. Również ich rozstanie było spektakularne – na zakończenie wspólnego życia oboje przeszli Mur Chiński. Ulay ruszył z zachodu, Marina zaś od wschodu, w połowie muru spotkali się po dziewięćdziesięciu dniach! Podczas tego wyjątkowego spotkania para przytuliła się na pożegnanie i każdy z nich podążył swoją drogą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here