Pustki pożegnały się z Poznaniem [fotorelacja]

Koncert Pustki w Poznaniu
fot. Beata Wencławek

Zespół Pustki, postanawia zakończyć działalność po osiemnastu latach wspólnego grania. 20 stycznia 2019 roku, koncertem w Centrum Kultury Zamek, Pustki pożegnały się z Poznaniem.

Nie ma prawdopodobnie na świecie osoby, która lubi pożegnania, dlatego koncert mógł wydawać się trochę inny niż poprzednie. Pustki zagrały pięknie i włożyły w występ całe swoje serca. Mogliśmy posłuchać wspaniałych dźwięków, a do nich dołączona była piękna oprawa świetlna. Wszystko idealnie się zgrywało. Jednak w trakcie koncertu w głowach publiczności cały czas krążyła dość smutna myśl – Pustki nigdy więcej nie zagrają w Poznaniu. Niewątpliwie czuć, że kończy się pewna era. Chociaż wiemy, że artystów możemy słuchać w innych projektach i jeszcze będzie mnóstwo okazji, aby zobaczyć ich na żywo. Pomimo że można zrozumieć ich decyzję, zawsze będzie trudno się z nią pogodzić.

 

fot. Beata Wencławek

Pełnoletnie Pustki kończą działalność

Historia Pustek rozpoczęła się w Ostrówku pod Warszawą, kiedy to w 1999 roku powstał zespół. Wszystko wyniknęło z inicjatywy gitarzysty Radka Łukasiewicza, perkusisty Grzegorza Śluza i śpiewającego basisty Janka Piętki. Przez lata zmieniał się skład zespołu, były duże rotacje na stanowisku basisty, członkowie przychodzili i odchodzili. W 2004 roku do dołączyła Barbara Wrońska, która najbradziej wspomogła zespół wokalnie, ale też udziela się grając na skrzypcach i instrumentach klawiszowych.

Pustki wydały sześć albumów studyjnych: Studio Pustki8 OhmDo Mi NoKoniec kryzysuKalambury i Wydawało się. Jednak nie zamykali się w ramach. Przez wiele lat stworzyli muzykę do spektakli teatralnych Przmysława Wojcieszka: Cokolwiek się zdarzy, kocham cięOsobisty Jezus i Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku. Ponadto mogliśmy ich też posłuchać w filmach Doskonałe popołudnie w reżyserii Przemysława Wojcieszka, Marco P. i złodzieje rowerów w reżyserii Bodo Koxa oraz do radzieckiego, niemego, przedwojennego filmu Aelita, którego reżyserem był Jakow Protazanow. Dodatkowo nagrali muzykę do albumów koncepcyjnych poświęconych Władysławowi Broniewskiemu i Stanisławowi Wyspiańskiemu.