Tomasz Stańko New York Quartet w Krakowie [fotorelacja]

Końcówka listopada tj. 29.11.2017 r. w Operze Krakowskiej należała do Tomasza Stańko i jego kwartetu. Podczas koncertu Stańko promował swój najnowszy album  “December Avenue”.

Znany Jazzman atakuje bez zapowiedzi

Dokładnie tak! Nikt ich nie zapowiedział, muzycy weszli na scenę i zaatakowali nas porządną dawką jazzu. Słowem się nie odezwali, ale nie musieli, każdy z widzów wiedział w jakim celu tu przyszedł. Posłuchać słynnego polskiego jazzmana ze swoim amerykańskim quartetem. Sala wypełniona po brzegi i ani jednego głosu podczas grania muzyki, żadnych komentarzy, kichnięć ani zagubionego widza szukającego swojego miejsca. Wszyscy byli jak zaczarowani, zupełnie jakby przenieśli się do Nowego Jorku i przeżywali prawdziwie amerykański poranek z kawą i jajecznicą na bekonie. Po każdym utworze publika się wybudzała i nagradzała muzyków gorącymi oklaskami. Wszystko dzięki silnie emocjonalnej muzyce połączonej ze wspaniałą grą kolorowych świateł.

Stańko na scenie

Warto wspomnieć o ubiorze artystów. Perkusista Gerald Cleaver oraz kontrabasista Eric Revis, jak większość osób udających się do opery, założyli na siebie garnitury. Pianista David Virelles miał na sobie czarno czerwony sweter, za to Stańko nie krępował się ubrać jak nastolatek. Na sobie miał sportową kurtkę, prawilny fullcap i spodnie typu rurki. Jego zachowanie na scenie także różniło się od pozostałych muzyków. Często siadał na skrzyni, chwytał za napój, kulił się, przeżywał muzykę całym sobą, podczas gdy reszta zespołu spokojnie trzymała się swojej roli.

 

Muzyka na jesienną pogodę

Tomasz Stańko New York Quartet promował na koncercie swoją najnowszą płytę “December Avenue”. Jest ona pełna ballad skłaniających słuchacza do refleksji. Muzyka ta idealnie wpasowuje się w klimat jesiennego zamglonego Krakowa.

Zdjęcia: Dawid Borysiewicz

Organizatorem koncertu był Good Taste Production.