„Krek wak wou” handmade na ulicach Dussen

Czy karnawał może obyć się bez parady? Czym właściwie jest to zjawisko?

Czego tylko chcę

Gwar obcych słów, w uszach dudnią nieznane melodie, w twarz bije dobry przyjaciel – zimny, holenderski drań – wiatr. „Krek wak wou – czego tylko chcę. Czyli wszystko, na co autorzy mieli ochotę, pomysł i siły, zaraz ukarze się na ulicy. Parada karnawałowa? Nie, parada interpretacji tytułu przewodniego, ruchomych dzieł artystów podczas karnawału – „Carnaval 2018, eeej!”

Baśniowa kraina

Ogromne, o wysokości około 10 metrów, kolorowe platformy tworzą baśniową krainę. Na ulicach zakwitły grzyby – domy Smerfów, w których życie prowadzą oni we własnej osobie, na ogonie mają elfy, a nawet Mario, który jeszcze nie stracił wszystkich żyć, bo gra dalej. Dech w piersiach zapiera nie tyle atmosfera rodem z bajki czy gry, a własnoręcznie wykonana praca nad dziełami.

Handmade

Uczestnicy parady pracę nad platformą rozpoczynają już w listopadzie, rozmyślanie nad aranżem? Może nawet wcześniej. Jej podstawę stanowi wóz, mocuje się do niego metalowy szkielet. Stworzenie konstrukcji to chyba najprostszy etap. Kolejne polegają na tworzeniu kształtów przez oklejanie ramy dużą ilością papieru i kleju. Po wyschnięciu jednej warstwy, dodaje się kolejną, aż do pożądanego zarysu budowli, który na koniec się maluje.

ŹRÓDŁO

W ruchu

W Holandii siła pociągowa platform to traktory – potężne John Deere oraz np. Ford 2000, który uchodzi za dobry żart, no bo któż takim jeździ (w Holandii). Oprócz tego, ulepieni bohaterowie na piedestałach są ruchomi, żyją własnym życiem, podobnie jak ci, którzy idą w pochodzie. Nad nimi również warto się pochylić, ponieważ ich stroje są nietuzinkowe, uszyte własnoręcznie i wykończone artystycznym make upem.

„Ge zit’r aon vaast”

Wyluzowana, uliczna impreza, pełna improwizacji artystycznych, w rytm muzyki jaką gra każda z platform w samym sercu Brabancji Północnej. W wiosce Dussen to must see, by zbliżyć się do kultury holenderskiej, jak również docenić sztukę rękodzieła aranżowaną niekoniecznie przez sławnych artystów. Motto na karnawał 2019, choć ogłoszone, jego realizację poznamy dopiero za rok.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here