Wystawa “Krew: łączy i dzieli” w Żydowskim Muzeum Galicja

Wystawa: Krew: łączy i dzieli Żydowskie Muzeum Galicja Wernisaż: 15.05.2018, godz.18.00
15 maja 2018 roku w Żydowskim Muzeum Galicja otwarta zostanie wystawa Krew: łączy i dzieli. Przygotowana oryginalnie przez Muzeum Żydowskie w Londynie, uzupełniona o szereg eksponatów związanych z polskim (w szczególności galicyjskim) kontekstem.

Życiodajny płyn w naszych żyłach. Transportuje tlen, odżywia i chroni ciało. Symbolizuje nasze wspólne człowieczeństwo. Mimo że krew jest uniwersalna, nadajemy jej różnorodne i złożone znaczenia. Symbolizuje życie i śmierć, należy do sfery sacrum, ale i profanum, oczyszcza i czyni nieczystym, może ożywiać i zatruwać. Krew zawsze była potężnym symbolem naszej tożsamości. I nawet w dobie badań nad DNA, gdy wiemy już, że nasza krew nie stanowi o tym, kim jesteśmy, metafora krwi nie straciła niczego ze swej mocy. Rodzina jest ciągle nierozerwalnie kojarzona z „krwią”, naszym rodowodem pozostaje „linia krwi”.

Zobacz eksponaty, które zostaną zaprezentowane podczas wystawy Krew: łączy i dzieli

Wernisaż wystawy: 15.05.2018 o godz. 18.00

Wystawa prezentowana będzie w Żydowskim Muzeum Galicja do końca października 2018 roku

Zostanie zaprezentowana kulturowa historia krwi z perspektywy żydowskiej, od czasów biblijnych po współczesność. Jej motywem przewodnim będzie pytanie: jak Żydzi definiowali siebie poprzez krew, a jak definiowali ich inni? Z perspektywy rytuałów, wierzeń, kultury i nauki, wystawa pokazuje w jaki sposób krew łączyła i dzieliła ludzi.

Oryginalną wystawę Krew: łączy i dzieli przygotowało Muzeum Żydowskie w Londynie. W Krakowie zostanie przedstawiona jej wersja wzbogacona o szereg obiektów związanych z polskim kontekstem. Goście przyjrzą się krwi w ujęciu wiary i rytuału, judaizmu i chrześcijaństwa, zagadnień rasowych oraz medycyny.

O symbolice holokaustowej w polskiej kulturze i historii przeczytacie w książce Ślady Holokaustu w imaginarium kultury polskiej

Ślady Holokaustu w imaginarium kultury polskiej

źródło: informacja prasowa organizatora