Wojtek Mazolewski Quintet oczarował Kraków [fotorelacja]

Wojtek Mazolewski Quintet w Krakowie
fot. Tomasz Rogoziński

Wojtek Mazolewski Quintet powołał do życia projekt Komeda, upamiętniający twórczość Krzysztofa Komedy – wybitnego jazzmana i kompozytora muzyki filmowej. Jednym z przystanków trasy kwintetu był Kraków. Zobaczcie zdjęcia z tego występu!

Pianista i kompozytor z Poznania to jedna z najważniejszych postaci polskiego jazzu. Jego legendarny sekstet wstrząsnął polską i europejską sceną. Krzysztof Komeda dał się poznać jako wybitny kompozytor muzyki filmowej – napisał muzykę aż do 65 produkcji (m.in. Nóż w wodzie). Ostatnim zrealizowanym filmem jest Dziecko Rosemary Romana Polańskiego, z którego pochodzi najbardziej znana Kołysanka. Komeda to główny przedstawiciel nowoczesnego jazzu w Polsce, który po jego tragicznej śmierci miał ogromny wpływ na rozwój muzycznej awangardy w całej Europie.

Krzysztof Komeda – lekarz laryngolog z wykształcenia i jednocześnie jazzowy wizjoner

Wojtek Mazolewski Quintet – Komeda

Komeda jest jedną z największych inspiracji pokolenia Yassu – Leszka Możdżera, Tymona Tymańskiego czy właśnie Wojtka Mazolewskiego. Właściwie ciężko dzisiaj wskazać kogokolwiek z czołówki na polskiej scenie, kto by się w jakiś sposób nie wzorował na słynnym kompozytorze i pianiście. Wojtek Mazolewski Quintet postanowił wspomnieć muzycznie wielkiego muzyka, powołując do życia specjalny projekt Komeda. Kwintet w Krakowie zaprezentował nowoczesne aranżacje najsłynniejszych standardów i kompozycji Krzysztofa. Zachwycały niesamowite brzmienia, ocierające się o free jazz i muzykę elektroniczną. Najbliższy występ WMQ już 28 listopada w Vertigo Jazz Club (Wrocław). Zapraszamy!

Zobaczcie galerię zdjęć z koncertu Wojtek Mazolewski Quintet w krakowskim Klubie Studio!

Zdjęcia wykonał Tomasz Rogoziński