Opole 2018: Tulia rozbija bank z nagrodami!

Tulia

Na tegorocznym Opolskim Konkursie Premier swoją obecność wyraźnie zaznaczył kwartet Tulia, który za sprawą piosenki Jeszcze cię nie ma rozbił prawdziwy bank z nagrodami!

Za nami Konkurs Premier w ramach 55. Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu. Wokalistki z zespołu Tulia bardzo wyróżniły się, zdobywając przyznawaną przez widzów główną nagrodę im. Karola Musioła oraz nagrodę jury. Nadia Dalin i Sonia Krasny, autorki utworu, dostały wyróżnienie od ZAiKS-u za bardzo twórcze i nowatorskie podejście do polskiej tradycji ludowej.

Podczas wręczania narody głównej z rąk prezydenta Opola, wokalistki nie kryły wzruszenia.

– Trudno było nam powstrzymać łzy i zapanować nad emocjami. Występ na festiwalu w Opolu był naszym drugim występem publicznym po Fryderykach. Już od pierwszego wejścia na scenę poczuliśmy ogromną energię od publiczności. I jeśli coś teraz się dla nas zmieni to to, że ruszymy w trasę z naszymi piosenkami – mówiły wokalistki

Tulia
foto. Agencja Gazeta

Zespół powstał w 2017 roku w Szczecinie i w jego skład wchodzę: Tulia Biczak, Joanna Sinkiewicz, Patrycja Nowicka i Dominika Siepka. Barwne spódnice, warkocze, tradycyjny biały śpiew i pobrzmiewające tu i ówdzie dawne instrumenty spotykają się z nowoczesnością – z całą śmiałością powiedzieć możemy o świadomym, choć łagodnym mariażu folku ze współczesnym popem i zdobyczami elektroniki. O kwartecie zrobiło się, gdy zaprezentował w sieci swoją wersję Enjoy The Silence Depeche Mode. Niedługo po tym mogliśmy usłyszeć w ich wykonaniu Nieznajomego Dawida Podsiadło. W maju tego roku Tulia wydała swój debiutancki album, na którym znajdziemy zarówno covery szeroko znanych piosenek, jak i autorskie kompozycje.

Tulia
fot. materiały promocyjne

Wśród laureatów znaleźli się jeszcze kilku cenionych wykonawców: nagrodę ZAiKS za skomponowaną muzykę do piosenki Pół na pół otrzymał Piotr Rubik, zaś nagroda za tekst przypadła Tomaszowi Organkowi za kawałek 5 rano.

Warto zauważyć, że w tym roku tegoroczne Premiery nie obfitowały w charyzmatycznych twórców i oryginalne rozwiązania. Tym bardziej nie dziwi potrójna wygrana zespołu Tulia. Dziewczyny spośród zdecydowanej większości obecnych wykonawców wykazały się najbardziej nieszablonowym rozumieniem współczesnej twórczości i eksperymentowania z muzyką. Co prawda włączanie folku do muzyki popularnej nie jest pomysłem pionierskim – znamy chociażby na przykład Pieją kury i Ciechowskiego. Niemniej, na scenie powiało świeżością oraz zamiłowaniem do korzeni. Życzymy dziewczynom wielu sukcesów!

Poniżej prezentujemy występ z Premier.