Zwykłe prace niezwykłych muzyków

jack white
fot. Teresa Sedó/flickr

Sława rzadko przychodzi z dnia na dzień. Aby wspomóc swoją karierę, wielu muzyków musiało pracować. W tym zestawieniu przedstawimy Wam zwykłe prace niezwykłych muzyków.

Ozzy Osbourne – rzeźnia

W autobiografii artysty, który niedawno wystąpił gościnnie na płycie Post Malone’a,  możemy przeczytać o kilku pracach jakie posiadał między skończeniem szkoły a karierą w Black Sabbath. Jedną z nich była praca w rzeźni. Ozzy wspomina ją jako okropną. Była jednocześnie ciekawym doświadczeniem. Dla wielu osób widok tego, co dzieje się w rzeźni, jest nie do zniesienia. Sporo osób przechodzi potem na weganizm. Artysta nie tyle nie stał się jaroszem, co więcej uważa, że każdy mięsożerca powinien zajrzeć do takiej rzeźni.

zwykłe prace niezwykłych muzyków
fot. Earl McGehee/flickr

John Bon Jovi – woźny

Pierwszą pracą legendy lat 80. było robienie ozdób na święta. Niedługo później został woźnym w studiu swojego kuzyna. Umożliwiało mu to nagrywanie własnych utworów po pracy. Pierwszy hit Bon Joviego, Runaway, powstał, gdy wokalista miał dwadzieścia lat.

Madonna – pracowniczka Dunkin Donuts

Zanim Madonna znalazła sławę w wieku zaledwie dwudziestu pięciu lat, znana była jako Madonna Louise Ciccione. Jedną z pierwszych prac wokalistki była posada sprzedawczyni w sieci cukierni Dunkin Donuts w Nowym Jorku. Nie została tam długo – po jednym dniu została zwolniona za opryskanie klienta marmoladą.

Jay Z – diler

Tak jak wielu artystów hip hopowych reprezentujących gangsta rap, Jay Z również zaczynał swoją przygodę z pieniędzmi od sprzedawania narkotyków. Raper przyznaje, że handel nielegalnymi substancjami nauczył go zarządzania majątkiem. Wiem sporo o budżetach. Byłem dilerem. Żeby sprzedawać musisz wiedzieć, czego masz pod dostatkiem, a zapas czego musisz uzupełnić – mówił w jednym z wywiadów

jack white
fot. Teresa Sedó/flickr

Jack White – tapicer

Kim jest tapicer? Osobą, która tapiceruje – wyścieła meble miękkimi, watowanymi okryciami. Tym właśnie trudnił się muzyk w latach 90. Jack White. Miał swój własny sklep – Third Man Upholstery – od którego nazwę wzięła jego wytwórnia, Third Man Records. White często zostawiał na meblach prezent w postaci nagrań czy wierszy, które znaleźć można było pod obiciami.

Tony Iommi – blacharz

Zanim gitarzysta stworzył swoje ciężkie brzmienie, pracował w przemyśle ciężkim. Historię zna każdy fan Black Sabbath – zadaniem Tony’ego było przycinanie blach. Tuż przed fajrantem pośpieszył się, co poskutkowało utratą opuszek dwóch palców lewej ręki. Muzyk załamał się. Wiarę w to, że może dalej grać przywrócił mu Django Reinhardt – gitarzysta który grał świetnie pomimo dwóch niesprawnych palców. Iommi zaczął więc szukać sposobów, które by mu pomogły – jednym z nich było strojenie gitary niżej.

Tyler, The Creator – pracownik FedEx i Starbucks

W swoim występie w Jimmy Kimmel Live raper wspomniał o dwóch pracach – FedEx, skąd odszedł po krótkim czasie. Przerażała go atmosfera – starsi ludzie pchający wózki z paczkami. Trochę lepiej wspomina Starbucks, gdzie podjadał ciastka. Po dwóch i pół roku został zwolniony. Ktoś mnie ostrzegł – za dziewięć minut zostaniesz zwolniony. Nie wiedząc co robić zadzwoniłem do mamy – najpierw chciała pozwać Starbucksa, ale doszliśmy do wniosku że nie zrobili nic złego. Rozłączyłem się, zostały mi cztery minuty. Postanowiłem zmężnieć i zjadłem trzy ciastka