Dali i Warhol we Wrocławiu!

Dali i Warhol
fot. dalikontrawarhol.pl

Wystawa prezentująca dorobek dwóch geniuszy XX wieku już od 23 marca we wrocławskim Muzeum Teatru. Niektóre dzieła artystów po raz pierwszy trafią na ekspozycję.

Dali i Warhol na jednej wystawie! Prace artystów zajmą gros przestrzeni Muzeum Teatru. Wybór miejsca nie jest przypadkiem, bo życie obu artystów było niczym teatr tworzony przez nich samych. Sami projektowali, zmieniali i doskonalili swoje otoczenie, a nawet stroje, korzystając z przeróżnych technik wizualnych.

Dali – król surrealizmu

Salvador Dali doskonale odnajdywał się w każdej sytuacji i dzięki mieszance talentu i szczęścia odniósł wielki sukces. Jako początkujący artysta podziwiał prace Pablo Picasso i spotkanie z mistrzem zmieniło jego postrzeganie sztuki.

Dali był mistrzem samopromocji. Zrobił karierę nie tylko w Europie, zachwyciła się nim Ameryka. W zamawianiu portretów prześcigały się gwiazdy Hollywood. Postrzegany bywał jako skrajny ekscentryk, dziwak. Wymyślił własną metodę surrealistyczną zwaną „paranoiczno-krytyczną”.

Warhol – król Pop Artu

Warhol to jeden z głównych przedstawicieli pop-artu, znany przede wszystkim z prostych i seryjnych kompozycji o wysokim kontraście kolorystycznym. Zasłynął z wykonywania prac, których głównym tematem były przedmioty codziennego użytku, np. puszka zupy Campbella, którą można było znaleźć wówczas właściwie w każdym sklepie w USA.

Wśród prac Warhola we Wrocławiu obejrzymy pozyskaną od prywatnego kolekcjonera kolekcję okładek płyt zaprojektowanych przez Amerykanina. Jest to niewątpliwie najciekawsza część dorobku Andy’ego, bo widać tam ewolucję stylu artysty – od klasycznego podejścia do ilustracji aż do pop-artowej pstrokatości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here