Rammstein wydaje kolejny teledysk – Radio

Niespełna miesiąc po premierze Deutschland, niemiecki zespół udostępnił kolejny klip z nadchodzącej płyty. Promocja singla odbyła się w niecodzienny sposób. Co tym razem wymyślił Rammstein?

Radio – radiowy hit?

Nie ulega wątpliwości, że sam utwór jest bardziej melodyjny i lżejszy od mrocznego Deutschland. Być może dlatego pojawiają się liczne komentarze, że utwór Radio będzie pasował do… radia. W refrenie słychać bardzo lekki śpiew Tilla Lindemanna, a rytmiczna kompozycja opiera się w dużym stopniu na elektronicznych akcentach.  Singiel można porównać do popularnych utworów grupy, takich jak chociażby Pussy. Prosty, nieskomplikowany z wpadającym w ucho refrenem, który nuci się mimowolnie.

Tym razem teledysk jest również nieco lżejszy. Nie ma w nim wielu wątków i symboli, o których można mówić w przypadku Deutschland. Rammstein zaserwował czarno-biały klip, nawiązujący do pierwszej połowy XX wieku. Oczywiście, jak to często w przypadku Rammsteina bywa, teledysk należy traktować z przymrużeniem oka. Wokalista Till Lindemann występuje w nim z pomalowanymi ustami. Tytułowe radio pojawia się w różnych scenach, np. jako obiekt kultu (modląca się do niego zakonnica). Jest też radio jako dziecko – karmione piersią i wożone w wózku. Widzimy także scenę przedstawiającą kobietę, która symuluje seks z… radioodbiornikiem. Dynamiczne migawki są idealnie dopasowane do muzyki. Jak interpretować ten teledysk? Może to być pewna metafora wyzwalania się kobiet z narzucanych wówczas norm społecznych lub zaprezentowanie wpływu radia na społeczeństwo na początku ubiegłego wieku.

Niecodzienna promocja

Zespół udostępnił wczoraj w swoich mediach społecznościowych niespodziewaną informację. Mimo że teledysk w serwisie YouTube dostępny jest dopiero od dzisiaj, to jego właściwa premiera miała miejsce wczoraj wieczorem. Rammstein zaprosił fanów na premierę klipu na ulice Berlina, Hamburga i Kolonii. Dosłownie na ulice! Teledysk wyświetlono na budynku na rogu ulicy Torstraße z Prenzlauer Allee w Berlinie, Glockengiesserwall i Ballindamm w Hamburgu oraz Eifelwall 56 w Kolonii. Co ciekawe projekcja odbyła się bez dźwięku. Fani mieli przynieść ze sobą telefony lub radia, w których o tej samej godzinie odbyła się premiera utworu. Trzeba przyznać, że takiej akcji promocyjnej chyba jeszcze nie było.

Nowa płyta

Co wiemy o nowej płycie Rammsteina? Datę jej premiery wyznaczono na 17 maja. Na krążku znajdzie się 11 utworów. Jak na razie w serwisie YouTube możemy usłyszeć krótkie riffy, zapowiadające nowe piosenki. Zespół zapowiedział także 5 teledysków – na razie fani mogą oglądać dwa z nich.

Rammstein - Radio
fot. Facebook

Po premierze krążka zespół wyrusza w trasę koncertową i 24 lipca zawita na Stadion Śląski.