Zack de la Rocha, czyli wokalista, tekściarz i aktywista obchodzi dzisiaj urodziny. Znany jest przede wszystkim z bycia liderem amerykańskiego zespołu Rage Against the Machine, łączącego rap i metal.
Zack de la Rocha – działalność muzyczna (początki)
Od czasów młodości zafascynowany był kulturą i muzyką hip-hopową, a także punkową i rockową. Swoją karierę muzyczną rozpoczął grając na perkusji. W 1987 roku dołączył do punkowej kapeli Hard Stance. Już rok później objął tam funkcję głównego wokalisty, a sam band przeobraził się w Inside Out. Rozpadł się w 1991 roku i w tymże okresie na zawodach freestyle’owych Zack poznał basistę – Toma Morello, z którym utworzył legendarne już Rage Against the Machine. Do ich duetu dołączył gitarzysta (dawny znajomy Zack’a) Tim Commerford oraz niezastąpiony Brad Wilk. Zespół wydał łącznie 5 albumów i niewątpliwie osiągnął sukces komercyjny. Ich płyta, zatytułowana tak samo jak nazwa zespołu to prawdopodobnie jedna z najważniejszych pozycji w muzyce lat 90-tych. W 2000 roku Zack de la Rocha opuścił swoich kolegów i rozpoczął inne współprace.
Działalność muzyczna (XXI wiek)
Do najbardziej popularnego projektu, czyli RAtM powrócił podczas reunion w 2007 roku, co trwało 3 lata oraz w roku 2019. W międzyczasie współpracował z wieloma artystami sceny hip-hopowej, takimi jak DJ Shadow, Roni Size, czy też Run the Jewels. Jego kolegą z branży, z którym także przyszło mu tworzyć był Trent Reznor z Nine Inch Nails. W 2008 roku założył zespół One Day as a Lion, z którym wydał jedną płytę.
Zack de la Rocha – działalność społeczna
Nigdy nie ukrywał swoich politycznych i społecznych poglądów, a wręcz otwarcie je manifestował. Wielokrotnie w przestrzeni publicznej oraz oczywiście w tekstach podejmował tematy rasizmu, nierówności klasowych, imigrantów, czy okrucieństwa wojny. Związany był również z ruchem meksykańskich zapatystów. Ma wyraźnie lewicowe poglądy, o zabarwieniu rewolucjonistycznym. Daje się to we znaki w jego twórczości. Praktycznie cała jego spuścizna muzyczna jest w pewien sposób zabarwiona buntem i manifestem do zmian społecznych.