Wystawa Kimono. Forma, wzór, rzecz do noszenia

Wystawa Kimono. Forma, wzór, rzecz do noszenia

W ubiegłym roku Muzeum Manggha wzbogaciło się o dwie kolekcje kimon, pasów obi oraz akcesoriów to tradycyjnego japońskiego stroju podarowane przez Panie Reiko Nagakura i Małgorzatę Olejniczak.

Wystawa Kimono. Forma, wzór, rzecz do noszenia prezentuje różnorodne wzory i tkaniny z jakich mogą zostać wykonane kimona.

Znajdziemy na nich motywy roślinne; klony, kwiaty wiśni, chryzantemy, zwierzęta; żurawia, feniksy, kaczki, siły natury; wodę, ogień czy wreszcie ornamenty takie jak pasy, kraty, szachownice. Każdy z tych elementów coś oznacza i wzbudza konkretne skojarzenia. Część kimon umieszczona jest w gablotach, gdzie można je podziwiać w całej okazałości,a część, umieszczona na manekinach pozwala zorientować się jak wyglądają razem z akcesoriami kiedy są noszone.

W swojej formie wystawa jest dosyć minimalistyczna. Ornamentykę wystawionych kimon tłumaczą towarzyszące im plansze. I tak, według legend żuraw żyje tysiąc lat i jest dosiadany przez nieśmiertelnych, dlatego z czasem stał się herbem arystokratów i wykorzystywany w heraldyce wojskowej. Z kolei słynny na całym świecie kwiat wiśni z zawsze zagiętymi do wewnątrz płatkami prezentuje ulotności i przemijania, ale też początek wiosny Pod koniec ścieżki, goście muzeum mają okazję obejrzeć krótki dokument przybliżający proces powstawania ornamentów na stroju.

Dzięki wystawie Kimono. Forma, wzór, rzecz do noszenia udało mi się, dosłownie, przyjrzeć bliżej jednemu z najbardziej charakterystycznych elementów kultury Kraju Kwitnącej Wiśni. Było to przeżycie nie tyle poznawcze – bo chociaż nieco dowiedziałem się o japońskiej symbolice- co przede wszystkim estetyczne. Mógłbym się rozpisywać na temat nietuzinkowych zestawień kolorów, ornamentyce i użytych materiałach, ale myślę, że wystawę po prostu trzeba zobaczyć.

Dziękuję za gościnę Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

WYSTAWA “KIMONO. Forma. Wzór. Rzecz do noszenia”

wernisaż:  11.02.2018 g. 12:00

czas trwania:  11.02.2018 – 04.04.2018
Scenariusz i aranżacja plastyczna:
Joanna Haba
Teksty i konsultacje:
Anna Bielak

fot. Rafał Sasin – Manggha