Sceniczny demon w ciele anioła | Daria Zawiałow w Katowicach

Daria Zwaiałow, jedna z najważniejszych postaci współczesnej sceny muzycznej w Polsce, wyruszyła w jesienno-zimową trasę koncertową. Artystkę mieliśmy okazję zobaczyć w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Czy koncert możemy zaliczyć do udanych?

Daria Zawiałow w Katowicach

Niewielu jest w Polsce artystów i artystek, których koncerty mógłbym przezywać niemal co chwilę. Jedną z tych, których cenię najbardziej jest Daria Zawiałow. Drugi album artystki wyniósł ją na piedestał rynku muzycznego w Polsce. Mimo, że swój ogromny koncertowy potencjał mogliśmy poznać już podczas trasy promującej album A Kysz!, to dopiero album Helsinki spowodował eksplozję scenicznych możliwości Darii i jej zespołu. Niedzielny wieczór mogłem spędzić na wiele sposobów, ale jestem przekonany, że najlepszym wyborem było wybrania się na występ w MCK w Katowicach.

Na początek – Arek Kłusowski

Gościem specjalnym koncertu w Katowicach był jedyny w sowim rodzaju Arek Kłusowski. Ten pełnokrwisty artysta pokazał się ze znakomitej strony, w krótkim czasie udowadniając, że warto poznać jego twórczość. Jego utwory dobrze bujały, a fantastyczna barwa głosu czarowała i hipnotyzowała zgromadzoną publiczność. Piosenki z wydanego w tym roku debiutanckiego albumu Po tamtej stronie, w wersji live brzmią równie dobrze. Charyzma sceniczna Arka powoduje, że chce się go słuchać, chce się go oglądać. Jego muzykę po prostu trzeba poznać!

Daria Zawiałow – Helsinki Tour vol.2

Będąc w kilkukornie w jednym roku na koncercie artysty zawsze istnieje ryzyku pewnego rodzaju monotonii. Często artyści nie wprowadzają zmian do swoich setlist, a nierzadko nawet rozmowy z publiką mają ten sam z góry nakreślony scenariusz. Nie powiem, trochę obawiałem się tego występu. Miałem okazję być na marcowym koncercie w Katowicach oraz na festiwalowych występach na Spring Break’u, Open’erze oraz FEST Festivalu. Moje obawy szybko zostały rozwiane, bo już początek koncertu jasno zakomunikował mi, że trasa oparzona dopiskiem vol. 2, będzie prowadzona w zupełnie innym trybie. Oczywiście były te największe przeboje wokalistki z tanecznym Nie dobiję się do Ciebie, czy otwierająca katowicki koncert – Szarówka. Świetnie wybrzmiał też ostatni singiel Punk Fu! Nie zabrakło też niespodzianek – brawurowo odśpiewanych coverów Nirvany (Rape Me) i U2 (With Or Without You).

Czaruje, uwodzi, śmieszy oraz bawi

Sztukę występów przed publicznością, Daria opanowała do perfekcji. Artystka ma świetny głos, ogromny talent do tworzenia muzyki, a do tego wygląda jak milion dolarów. Do tego sprawia wrażenie skromnej dziewczyny, do której wciąż nie dociera jej skala popularności. Rozmowy z publicznością były pełne humoru oraz ciepłą i wdzięczności. Jej styl wypowiedzi, przywodzi na myśl Dawida Podsiadło. Ma to swój urok, ale jak wokalistka sama stwierdziła – “jak nie wiesz co powiedzieć, to lepiej zagrać kolejny utwór”. A granie piosenek wychodzi jej znakomicie. Oczywiście wielką robotę robią muzycy towarzyszący jej na scenie. Na gitarach fantastycznie spisują się panowie – Piotr Rubik i Tomek Kaczmarek, a ich wysiłki znakomicie dopełniają klawisze (Tomasz Brzozowski), bas (Michał Kush) i świetna perkusja (Łukasz Dmochewicz). Jako produkt kompletny, Daria Zawiałow + Chłopaki, to aktualnie jeden z najlepszych zespołów w Polsce!

Helsinki, Covery, ale gdzie A Kysz?

Drobna modyfikacja setlisty, pozwoliła przypuszczać, że usłyszymy coś więcej z debiutanckiego krążka Darii Zawiałow. Niestety, w dalszym ciągu zespół jakoś niechętnie powraca do tego materiału. Oczywiście są pewne pozycje obowiązkowe na koncertach, takie jak Lwy, Malinowy Chruśniak czy Kundel Bury. Jednak cały czas liczyłem, że dane będzie mi usłyszeć moje ukochane – Miłostki, Pistolet oraz Król Lul. Zastanawia mnie, dlaczego tak zdecydowanie artystka odcina się od swoich pierwszych nagrań. Rozumiem, że trasa promuje album Helsinki i większość piosenek to właśnie utwory z tego wydawnictwa, ale 2-3 piosenki z A Kysz! mogłoby znacząco urozmaicić koncert. Proszę mnie źle nie zrozumieć. Uwielbiam Helsinki, a covery w wykonaniu Darii są rewelacyjne, po prostu czasami chciałbym wrócić do materiału, który otworzył artystce drzwi do kariery. Może następnym razem się uda? Mimo to muszę powiedzieć, że Daria Zawiałow w Katowicach – POZAMIATAŁA!

Międzynarodowe Centum Kongresowe w Katowicach – jedna z najlepszych sal koncertowych w Polsce

Trzeba przyznać, że stolica Górnego Śląska to znakomite miejsce do organizacji koncertów. Po za znakomitymi festiwalami takimi jak Tauron Nowa Muzyka czy OFF Festival, znajdują się tutaj co najmniej dwie fenomenalne sale koncertowe – NOSPR oraz MCK. Centrum Kongresowe w Katowicach charakteryzuje się unikalnym designem, świetną akustyką i swoim rozmiarem. To zdecydowanie największa arena, na jakiej występowała Daria Zwaiałow. MCK jest w stanie pomieścić ponad dwukornie więcej ludzi niż kultowy klub Stodoła w Warszawie. Ten koncert potwierdził to, co wiedzieliśmy już wcześniej – MCK to najlepsze w Polsce miejsce do organizacji klubowych koncertów.