Serdecznie zapraszamy na spotkanie z cyklu #dEkoNstRuKcja książki organizowane przez poznańską galerię Pix.House. Tym razem rozmowa będzie toczyła się wokół publikacji NIE Adriana Wykroty, polskiego fotoreportera i dokumentalisty, który przez ostatnie cztery lata uwieczniał Polskę na swoich zdjęciach. Podczas rozmowy zostaną przedstawione m.in. kulisy powstawania książki – od zdjęć, makiety pierwotnej, po projekt i teksty.
4 lata na zdjęciach
Pod koniec 2018 r. roku fotograf wydał książkę NIE, która ma być pomiędzy: sporami, podziałami i różnicami. Dzieła zostały wykonane w naszym kraju w latach 2014 – 2018.
Autor przygląda się polskości jako świadek, a nie mędrzec podający gotowe rozwiązania na tacy. Nie wchodzi też w romantyczne buty – ogląda Polskę bardziej okiem Hrabala niż Mickiewicza, czy Norwida. Zdjęcia są jak widokówki z wysp polskiego archipelagu. Te małe lądy każdy może ułożyć inaczej na własnej mapie, fotograf daje tu wolną rękę – podkreśla Jerzy Piątek, autor tekstów, które znajdują się w książce.
Projektem graficznym zajęli się Bękarci. Książka przez swoją budowę i formę pozwala na ułożenie swojej własnej narracji.
– Ta wielowątkowa, często absurdalna i nieoczywista Polska może stać się taka jak chcemy – przynajmniej w tej publikacji. Będziecie mogli sami wybrać również tytuł… W albumie znalazła się dokumentacja najnowszych zjawisk, które widzimy na naszych ulicach: protesty za, czy manifestacje przeciw wielu środowisk i grup społecznych, jak i sceny z codzienności – podkreśla fotograf.
NIE w PIX.HOUSE
Spotkanie odbędzie się w środę 24 czerwca, o godz. 19:00 na kanale Pix.House. Udział wezmą autor książki – Adrian Wykrota, Marcin Matuszak | Bękarty – projektant, Jerzy Piątek – autor tekstów i Maciej Frąckowiak – badacz fotografii.
Zastanowimy się wspólnie co udało się osiągnąć, a które założenia były z perspektywy czasu wręcz nierealne. Porozmawiamy także o fenomenie dokumentowania „własnego podwórka” oraz o możliwej ścieżce dotarcia do szerszego kręgu odbiorców publikacji fotograficznej. Na koniec zadamy szereg pytań o rolę fotografa i kontekst opowiadania historii przez pryzmat „własnego ja” – informują organizatorzy spotkania.
Kulturalne Media sprawują patronat medialny nad wydarzeniem.