Sons Of Kemet – jazz krytykujący Brexit, który spodoba się każdemu

Sons of Kemet
fot. diymag.com

Sons Of Kemet rozpoczęli rok 2018 z wysokiego “C” – wydali swój trzeci i prawdopodobnie najlepszy album. Otrzymali także nominację do prestiżowej Mercury Prize.

Saksofon, tuba, perkusja (razy dwa) – Sons of Kemet

Shabaka Hutchings, saksofonista zespołu i jego lider skomponował wszystkie utwory, a każdy z nich zawiera nazwiska słynnych kobiet, które walczyły o prawa dla czarnoskórych mieszkańców byłych kolonii brytyjskich. Tytułowa królowa na albumie nazwana jest gadem. Muzyk pokazuje więc alternatywy dla obecnego monarchy, jednocześnie okazując niesamowitą energię, dzikość serca i bunt przeciwko klasie politycznej Wielkiej Brytanii.

Skład zespołu jest co najmniej nietypowy: oprócz lidera gra w nim Then Cross na tubie i dwóch perkusistów – Seb Rochford i Tom Skinner. Wydawałoby się, że czegoś tu brakuje – gdzie jest klawiszowiec, może jakiś gitarzysta? Jednak to co dla wielu byłoby wadą i niedopełnieniem składu, dla Sons Of Kemet jest błogosławieństwem.

Brytyjskie nieokrzesanie

Po pierwszym uruchomieniu płyty wydaje się, że słyszymy jakiś afrykański zespół z jazzowym zacięciem. Nie jest to zupełnie nietrafione stwierdzenie. Shabaka Hutchings jest czarnoskórym Brytyjczykiem pochodzenia barbadoskiego. Wydawnictwo łączy muzykę ludową Karaibów i Afryki z jazzem. Dwie perkusje są motorem napędowym formacji. Tam gdzie zwykle pojawiałyby się partie klawiszowe, dwóch bębniarzy w pocie czoła tworzy tło dla szalonych partii niezmordowanego saksofonu i niesamowitej linii basu granej na tubie.

Your Queen Is a Harriet Tubman – galopująca wirtuozeria

Jeśli miałbym zachęcić kogoś do przesłuchania całego krążka, wybrałbym jeden niesamowity utwór – Your Queen Is a Harriet Tubman. Charakteryzuje się bardzo szybkim tempem. Co ciekawe, mimo jazzowego wydźwięku, wręcz porywa do tańca, albo przynajmniej do energicznego poruszania kończynami. Słychać niesamowitą wściekłość i pasję, z którą ta muzyka była tworzona. W innych kompozycjach można wyczuć pewną konsekwencję twórcy. Początki utworów są bardziej stonowane i melodyjne. Im dalej w las, tym weselej! Wtedy stery przejmują dwa potężnie brzmiące zestawy perkusyjne, które razem z dęciakami kończą utwory, zostawiając nas niemalże zmęczonych i jednocześnie usatysfakcjonowanych. Zespół galopuje w ten sposób przez prawie cały krążek!

Sons Of Kemet kontra Brexit

Your Queen Is Ada Eastman zawiera melorecytację jednego ze współpracowników grupy – Josha Idehena. Tekst otwarcie ruga i krytykuje rząd Zjednoczonego Królestwa i sam Brexit. Pojawiają się również spokojniejsze momenty na krążku. Your Queen Is Nanny Of The Maroons to bardziej liryczna strona zespołu. Zestawy perkusyjne i tuba tworzą spokojny groove, który Shabaka oprawia w bardzo śpiewne melodie. Ciężko jednak wskazać faworyta i numer jeden na albumie. To właśnie czyni go wyjątkowym. Dość skromny skład kwartetu sprawia, że płyta jest spójna, choć znalazły się momenty z bardziej eksperymentalnym podejściem do faktury czy brzmienia.

Świadomy jazz dla każdego

Najnowsze wydawnictwo Sons of Kemet jest wyjątkowe pod wieloma względami, jednak należy wyróżnić przede wszystkim to, jak energia przekazana przez jazzowy zespół może zostać odebrana nie tylko przez entuzjastów gatunków. Shabaka Hutchings jawnie nawiązuje do dokonań free jazzu i jednocześnie eksploruje nową niszę – jazzu zaangażowanego, który zmusza do refleksji. Kwartet prezentuje mieszankę jazzu, muzyki karaibskiej, rocka i Bóg wie czego jeszcze. Panowie mają ogromną moc, potężne brzmienie i pomysł na siebie. To czego nie może zagrać saksofon, zarecytuje Josh Idehen. Czego chcieć więcej? Na pewno występów nad Wisłą, gdzie fanów jazzu nie brakuje – zwłaszcza w takim wydaniu.

9/10

Jak słuchać jazzu? Poradnik dla opornych

Jak słuchać Jazzu? Poradnik dla Opornych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here