Tercet Egzotyczny – koncert ku pamięci Izabeli Skrybant-Dziewiątkowskiej [fotorelacja]

Tercet Egzotyczny
fot. Mariusz Kunicki

1 października we wrocławskiej Hali Stulecia odbył się pożegnalny koncert legendy polskiej muzyki – Izabeli Skrybant-Dziewiątkowskiej.

Zespół Tercet Egzotyczny powstał w 1963 roku, a Izabela Skrybant-Dziewiątkowska była z nim związana od samego początku. W maju 2019 odeszła wspaniała wokalistka, która przygotowywała się do koncertu z okazji 60-lecia Tercetu Egzotycznego. Działała w nim aż do swojej śmierci. Zespół postanowił nie kontyuować działalności bez głównej gwiazdy. Fani wrocławskiej kapeli dostali jednak ostatni koncert Pamelo, żegnaj, który był dedykowany pamięci Izabeli Skrybant-Dziewiątkowskiej. W jego trakcie wystąpił Tercet Egzotyczny Band, który wykonał najpopularniejsze utwory zespołu. Wstęp na wydarzenie był darmowy, trzeba było jednak zaopatrzyć się w bezpłatne zaproszenie. Te jednak rozeszły się bardzo szybko, a na koncercie pojawiły się wielkie tłumy.

 

Tercet Egzotyczny

Powstał z inicjatywy gitarzysty Zbigniewa Dziewiątkowskiego w 1963 roku we Wrocławiu. Jego żona, Izabela Skrybant-Dziewiątkowska, została jego wokalistką. Dziewiątkowski był autorem większości utworów. Zespół wyróżniał się na tle innych polskich bandów, ponieważ wypracowali sobie swój własny, charakterystyczny wizerunek, w którym przeważały sombrera i meksykańskie stroje. W 1966 wydali swój pierwszy album, który był zatytułowany Tercet Egzotyczny. Znalazły się tam hiszpańskie klasyki, ale i polskie piosenki. To właśnie na tej płycie pojawił się utwór Pamelo, żegnaj.

W 1999 roku wyemitowany został program Egzotyczne lato z Tercetem. Potem w 2001 roku zmarł Zbigniew Adamkiewicz, gitarzysta zespołu, a pół roku później Zbigniew Dziewiątkowski. Mimo wszystko Izabela Skrybant-Dziewiątkowska kontynuowała pracę, zapraszając do współpracy nowych muzyków – basistę bluesowego Włodzimierza Krakusa i gitarzystę jazzowego Janusza Konefała. Niedługo potem zespół wyruszył w trasę koncertową, w czasie której odwiedzili m.in. USA czy Wielką Brytanię. Z okazji 40-lecia zespołu, w 2006 roku, ukazała się składanka Greatest Hits. W 2009 roku została wydana płyta Noc w Ekwadorze, a 2011 Pijmy za miłość. W sierpniu 2014 roku otwarto Muzeum Tercetu Egzotycznego.

Grupa miała na koncie takie przeboje jak: Pamelo, żegnaj, O, Izabelo, Kołysanka w Acapulco oraz Conga, Bonga i Cabasa.