Xiu Xiu zagrali w Pawilonie [fotorelacja]

Xiu Xiu zagrali w Pawilonie
fot. Beata Wencławek

14 marca Xiu Xiu zagrali w Pawilonie. Stolicę Wielkopolski odwiedził amerykański zespół, który został zaproszony w ramach cyklu koncertowego LASu w związku z działalnością Gelerii Miejskiej Arsenał.

W Poznaniu wystąpiło trio w składzie: Jamie Stewart – główny człon Xiu Xiu, jego założyciel, który działa do dzisiaj; Thor Harris (ex-Swans) oraz Jordan Gieger (Minus Story/Shearwater). Amerykanie przyjechali promować swoje ostatnie wydawnictwo – płytę Girl with Basket of Fruit. Nie da się ukryć, że grają muzykę bezkompromisową. W trakcie koncertu czuć było charakterystyczne dla nich napięcie i drapieżność, ale wszystko to składało się w harmonijną całość. Xiu Xiu podąrzają swoją własną ścieżką, dzięki czemu grana przez nich muzyka zabierze nas w nieodkryte wcześniej miejsca.

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalegii:

 

Zdjęcia wykonała Beata Wencławek

Xiu Xiu

Amerykański zespół, którego założycielem jest Jamie Stewart. Muzyk jest w składzie zespołu od samego początku, od 2000 roku, pomimo wielu zmian, które w nim zachodziły. Grają muzykę mroczną, bezkompromisową, podobny mają też wizerunek. W swoim graniu łączą elektronikę, post-punk czy avant-pop. Nie przejmują się żadnymi ograniczeniami. W dorobku mają następujące albumy: Knife Play (2002), A Promise (2003), Fabulous Muscles (2004), La Forêt (2005), The Air Force (2006), Women as Lovers (2008), Dear God, I Hate Myself (2010), Always (2012), Nina (2013), Angel Guts: Red Classroom (2014), Unclouded Sky (2014), Plays the Music of Twin Peaks (2016), Forget (2017) oraz najnowszy Girl with Basket of Fruit (2019).

Nazwa Xiu Xiu pochodzi od filmu produkcji chińskiej: Xiu Xiu: The Sent-Down Girl. Jego bohaterką jest dziewczyna, która została wysłana do Tybetu, aby tam wdrożyć komunistyczny program edukacji rolniczej oraz pomagać w hodowli bydła. Na miejscu zaskoczyły ją warunki tam panujące, a po krótkim czasie dziewczyna zaczęła marzyć o powrocie do domu. Okazało się to trudniejsze niż przypuszczała. Aby zdobyć środki na wyjazd w rodzinne strony Xiu Xiu oderuje urzędnikom swoje ciało myśląć, że w ten sposób będą skłonni jej pomóc.

Polecamy: Perfect Son wkrótce ruszy w trasę!

Perfect Son wkrótce ruszy w trasę!