Tofifest Film Festival 2019 dobiegł końca [fotorelacja]

Tofifest Film Festival 2019 dobiegł końca
fot. Asia Babiel

To co dobre niestety szybko się kończy. W sobotę oficjalnie zakończył się Tofifest Film Festival 2019. Na gali zamknięcia wręczono Złote Anioły oraz nagrodzono zwycięskie filmy

17. edycja niepokornego festiwalu Tofifest dobiegła końca. Jak co roku w Sali Koncertowej CKK Jordanki zgromadziły się osobistości kina i festiwalowicze ciekawi, które filmy zdecydowało się uhonorować jury.

Złote Anioły

Od lat podczas MFF Tofifest wręczane są Złote Anioły – statuetki za niepokorność twórczą. Kilka z nich wręczono również podczas gali zamknięcia. Powędrowały one w ręce Agnieszki Holland, Dawida Ogrodnika oraz Pawła Pawlikowskiego. Specjalnego Złotego Anioła za całokształt twórczości dostał natomiast Krzysztof Globisz. Samo jego odebranie było bardzo wzruszającą chwilą – zarówno dla nagrodzonego, jak i dla publiczności, która długo oklaskiwała aktora na stojąco.

Laureaci – jak wybrało jury?

Podczas gali nagrodzone zostały filmy z konkursów On Air, Shortcut oraz From Poland.

Filmy z konkursu głównego On Air oceniało jury w składzie Joanna Kos-Krauze, Olga Chajdas, Jakub Gierszał, Marija Kavtaradzė, Łukasz Orbitowski oraz Łukasz Simlat. Spośród 13 filmów zdecydowali się oni przyznać nagrodę czesko-słowackiemu Let There Be Light w reżyserii Marko Škopa. Złoty Anioł dla reżysera jury studenckie przyznało natomiast Munii Meddour za film Papicha. Najmłodszy skład jurorów przyznał nagrodę filmowi My Thoughts Are Silent.

W jury konkursu Shortcut zasiadała Katarzyna Figura, Matylda Damięcka, Bartosz Kruhlik, Anna Próchniak i Robert Wichrowski. Złoty Anioł powędrował do Irene Moray za film Watermelon Juice. Jury wyróżniło również kanadyjską animację Animal Behaviour Davida Fine’a i Alison Snowden.

W konkursie From Poland jak co roku zwycięzcę wybrała publiczność. Po każdym z filmów oddawali oni kartkę, na której znajdowała się pięciostopniowa skala oceny filmu. W tym roku najwyżej oceniony został film Boże Ciało w reżyserii Jana Komasy. Ranking wszytskich festiwalowych filmów dostępny jest na stronie festiwalu.

Miasto Masa Maszyna – koncert zamknięcia Tofifest Film Festival 2019

Galę zwieńczył koncert Miasto Masa Maszyna. Za jego oprawę muzyczną odpowiedzialny był Bartek Staszkiewicz, który od kilku lat współpracuje z festiwalem. Wraz z zespołem, w którym przeważały instrumenty klawiszowe zapewnił publice powrót do klimatu lat 80. W sali CKK Jordanki wybrzmiały utwory takie jak Enjoy the Silence Depeche Mode, State of the Nation Industry czy Sounds Like a Melody Alphaville. Gościnnie na scenie pojawiły się Paulina Przbysz i Kayah. Nie zabrakło również mniej znanych muzyków – przy boku zespołu zaśpiewała Aga Czyż oraz Tomasz Pacak.

Do zobaczenia za rok!