Serdecznie zapraszamy zwolenników pozytywnych wibracji, melodyjnego grania, dobrej zabawy oraz szczerych dźwięków, płynących prosto z serca do aktywnego udziału w jubileuszowej odsłonie trasy PUNKY REGGAE live 2024. Na scenie Klubu Studio, już w najbliższą sobotę (20.04) – na finałowym koncercie z trasy, pojawi się łącznie 6 kapel: Farben Lehre, The Bill, Leniwiec, AKURAT, Gutek & Zenek Kupatasa!
PUNKY REGGAE LIVE
Dokładnie 20 lat temu, w 2004 roku ruszyła w Polskę pierwsza edycja PRlive. W związku z powyższym chcemy, aby tegoroczne, jubileuszowe koncerty były z jednej strony kolorową podróżą sentymentalną w przeszłość, a z drugiej stały się przyjemną ucztą dla ucha i ducha jej uczestników. Tym razem na jednej scenie, po wielu latach, spotkają się trzy kapele, które znacząco zapisały się w historii trasy, a mianowicie wiecznie młodzi gospodarze z FARBEN LEHRE, którzy specjalnie na PRlive 2024 szykują kilka niespodzianek oraz wyjątkową setlistę. Zasłużona, od lat będąca w świetnej formie koncertowej formacja The BILL i jako trzecia, zawsze optymistycznie nastawiona, mocno energetyczna, tudzież pracowita ekipa spod szyldu LENIWIEC. Melodyjny punk-rock, żywiołowa brawura, przyprawione szczyptą pozytywnych wibracji w klimatach reggae & ska, to muzycznie wybuchowy krem, jaki zaserwują wszystkie podmioty, grające na PUNKY REGGAE live 2024.
Farben Lehre
Brawurowa i energetyczna formacja FARBEN LEHRE powstała we wrześniu 1986 roku. Od tamtego czasu na bogatą dyskografię kapeli składa się 14 płyt studyjnych, 6 DVD oraz liczne kompilacje. Od wielu lat zespół bardzo dużo koncertuje zarówno w Polsce, jak i za granicą. Na swoim koncie płoccy muzycy mają występy u boku tak znaczących formacji jak the Exploited, Die Toten Hosen, New Model Army, Toy Dolls, U.K. Subs, G.B.H., Vibrators czy Dritte Wahl. Od 2004 roku FARBEN LEHRE był pomysłodawcą oraz jednym z głównych wykonawców trasy koncertowej PUNKY REGGAE live, która rokrocznie odwiedzała kilkadziesiąt klubów w większości dużych polskich miast, a w 2018 roku – po kilku latach przerwy – ponownie, z sukcesem, powróciła na polską mapę koncertową.
Żywiołowe koncerty zawsze grane „na 100%”, to bez wątpienia znak rozpoznawczy kapeli z Płocka. Od blisko dwudziestu lat zespół gra blisko sto koncertów rocznie i wciąż aktywnie udziela się na wielu scenach naszego kraju oraz poza jego granicami. W 2021 roku zespół świętował swoje 35 urodziny, w związku z czym ukazało się kilka jubileuszowych wydawnictw, takich jak: CD Pieśni XX wieku, winyl+dvd Akustycznie, winyl+cd-split Farben Lehre & Sexbomba oraz okazjonalna składanka CD Friends For Friends. Na początku marca 2023 roku światło dzienne ujrzał najnowszy, premierowy album FARBEN LEHRE, zatytułowany Na zdrowie, a chwilę później ten sam krążek został wydany w postaci winyla. Z pewnością wiele nowych kawałków pojawi się w koncertowej setliście. Zatem kwartet z Mazowsza absolutnie nie zwalnia tempa i nieustannie idzie do przodu!
Muzyka FARBEN LEHRE jest energiczna, melodyjna, pełna radości grania i wolna od kompleksów. Ostre, aczkolwiek przystępne dźwięki oraz garść szczerych słów stanowią próbę duchowego porozumienia się z drugim człowiekiem. Najważniejsze utwory to Ali-Baba, Anioły i demony, Dobranoc, Ferajna, Handel, Helikoptery, Egoiści, Judasz, Kolory, Manifest, Matura, Na zdrowie, Nierealne ogniska, Przebudzenie, Samo życie, Spodnie z GS-u, Stacja Wolność, Szeregowiec czy Terrorystan.
The Bill
THE BILL powstał w 1986r w Pionkach z inicjatywy Kefira i Skóry. Pierwsze lata działalności, to głównie próby, koncerty na lokalnych scenach i…częste zmiany składu. Ostateczny skład zespołu z tego okresu, to : Skóra, Kefir, Soko, Mielony. W 1990 THE BILL’a opuszcza Skóra, a na wokalu jego miejsce zajmuje Soko. Zespół w składzie trzyosobowym zostaje zaproszony do Jarocina ’92 i zdobywa tam nagrodę publiczności. Fakt ten, rozpoczyna kolejny etap działalności. Pojawia się pierwsza płyta The Biut. Jej sprzedaż zaskakuje wszystkich. W ciągu kilku tygodni, sprzedaje się około 60000 egzemplarzy. Zespół koncertuje, zalicza kolejne festiwale jarocińskie, jednocześnie przygotowując kolejne płyty. Pojawiają się: Początek Końca i Sex and Roll. Latem 1996 roku The Bill nagrywa czwartą płytę Daję Wam Ogień i… zawiesza działalność na 8 lat.
W 2004 roku THE BILL wraca na scenę i okazuje się, że o nim nie zapomniano. Miejsce Soka, grającego na basie zajmuje Maciek. Wokalistą zespołu zostaje Kefir, który gra również na gitarze. Za perkusją, bez zmian zasiada Mielony. W 2007 roku ukazuje się piąta płyta Niech Tańczą Aniołowie. A zaraz po niej zespół wydaje archiwalny materiał z lat 1988-1990 zatytułowany Lekcja Historii.
Rok 2009 rozpoczyna się dla THE BILL’a udziałem w wielkiej trasie koncertowej Punky Reggae Live. Tu zespół poznaje Sebka, gitarzystę zespołu Strajk. Pada propozycja wspólnego grania i od tej pory THE BILL to kwartet. W tym składzie nagrał materiał na siódmą płytę. Historie Prawdziwe, która pojawiła się w 2009 roku. Jednocześnie firma Lou Rocked Boys wydaje materiał archiwalny z lat 86-90. Płyta nosi tytuł Lekcja Historii. W 2010 roku odchodzi Maciek Stępień, a rok później Robert „Mielony” Mielniczuk. Miejsce za bębnami zajmuje Artur „Artie” Woźniak, a na basie Gerard Chodyra. Kolejne lata to ciągłe koncerty w salach klubowych i na festiwalach. W 2013 THE BILL wydaję płytę 8siem. W tym samym roku pojawia się płyta the best, wydana przez MTJ. Zaraz potem miejsce Sebka zajmuje Jędrek. W tym składzie zespół występuje na dużej scenie festiwalu Woodstock 2014. Zapis tego koncertu ukazuje się na CD.
Pod koniec wakacji 2014 następuje kolejna zmiana składu. Tym razem perkusistą THE BILL’a zostaje Łukasz „Ringo” Nowak, a skład uzupełnia w 2015 roku basista Ludomir „Ludek” Szymański. Zespół THE BILL to znowu kapela „pionkowska”. Lata 2016-22 to liczne koncerty w klubach oraz na festiwalach rockowych min. Woodstock 2017, Czochraj Bobra, Izerbejdżan Punk Fest, Rock Na Bagnie, Cieszfanów. Zespół jest stałym gościem Punk Fest’u, największej punkowej imprezy w Polsce oraz cyklu koncertów Był Kiedyś Jarocin.
Leniwiec
LENIWIEC gra melodyjną, czadową mieszankę rocka, reggae, ska, folk i punk wzbogaconą dźwiękami, akordeonu i puzonu. Dochodzą do tego zazwyczaj zaangażowane, ale czasem też zupełnie niepoważne, teksty. Muzyka w ich wykonaniu to nie tylko mocne hasła o sprawach, które uważają za słuszne i ważne, ale też zabawa, dowcip i humor.
W maju 2001 ukazała się debiutancka płyta zespołu zatytułowana: Z tarczą lub na tarczy. Po wysłuchaniu tego materiału Jurek Owsiak zaprosił LENIWCA na Przystanek Woodstock. Występ na tym festiwalu był dla muzyków wydarzeniem niezapomnianym, jednak muzycy ciepło wspominają każdy z zagranych koncertów, nawet te małe, zwłaszcza grane w miejscach tak dziwnych jak więzienie, basen miejski czy tama przeciwpowodziowa. Od występu na Przystanku Woodstock i wydania pierwszego materiału działalność LENIWCA nabrała dużego tempa. Zespół zagrał ponad 900 koncertów w 9 krajach, grając z największymi gwiazdami i legendami sceny punk-rockowej. Kapela jest zapraszana na największe festiwale punk-rockowe w Europie: Puntala (Finlandia), Antifest (Czechy), Punk am Ring (Niemcy).
Koncert Jonas Brothers w Polsce przełożony
W latach 2003 i 2004 pojawiły się kolejne płyty: Uprzedzenia oraz Crazy Bros. Ta ostatnia ukazała się także w Czechach. Dotychczas utwory LENIWCA znalazły się na ponad trzydziestu składankach (również zagranicznych). Rok 2008 i 2009 to, kultowa wśród miłośników alternatywnych brzmień, trasa Punky Reggae Live. Wraz z grupami Farben Lehre, Koniec Świata i Tabu zespół LENIWIEC gra prawie 50 koncertów w największych miastach w Polsce.
W marcu 2008 ukazała się płyta Reklamy na niebie, następnie Droga (2011), a kolejnym krążkiem okazał się wyjątkowy i unikalny album LENIWCA, zatytułowany: Rozpaczliwie wolny – Piosenki Edwarda Stachury. Jak dotychczas, ostatnim wydawnictwem firmowanym przez jeleniogórską formację jest studyjny album Raj, który ukazał się jesienią 2016 roku i został świetnie przyjęty przez rodzimych krytyków muzycznych.
Muzyka LENIWCA to bardzo melodyjne kompozycje, nieustannie młodzieńcza brawura, pełne energii brzmienie, wzbogacone o kobiecy wokal, gitarę solową, saksofon, puzon, akordeon i trąbkę.
Gutek
Niewielu wokalistów wzięło gościnnie udział na prawie setce płyt. Sprawdził się u boku hip-hopowców, rockmenów, punkowców. Większość osób interesujących się muzyką rozpoznaje charakterystyczny głos GUTKA nawet w zupełnie nieoczekiwanych projektach… Piotr GUTEK Gutkowski – najbardziej kojarzony jako frontman Indios Bravos, nigdy nie zamykał się w jednej, muzycznej formule. W 2018 roku w końcu objawił światu swój solowy projekt, do którego współtworzenia zaprosił Dawida Mańkowskiego (gitara, klawisze), Tomka Mańkowskiego (perkusja, elektronika) i Janka Koźlińskiego (gitara basowa, klawisze). W takim składzie, jako zespół GUTEK, nagrali swoją debiutancką płytę, zatytułowaną „Stan rzeczy”. Niniejsze wydawnictwo ukazało się nakładem Mystic Production/Manufaktura Legenda i z miejsca dotarło do czołówki w rankingu OLiS. Pierwszy klip z sześciu promujących płytę (do utworu Co noc) osiągnął już ponad 2 mln wyświetleń.
Zespół ruszył w Polskę w trasę koncertową, pojawił się na trzech edycjach PUNKY REGGAE live (2018, 2019, 2022) i zagrał na kilku prestiżowych festiwalach muzycznych, m.in. Pol’and’Rock Festival, Jarocin Festiwal, Rock na Bagnie, CieszFanów Festiwal, Otróda Reggae Festiwal, Regałowisko Bielawa. Jednak nigdy nie zapominał o miejscach pomijanych przez wielu artystów. „Nieważne czy pod sceną jest dziesięć tysięcy osób czy pięćdziesiąt, zawsze chcę dać ludziom, którzy przyszli na spotkanie z naszą muzyką więcej, niż jest na płycie. Zawsze jesteśmy zaangażowani w koncert w stu procentach” – mówi GUTEK, zapraszając na kolejne występy…
Akurat
AKURAT to niepowtarzalne zjawisko na polskiej scenie. Zespół ceniony za świetny koncertowy show, ale także za inteligentne, dowcipne oraz zaangażowane teksty. AKURAT ma na koncie utwory zaliczane do czołówki polskich protest songów np.: Do prostego człowieka, czy Wiej-ska, oraz z drugiej strony – lekkie piosenki, „evergreeny” chętnie wykorzystywane przez wszelkie coverbandy grające na imprezach i weselach jak Lubię Mówić z Tobą czy Hahahaczyk (Dyskoteka Gra).
AKURAT jest jednym z pierwszych zespołów, które zdobyły swoją pozycję bez wsparcia dużych mediów. Dzięki oddaniu fanów, którzy pocztą pantoflową lansowali AKURAT wśród swoich przyjaciół, zespół stał się popularny w całym kraju, a także w Czechach, gdzie regularnie pojawia się na największych festiwalach i w klubach. Wielokrotnie występował także w Wielkiej Brytanii i Irlandii, a także w Norwegii, Danii, Niemczech i Austrii, nie tylko dla Polonii.
Status gwiazdy sceny niezależnej AKURAT zdobył 3 krotnym występem na Przystanku Woodstock. Później był Jarocin, Fama, występy w 7 europejskich krajach oraz koncerty na żywo w Polskim Radio. To wszystko plus kolejne udane płyty: Prowincja, Fantasmagorie, Optymistyka, Człowiek, Akurat gra Kleyffa i jedną Kelusa, Nowy Lepszy Świat, z której pochodzi przebój Przed Snem; sprawiły, że AKURAT ze swoim energetycznym show, stał się obowiązkowym punktem programu większości Juwenaliów i częstym gościem Dni Miast.
Po ponad 20 latach działalności zespół nie musi już nic nikomu udowadniać. Ugruntowana pozycja na polskiej scenie poparta jest również dojrzałością stricte techniczną. Akurat na swoje koncerty ciągle przyciąga tłumy i mimo, że na przestrzeni lat skład zespołu kilkukrotnie się zmieniał – dwie rzeczy pozostały niezmienne – energia oraz szczerość przekazu. Zespół z Bielska-Białej to nie lider, hit czy moda – to kolektyw zawodowych muzyków, w którym każdy świetnie opanował swój fach nie tracąc przy tym charakteru oraz radości z bawienia się muzyką.
Zenek Kupatasa
ZENEK KUPATASA to jeden z najbardziej zapracowanych ludzi na polskiej scenie niezależnej. Od 1997 roku czynnie tworzy, pisze piosenki i wydaje płyty własnym sumptem. Mając 15 lat założył zespół Kabanos, któremu przewodził przez 21 lat. Obecnie tworzy pod własnym szyldem. Ma na koncie 10 albumów – od metalowego walca w wymyślonym języku (33) po płytę dla dzieci na jednym motywie perkusyjnym (Na Jedno Kopyto). Ostatnie albumy są kwintesencją jego stylu – punkmetalowe, motywujące hymny ze swoistą dla niego filozofią, nieprzynależną twardo do żadnej konwencji, a stawiającą na szczerość, humor i wolność przekazu. Obecnie promuje drugą część concept albumu Rezyliencja II – Jakie to jest piękne poświęconego budowaniu odporności na otaczającą nas rzeczywistość i odzyskiwaniu utraconych sił. Na koncertach nigdy nie wiadomo, co się wydarzy. Jego koncerty zawsze są otwarte na publikę, gdzie zaciera się granica między zespołem, a publicznością. Wspomagają go w tym na scenie gitarzysta Jurek Halapenio, basista Włodek Bombel i perkusista Boguś Bambaryła.
FINAŁ TRASY PUNKY REGGAE LIVE
Już w najbliższą sobotę (20.04), zapraszamy na finał trasy Punkt Reggae Live 2024 który odbędzie się w Klubie Studio w Krakowie. Wejściówki do nabycia za pośrednictwem serwisów biletowych.