Tego dnia, 19 lat temu zmarł Grzegorz Ciechowski

0
560
Podobizna Grzegorz Ciechowski
pexels.com

Grzegorz Ciechowski, czyli wokalista, instrumentalista, kompozytor, poeta, tekściarz zmarł 22 grudnia 2001 roku w wieku 44 lat. Obchodzimy dzisiaj więc 19 rocznice jego śmierci. Był i jest niekwestionowaną ikoną polskiej muzyki rockowej.

Kariera

Swoją muzyczną  i poetycką przygodę Grzegorz Ciechowski rozpoczął w czasach szkolnych. Występował wówczas jako flecista, a także pisał swoje wiersze. Interesowała go muzyka i poezja. Jego kariera zaczęła nabierać rozpędu, gdy w 1979 roku dołączył do zespołu Res Publica, gdzie również grał na flecie. Już rok później po odejściu lidera, Wiesława Rucińskiego, Ciechowski przejął pałeczkę wokalisty. W tymże roku kapela uformowała się w Republikę, która niedługo później zyskała ogólnopolską renomę i do której dzisiaj kolejne pokolenia powracają, aby poznać muzyczną maestrię. W 1983 roku ukazała się pierwsza płyta – Nowe Sytuacje. Do 1986, czyli zakończenia działalności, Republika nagrała jeszcze 1984, czyli anglojęzyczną wersję debiutanckiego albumu oraz Nieustanne Tango. W 1986 Ciechowski rozpoczął solowy projekt, który nosił nazwę Obywatel G.C. Pod takim szyldem wypuścił niedługo później album Obywatel G.C. oraz Tak! Tak!, z którego pochodzą słynne Nie Pytaj O Polskę i Tak… Tak… To ja.

Od 1990 – gdy powrócił do grania z Republiką, wydał jeszcze kilka bardzo ważnych albumów zarówno solowo, jak i z zespołem. Udzielał się również jako producent muzyczny, pisał teksty dla innych artystów, a także tworzył muzykę do filmów. Ostatni głośny album z udziałem Grzegorza Ciechowskiego to Masakra z 1998, na której znalazły się m.in. Mamona i Odchodząc. Po śmierci Grzegorza w 2001 roku wyszło jeszcze parę składanek z utworami, które nagrał za życia.

Raz na milion lat… rodzi się taki artysta

Grzegorz Ciechowski miał niebagatelny wpływ na polską muzykę i kulturę. Swoimi wizjonerskimi pomysłami i wyjątkową charyzmą czarował wszystkich słuchaczy. Potrafił łączyć eksperymentalność i awangardę z odpowiednim trafianiem w gusta fanów. Teraz do jego twórczości wraca się z ogromną uwagą. Wcale się ona nie zestarzała, a wręcz nadal jest na swój sposób innowacyjna i oryginalna. Nieśmiertelne są także jego teksty – Nie Pytaj O Polskę prawdopodobnie nigdy wcześniej nie było tak aktualne, jak teraz. Pozostało nam podtrzymywać pamięć o tym wielkim artyście i cieszyć się, że zostawił nam tak bogate dziedzictwo muzyczne. Grzegorz Ciechowski w naszej świadomości pozostanie legendą, ikoną, wizjonerem i geniuszem muzycznym.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments