Chuck Fishman “Re-Generation”. Wystawa w Galicji

Chuck Fishman Re-Generation
Polish Jews 1979 Mara Abramson with her father reading the Hagaddah at Passover Seder in Warsaw's kosher kitchen. 1979

Pierwszy raz przyjechał do Polski, żeby udokumentować schyłek życia ostatnich Ocalonych z Zagłady. Po latach wrócił i spotkał kolejne pokolenia odradzającej się społeczności…  Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie zaprasza na wystawę zdjęć Chucka Fishmana.

Chuck Fishman

Po raz pierwszy przyjechał do polski w 1975 roku. Wykonał wtedy fotografie, które znalazły się w albumie Polish Jews. The Last Chapter. Zdjęcia stanowiły dokumentację spotkać autora z polskimi Żydami – żyjącymi w reliach Ludowej Polski ostatnimi ocalonymi i potomkani ponad trzymilionowej społeczności żydowskiej, niemal zupełnie zniszczonej w czasie Szoa i znacznie uszczuplonej przez fale powojennych emigracji.

Ostatni Żydzi?

W kolejnych latach fotograf pojawił się w polsce kilkukrotnie. Odwiedzał głównie duże miasta, dawne ośrodki żydowskie: Kraków, Wrocław, Łudź czy Lublin. Na zdjęciach z tego okresu znajdziemy przede wszystkim starych ludzi, w większości mężczyzn. Pojedyncze osoby lub małe grupki, w domach modlitwy, synagogach, koszernej stołówce czy prywatnym mieszkaniu. Sporadyczne zdjęcia dzieci wydają się być wyjątkiem potwierdzającym regułę o schyłku życia żydowskiego w Polsce.

Odrodzenie

Kiedy  wyjeżdżał z Polski w 1983 roku, nie mógł się spodziewać, jakie zdjęcia wykona trzydzieści lat później, w wolnej Polsce. Jego najnowsze zdjęcia często prezentują roześmianą, żydowską młodzież – trzecie i czwarte pokolenie po Szoa – członków nowych gmin i organizacji. Ludzi zaangażowanych i pełnych entuzjazmu wobec odradzającego się życia żydowskiego.
Najstarsze i najnowsze zdjęcie prezentowane na wystawie dzielą 43 lata. Zatem jest to jeden z najbardziej kompleksowych projektów fotograficznych wokół powojennego życia żydowskiego w europie środkowej.


Wszystkie zdjęcia Chuck Fishman wykonał w technice czarno-białej. Jest to jego świadoma decyzja: w ten sposób współczesne życie żydowskie dokumentuje za pomocą tych samych środków co przed laty. Okazuje się, że wymowa i klimat zdjęcia nie zależą od tonacji. Nowe, czarno-białe fotografie są pełne optymizmu, energii i nadziei.

Otwarcie wystawy: 

15 XI 2018, godz. 18.00

Żydowskie Muzeum Galicja, Dajwór 18, Kraków

Album z wystawy

Żydowskie Muzeum Galicja planuje wydać specjalną fotoksiążkę, zawierającą siedemdziesiąt fotografii wykonanych przez Chucka Fishmana. Aby ten projekt stał się możliwy konieczne są fundusze. Dlatego organizatorzy wystawy zwracają się z prośbą o wsparcie akcji crowfundingowej, którą znajdziecie pod tym linkiem: /igg.me/at/jewishlifeinpoland/x

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o